Dnes Čtvrtek - mlha 9°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Finanční injekce pro hasiče, Praha jim na vybavení pošle 200 milionů korun
Pražští hasiči během cvičení na Staroměstském náměstí. Foto: Jan Kostík / HZS Praha

Finanční injekce pro hasiče, Praha jim na vybavení pošle 200 milionů korun

Rada Prahy odsouhlasila na svém pondělním zasedání poskytnutí individuální účelové investiční dotace v celkové výši 200 milionů korun Hasičskému záchrannému sboru hl. m. Prahy za účelem pořízení mobilní požární techniky a vybavení v období let 2024 až 2028. Pořízeny tak budou například cisternové automobilové stříkačky, výšková technika a plynové hasící automobily nebo hydraulické vyprošťovací nářadí. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Rozhodnutí radních musí ještě schválit zastupitelé.  

„Hasiči potřebují ke své práci i potřebné vybavení, a to včetně cisternových stříkaček a výškové techniky. Proto jsme jim řešili investiční dotaci na příští roky,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), do jehož gesce patří i oblast bezpečnosti.  

Poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 200 milionů korun bude rovnoměrně rozloženo do období mezi roky 2024 a 2028. Důvodem je možnost plánování pořízení technického vybavení v delším období, a to s ohledem na délku veřejných zakázek a dodací lhůty speciální techniky. 

Možnost využití poskytnutých finančních prostředků v delším období také umožní podle Svobody pražským hasičům reagovat na aktuální trendy a vývoj nových technologií, například na rozvoj a hašení elektromobilů.

Finanční prostředky poskytnuté pražským hasičům budou podle schváleného dokumentu použity na nákup mobilní požární techniky a věcných prostředků, které jsou určeny pro specifické prostředí hlavního města, s důrazem na charakter městské zástavby, urbanismus metropole, jeho nebezpečí a rizika.  

Konkrétně bude pořízena základní požární technika, jako jsou cisternové automobilové stříkačky, dále speciální požární technika (výšková technika a plynové hasící automobily) nebo věcné prostředky požární ochrany (hydraulické vyprošťovací nářadí, izolační dýchací přístroje, detekční přístroje, bariérové ventilátory) a také ochranné prostředky i speciální vybavení pro zvláštní zásahy.  

V případě základní požární techniky a věcných prostředků se předpokládá, že při další obměně budou nabídnuty formou bezúplatného převodu jednotkám sborů dobrovolných hasičů na území.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru