dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Pražská politika

Finanční podpora odborného vzdělávání v hlavním městě bude od příštího roku posílena

Pražští radní včera projednali plán podpory odborného vzdělávání na území metropole v příštím roce a rozhodli o zapracování závěrů do připravovaného rozpočtu hlavního města na rok 2017. Oblast odborného vzdělávání podpoří hlavní město v příštím roce částkou 13 milionů korun oproti současným deseti milionům. Uvedla to po jednání radní hlavního města pro oblast školství a evropských fondů Irena Ropková.

Na aktivity, kterými jsou podporovány konkrétní obory vzdělání ve středních odborných školách, vyčlení v příštím roce hlavní město o tři miliony korun více. „Hlavní město dlouhodobě podporuje oblast odborného vzdělávání s cílem popularizovat nabízené obory na pražských školách a celé oblasti vracet lesk a prestiž, který si nepochybně zaslouží. Navýšení prostředků poslouží především k dalšímu zkvalitňování výuky a pozitivní prezentaci řemeslného a technického vzdělávání,“ řekla radní Ropková.

I v příštím roce tak bude hlavní město realizovat celou řadu aktivit, vycházejících z pozitivní zkušenosti s projektem Řemeslo žije! Jedná se například o slavnostní imatrikulace nových žáků či o takzvané projektové dny, které slouží k podpoře spolupráce středních a základních škol s cílem zaujmout žáky devátých tříd pro perspektivní studium na některé z odborných škol. „Na tuto aktivitu má v příštím roce město vyčlenit bezmála 1,1 milionu korun, které umožní zapojení celkem šestatřiceti středních škol,“ uvedla Ropková.

Finančními prostředky hlavní město podpoří rovněž pořádání seminářů, workshopů a exkurzí, které slouží ke zkvalitnění výuky prostřednictvím intenzivního kontaktu s odborníky z profesní praxe. „V tomto případě se jedná o nadstavbu pro běžnou výuku ve školách, na kterou věnujeme v příštím roce o čtyři sta tisíc korun více,“ upřesnila radní.

Se zkvalitňováním výuky je úzce spojená modernizace technického vybavení škol, zejména pak odborných učeben. „V příštím roce počítáme se zdvojnásobením podpory technického vybavení škol na dva miliony korun,“ uvedla dále radní. Bezmála dvojnásobného navýšení se dočká i aktivita zaměřená na další vzdělávání pedagogů.

Hlavní město počítá rovněž s podporou TOP kempu, tedy vzdělávací aktivity zaměřené na získání a prohloubení nadstandardních dovedností žáků formou jejich přímé účasti při výrobních operacích v partnerském podniku. Podpory se v příštím roce dočká i tradiční soutěž Sollertia, v rámci které mohou žáci své vědomosti a dovednosti přímo porovnávat s odborníky z praxe. „V případě soutěže Sollertia počítáme v příštím roce vzhledem k velkému zájmu a popularitě tohoto projektu s jeho rozšířením o jednu celou soutěž, žáci se tak s profesionály budou poměřovat v celkem osmi disciplínách,“ vysvětlila Ropková.

O jeden milion korun více hlavní město vyčlení rovněž na stipendijní systém, který je zaměřen na podporu málopočetných oborů vzdělání s výučním listem a na motivaci žáků ke studiu těchto oborů.


Další články
Nahoru