Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Filozofická fakulta UK chystá úpravu vrátnice a další opatření ke zvýšení bezpečnosti
Filozofická fakulta UK na Palachově náměstí. Foto: ff.cuni.cz

Filozofická fakulta UK chystá úpravu vrátnice a další opatření ke zvýšení bezpečnosti

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní měli zaměstnanci větší přehled, plánuje také podzimní nácvik pro všechny studující a zaměstnance na krizové situace. V rozhovoru s ČTK to řekla děkanka fakulty Eva Lehečková. Dodala, že se také pracuje na podrobné bezpečnostní analýze hlavní budovy na náměstí Jana Palacha, ze které vyplynou další opatření a doporučení. Ve čtvrtek uplynou tři měsíce od tragické střelby, při které student školy zastřelil v budově 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 studentů či vyučujících zranil.

„Věc, která se chystá, je konkrétní nácvik pro krizové situace všech studujících a zaměstnanců z hlavní budovy. Ten se ale uskuteční až v raném podzimu, protože je potřeba ho dobře připravit, aby byl skutečně účinný," uvedla Lehečková. Dodala, že za sebou mají bezpečnostní proškolení všech zaměstnanců a vedoucích pracovníků na fakultě.

Lehečková řekla, že bude v hlavní budově fakulty do konce března posílena bezpečnost. Škola má podle děkanky na letošní rok vypracovaný podrobný plán konkrétních kroků, který vypracoval expert UK Zdeněk Kalvach a bezpečnostní odbor UK. Už se stihla zavést opatření, která nevyžadovala výběrová řízení, například kontroly kamer či výcvik odpovědných specializovaných zaměstnanců, aby byli schopni reagovat v případě jakékoliv situace, uvedla děkanka.

„Také připravujeme projekt, který by měl změnit podobu vrátnice a zlepšit přehlednost a podobně. Projekt se bude řešit tři roky, takže úprava bude postupná," řekla Lehečková.

Kalvach pak podle Lehečkové připravuje podrobnou analýzu hlavní budovy fakulty, ze které mají vzejít konkrétní opatření a postupy v krizových situacích.

V již uskutečněných školeních pro studenty fakulta zejména vysvětlovala, z jakých odborných pozic nebo zkušeností vychází ve svých opatřeních. „Proč nevolíme cestu bezpečnostních rámů, proč jsou rámy komplikované, proč chce univerzita zůstat otevřenou akademickou institucí? A může jí zůstat a posílit bezpečnost jinými prostředky?" uvedla Lehečková několik otázek, které se na školení se studujícími řešily.

Právě rámy podle Lehečkové mohou vyvolávat falešný pocit bezpečí, fakulta chce naopak vést studenty k porozumění celkovému konceptu bezpečnosti, například skrze vzdělání v první pomoci či nácviky krizových situacích. „To je něco, z čeho si můžeme brát do budoucna ten skutečný pocit bezpečí," dodala.

Studenti a zaměstnanci fakulty podle Lehečkové už většinově nepotřebují bezprostřední krizovou intervenci. „Spíše se potřebují soustředit na obnovu normálního provozu, života a studia, v nějakém ohledu udělat pomyslnou čáru za tou událostí," řekla.

Budova je nyní otevřená kromě čtvrtého patra, které bylo při policejním zásahu proti pachateli nejvíc poškozeno. Podle Lehečkové jdou opravy podle harmonogramu a plánují tam výuku vrátit v zimním semestru.


Autor: ČTK

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru