Dnes Pondělí - obcasny-dest 16°C
Zítra Úterý - polojasno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Filozofická fakulta UK se vrací k běžné výuce, začíná letní semestr
Filozofická fakulta UK. Foto: ff.cuni.cz

Filozofická fakulta UK se vrací k běžné výuce, začíná letní semestr

Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy začíná letní semestr. Po prosincové tragédii, při které střelec v sídle fakulty zabil 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 lidí zranil, se studenti a zaměstnanci fakulty vrací k akademickému životu v hlavní budově fakulty. Budova na náměstí Jana Palacha se bude využívat s výjimkou čtvrtého patra, které zůstává uzavřené. Část výuky bude v náhradních prostorách fakulty nebo univerzity.

Fakulta připravila pro studenty a zaměstnance instrukce, které by jim měly pomoci s návratem do budovy, kde se tragédie stala. Na webu najdou informace o psychosociální podpoře, organizaci studia, otevřenosti knihoven či bezpečnosti. Budova se studentům a zaměstnancům otevře s výjimkou čtvrtého patra, to zřejmě zůstane zavřené minimálně do začátku příštího akademického roku.

Fakulta také požádala, aby lidé do budovy nechodili s předměty, které lze považovat za životu nebezpečné zbraně. „V současné napjaté situaci může i domněnka, že jste ozbrojení, vést k nežádoucím reakcím. Pokud se necítíte bezpečně, prosím, kontaktujte nás, rádi situaci probereme a najdeme bezpečné řešení," uvedla.

Zájemci na webu najdou i návod, jak se připravit na první vstup do budovy, pokud mají ze své reakce obavy. Zástupci fakulty také připomněli, že každý může reagovat jinak. „Návrat na fakultu vám nemusí dělat větší potíže a nemusí být doprovázen žádnými většími emočními projevy. To je normální a zdravá reakce. Je však taky možné, že s sebou přinese i různé negativní emoce," uvedli.

V budově by měli být krizoví interventi, vyučující také dostali pedagogicko-psychologickou instruktáž. Učitele připravovala mimo jiné na to, jak reagovat, když se někdo nebude cítit dobře nebo začne brečet.

Zaměstnanci také dostali informace o tom, jak se zachovat v krizových situacích. Zda si na začátku výuky studenti a učitelé nějakým způsobem připomenou tragickou událost, nechává podle proděkanky fakulta na vyučujících. Mohou například před výukou držet minutu ticha.

Budova byla uzavřená od 21. prosince loňského roku, kdy se tragédie stala. V lednu se konaly akce Měsíce pro fakultu, které měly pomoci lidem vyrovnat se s tragickou událostí a vrátit na náměstí Jana Palacha akademický život.


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Včera v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

13. dubna 2024 v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru