Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 16. 7. 2024
Svátek má Luboš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Filmová nadace ocenila pět scénářů
Foto: innogy.cz

Filmová nadace ocenila pět scénářů

V hlavní kategorii scenáristické soutěže Filmové nadace za rok 2021 získali ocenění Tereza Brdečková, Ondřej Cihlář a Jan Látal. V kategorii Hvězda zítřka pro autory do věku 33 let si odnesli cenu Barbora Chalupová, Marek Chalupa, Jakub Votýpka a Natália Antoňáková. Autoři nejlepších scénářů vybraných výborem nadace z obou kategorií obdrželi dohromady 750 000 korun.

Za 16 let existence nadace podpořila už 112 scenáristů částkou bezmála 12 milionů korun. Slavnostní předání šeků za účasti partnerů nadace, kterými jsou Barrandov Studio, energetická firma innogy a Česká televize, se konalo v průběhu 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

„Autoři scénářů napříč všemi kategoriemi zaslali třetí největší počet prací v historii soutěže. Za hodnocení více než šestnácti tisíc stran textu patří výboru nadace velké poděkování a respekt. Ocenění scénáře pohádkového příběhu pro celou rodinu s názvem Boží posel, mimochodem vůbec poprvé během trvání soutěže, jen potvrzuje obsahovou i stylovou pestrost došlých příspěvků,“ uvedl Petr Tichý, předseda správní rady Filmové nadace, předseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studio.

Členové výboru nadace vybírali ze 157 scénářů, které tvořily dramata, komedie, pohádky nebo detektivky. „Vítězné scénáře představují různorodý a velmi zajímavý mix jednotlivých žánrů s velkým potenciálem na jejich brzké převedení do filmové podoby. Výsledky rovněž deklarují zcela srovnatelnou úroveň scénářů obou soutěžních kategorií,“ informoval Martin Chalupský, člen správní rady Filmové nadace a ředitel komunikace innogy Česká republika.

Dosud mělo premiéru 15 filmů, které vznikly na základě nadací oceněných scénářů. Zatím posledním byla tragikomedie Tichý společník, jež se divákům představila letos v červnu. Scénář Pavla Göbla, který se ujal i režie, u nadace zabodoval v roce 2008.

„V letošním roce počítáme s uvedením ještě dalších dvou snímků, jejichž scénáře nadace dříve ohodnotila. Diváci se mohou těšit na drama Kryštof a historickou životopisnou fresku Il Boemo. Skvělou zprávou také je, že bylo zahájeno natáčení nadací oceněného scénáře Kláry Vlasákové s názvem Běžná selhání a Alberta Hospodářského nazvaného Brutální vedro,“ řekla Helena Uldrichová, členka správní rady Filmové nadace a vedoucí Filmového centra České televize.

Historické drama Kryštof natočil režisér Zdeněk Jiráský podle scénáře podpořeného nadací v roce 2016. Životopisný historický velkofilm Il Boemo zrežíroval Petr Václav podle vlastního scénáře, který u nadace bodoval v letech 2011 a 2014.

Letošní vítězné scénáře vybral výbor nadace ve složení Ivo Mathé, Ivo Trajkov, Kristián Suda, Petra Soukupová a Zuzana Kopečková. Přihlášené anonymní práce studoval výbor intenzivně několik měsíců. „V letošním více než širokém výběru se nevyskytl žádný zcela jasný favorit a hodnocení nebylo vůbec jednoduché. I proto je třeba zmínit existenci několika dalších námětů, které prokazují velmi solidní potenciál s šancí na realizaci kvalitního celovečerního filmu,“ konstatoval Ivo Mathé, předseda výboru nadace.

Při předávání cen vítězům výběrového řízení vyhlásila FILMOVÁ NADACE soutěž „Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář“ pro rok 2022 opět ve dvou kategoriích, a to v hlavní kategorii pro všechny autory bez rozdílu věku a v kategorii Hvězda zítřka pro začínající autory do 33 let. Termín aktuální uzávěrky přihlášek je 28. února 2022.

Od loňské uzávěrky platí, že s konkrétním scénářem se může autor do soutěže přihlásit pouze jednou, a to i v případě, že od předchozí účasti v soutěži bylo dílo přepracováno či přejmenováno. Více informací o poskytování nadačních příspěvků i podrobné podmínky pro zasílání prací jsou dostupné na www.filmovanadace.cz.


Autor: TZ, red

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

Dnes v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Nový termín zrušeného koncertu

Včera v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Karaoke blues u Keplera

13. července 2024 ve 13:54

Jedno osudové setkání, spousta melancholie i několik litrů kořalky. Finský režisér Aki Kaurismaki vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis dalšímu filmu. Rozněžnil přitom srdce svých příznivců i okoralých, cynických kritiků.

V parku Prahy 2 začalo Hudební léto

11. července 2024 ve 14:50

Včera začalo Hudební léto v parcích Prahy 2. První letošní koncert v Riegrových sadech se vydařil navzdory předpovědi počasí.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

11. července 2024 v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Born a Oliva v Chodovské tvrzi

9. července 2024 v 16:37

Chodovská tvrz je otevřena, a do 29. září zde najdete výstavu Adolfa Borna a Miroslava Olivy.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Adhuc Vivit I

9. července 2024 v 16:34

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 11. července zve do Parku Zahrádky.

Komentovaná prohlídka výstavy Antonín Dvořák: Můj život a dílo

9. července 2024 v 11:04

Přijďte si 18. července prohlédnout výstavu, kterou vás provede jedna z jejích kurátorek. Začíná se v 16 hodin.

Mádl dostal za vlny Modrou kostku

7. července 2024 ve 13:48

Režisér a herec Jiří Mádl za svůj snímek Vlny uvedený na filmovém festivalu v Karlových Varech získal cenu Modrá kostka za mimořádný umělecký výkon. Jako osmnáctý v pořadí dostal symbolickou kostku z modrého polodrahokamu.

Další články
Nahoru