Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - zatazeno 3°C
Pondělí 1. 3. 2021
Svátek má Bedřich
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Filmová nadace: Blíží se uzávěrka nového kola scenáristické soutěže

Již jen do 28. února mají autoři prvotin i renomovaní tvůrci čas na to, aby přihlásili svoje dílo do jedné ze dvou kategorií scenáristické soutěže Filmové nadace. Hlavní kategorie je určena všem scenáristům bez rozdílu věku a kategorie Hvězda zítřka nabízí šanci začínajícím autorům, kteří dosud nemají realizovaný žádný scénář celovečerního filmu a nepřesáhli věk 33 let. Pro oceněné je přichystáno až 800 tisíc korun. Nadace je připravena operativně reagovat i na případný nárůst podaných žádostí, pokud autoři využili loňské situace k napsání či dokončení dalších scénářů a přihlásí je do soutěže.

innogy je generálním sponzorem a ideovým spoluzakladatelem Filmové nadace. Ta každý rok vyhlašuje soutěž v kategorii „Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář“.

Ocenění scenáristé dosud obdrželi šeky v celkové hodnotě 11 milionů korun. Za 15 let činnosti nadace bylo podle jejich scénářů natočeno 15 filmů.

Vloni měly premiéru dva snímky
„Loňská koronavirová krize se velmi negativně podepsala na návštěvnosti v tuzemských kinech. Navzdory tomu byly do distribuce uvedeny filmy Modelář a Šarlatán. Na Febiofestu a festivalu Finále Plzeň se představil snímek Tichý společník, jehož premiéra se přesunula na letošek. Chtěl bych věřit, že letošní rok, v němž Barrandov Studio slaví 90 let od svého založení, přinese celkové zlepšení situace,“ informoval Petr Tichý, člen správní rady nadace, předseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studio.

„Letos by do kin měly zamířit tři filmy natočené podle scénářů oceněných nadací. Dotočena byla výpravná životopisná freska Il Boemo a v dokončovací fázi se nachází i sociální drama Kryštof. Bez ohledu na koronavirovou situaci jsme v innogy v loňském roce investovali do tuzemské kultury celkem 25 milionů korun. Pro rok 2021 máme připraven obdobný rozpočet, bude to více než 25 milionů investovaných do české kultury, z toho asi 70 % do podpory českého filmu, Filmovou nadaci nevyjímaje,“ sdělil Martin Chalupský, člen správní rady nadace a ředitel komunikace innogy ČR.

V odložené premiéře se divákům představí tragikomedie Tichý společník. Scénář Pavla Göbla, který film rovněž režíroval, získal podporu nadace v roce 2008. Sociální drama Kryštof natočil Zdeněk Jiráský, scénář Kristiána Sudy podpořila nadace v roce 2016.
Historický velkofilm Il Boemo v režii Petra Václava, jehož scénář nadaci zaujal dvakrát, a to v roce 2011 v podobě námětu a jako scénář v roce 2014, bude mít premiéru stejně jako další dva uvedené snímky do konce roku 2021, jakmile to aktuální epidemiologická situace umožní.

Výběrové řízení Filmové nadace se koná jednou ročně a lze do něj zaslat dosud nerealizované scénáře celovečerních hraných filmů. Autoři mohou do soutěže poslat rovněž scénáře, na jejichž zfilmování jsou již domluveni s producentem. Do data uzávěrky aktuálního soutěžního kola ale nesmí být zahájeno jakékoli natáčení, a to včetně předtáček. Debutující autor, jenž nepřesáhl věk 33 let, si může sám zvolit, ve které kategorii chce soutěžit. Nelze však přihlásit jedno dílo do obou kategorií současně. Nově se autoři nemohou účastnit s jedním dílem opakovaně, a to ani po jeho přepracování.

Za přihlášení do soutěže se neplatí žádné vstupní poplatky. Podklady do soutěže, tj. scénář spojený s autorskou explikací a žádost o poskytnutí nadačního příspěvku, se zasílají výhradně elektronicky na e-mail info@filmovanadace.cz.

Podrobná pravidla pro zasílání prací a další informace o podmínkách pro poskytování nadačních příspěvků jsou dostupné na webu filmovanadace.cz.


Felix Francis: Krize

26. února 2021 v 09:49

Harrison Foster je právník specializující se na řešení krizových situací. Po požáru ve stájích trenéra Ryana Chadwicka, při němž zemře šest velmi cenných dostihových koní, včetně favorita Derby, je z Londýna povolán do Newmarketu.

Komiksová kniha Divná planeta získala Výroční cenu Muriel 2020

25. února 2021 v 19:42

Komiksová kniha o obyčejném chování neobyčejných obyvatel jedné (divné) planety, respektive její překladatelka Michala Marková, byla včera večer oficiálně oceněna Výroční cenou Muriel 2020 za nejlepší překlad.

Umělá inteligence napsala první divadelní hru, uvede ji Švandovo divadlo

24. února 2021 ve 12:00

Již tento pátek 26. února od 19 hodin se ve Švandově divadle uskuteční unikátní akce. Po 100 letech od premiéry hry R.U.R. Karla Čapka zde uvedou hru s názvem AI: Když robot píše hru. Scénář je sestavený z dialogů vygenerovaných umělou inteligencí a vypráví o radostech i strastech každodenního...

Divácký hit jako audiokniha. Vlastníci jsou nyní k poslechu v superprodukci Audioteky

24. února 2021 v 10:51

Po úspěšném divadelním a filmovém zpracování zažívají Vlastníci Jiřího Havelky premiéru jako audiokniha. Výjimečný posluchačský zážitek slibuje takzvaný superprodukční formát, který je postaven na špičkovém zvuku podtrhujícím herecké výkony Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany...

Sibel Hodge: Zmizelí

24. února 2021 v 07:07

Při rutinním letu z Afriky do Anglie doktor Mason Palmer tragicky umírá, když jeho letadlo po cestě havaruje a zmizí kdesi uprostřed husté buše.

Martin Nekola: Český New York

22. února 2021 v 10:39

New York, pulzující metropole a vstupní brána do USA, přilákal i značné množství vystěhovalců z českých zemí. Po první světové válce česká komunita čítala přes 40 000 lidí.

Mandy Robotham: Dítě třetí říše

21. února 2021 v 09:20

Anke je vězeňkyní v lágru, a aby přežila, dělá to, co umí nejlépe – pomáhá svým spoluvězenkyním porodit a starat se o novorozence. Jenže pak si její činnosti všimne kdosi důležitý a Anke čelí zdrcující volbě. Eva Braunová totiž čeká děťátko…

Slovenský institut v Praze představuje projekt Green drama a zve na první čtení

20. února 2021 v 09:09

Slovenský institut v Praze ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava přichází se společným projektem Měsíc se slovenským dramatem – Green drama.

Brian Freeman: Sama proti všem

18. února 2021 v 09:04

Když nezbývá naděje, jen zoufalství. Když se z noční můry stane skutečnost. A není pomoci… Stačilo pár měsíců, aby se Lise Powerové zhroutil celý svět. Úspěšná autorka bestsellerového thrilleru ztratila během půl roku téměř všechny nejbližší. Teď žije sama, ukrytá v domě v lesích poblíž kanadských...

Filmová nadace: Blíží se uzávěrka nového kola scenáristické soutěže

13. února 2021 ve 13:26

Již jen do 28. února mají autoři prvotin i renomovaní tvůrci čas na to, aby přihlásili svoje dílo do jedné ze dvou kategorií scenáristické soutěže Filmové nadace. Hlavní kategorie je určena všem scenáristům bez rozdílu věku a kategorie Hvězda zítřka nabízí šanci začínajícím autorům, kteří dosud...

Další články
Nahoru