Dnes Neděle - obcasny-dest 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Filmová nadace: Blíží se uzávěrka nového kola scenáristické soutěže

Již jen do 28. února mají autoři prvotin i renomovaní tvůrci čas na to, aby přihlásili svoje dílo do jedné ze dvou kategorií scenáristické soutěže Filmové nadace. Hlavní kategorie je určena všem scenáristům bez rozdílu věku a kategorie Hvězda zítřka nabízí šanci začínajícím autorům, kteří dosud nemají realizovaný žádný scénář celovečerního filmu a nepřesáhli věk 33 let. Pro oceněné je přichystáno až 800 tisíc korun. Nadace je připravena operativně reagovat i na případný nárůst podaných žádostí, pokud autoři využili loňské situace k napsání či dokončení dalších scénářů a přihlásí je do soutěže.

innogy je generálním sponzorem a ideovým spoluzakladatelem Filmové nadace. Ta každý rok vyhlašuje soutěž v kategorii „Literární příprava celovečerních hraných filmů – dosud nerealizovaný scénář“.

Ocenění scenáristé dosud obdrželi šeky v celkové hodnotě 11 milionů korun. Za 15 let činnosti nadace bylo podle jejich scénářů natočeno 15 filmů.

Vloni měly premiéru dva snímky
„Loňská koronavirová krize se velmi negativně podepsala na návštěvnosti v tuzemských kinech. Navzdory tomu byly do distribuce uvedeny filmy Modelář a Šarlatán. Na Febiofestu a festivalu Finále Plzeň se představil snímek Tichý společník, jehož premiéra se přesunula na letošek. Chtěl bych věřit, že letošní rok, v němž Barrandov Studio slaví 90 let od svého založení, přinese celkové zlepšení situace,“ informoval Petr Tichý, člen správní rady nadace, předseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studio.

„Letos by do kin měly zamířit tři filmy natočené podle scénářů oceněných nadací. Dotočena byla výpravná životopisná freska Il Boemo a v dokončovací fázi se nachází i sociální drama Kryštof. Bez ohledu na koronavirovou situaci jsme v innogy v loňském roce investovali do tuzemské kultury celkem 25 milionů korun. Pro rok 2021 máme připraven obdobný rozpočet, bude to více než 25 milionů investovaných do české kultury, z toho asi 70 % do podpory českého filmu, Filmovou nadaci nevyjímaje,“ sdělil Martin Chalupský, člen správní rady nadace a ředitel komunikace innogy ČR.

V odložené premiéře se divákům představí tragikomedie Tichý společník. Scénář Pavla Göbla, který film rovněž režíroval, získal podporu nadace v roce 2008. Sociální drama Kryštof natočil Zdeněk Jiráský, scénář Kristiána Sudy podpořila nadace v roce 2016.
Historický velkofilm Il Boemo v režii Petra Václava, jehož scénář nadaci zaujal dvakrát, a to v roce 2011 v podobě námětu a jako scénář v roce 2014, bude mít premiéru stejně jako další dva uvedené snímky do konce roku 2021, jakmile to aktuální epidemiologická situace umožní.

Výběrové řízení Filmové nadace se koná jednou ročně a lze do něj zaslat dosud nerealizované scénáře celovečerních hraných filmů. Autoři mohou do soutěže poslat rovněž scénáře, na jejichž zfilmování jsou již domluveni s producentem. Do data uzávěrky aktuálního soutěžního kola ale nesmí být zahájeno jakékoli natáčení, a to včetně předtáček. Debutující autor, jenž nepřesáhl věk 33 let, si může sám zvolit, ve které kategorii chce soutěžit. Nelze však přihlásit jedno dílo do obou kategorií současně. Nově se autoři nemohou účastnit s jedním dílem opakovaně, a to ani po jeho přepracování.

Za přihlášení do soutěže se neplatí žádné vstupní poplatky. Podklady do soutěže, tj. scénář spojený s autorskou explikací a žádost o poskytnutí nadačního příspěvku, se zasílají výhradně elektronicky na e-mail info@filmovanadace.cz.

Podrobná pravidla pro zasílání prací a další informace o podmínkách pro poskytování nadačních příspěvků jsou dostupné na webu filmovanadace.cz.


Městská divadla pražská otevřou divadla, naživo i online

13. května 2021 v 16:37

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla...

Jakub Dušek: Štěkot uvázaných psů

13. května 2021 v 09:29

Komiksový detektivní thriller z prostředí protektorátu zavede čtenáře do podzimního rána roku 1941 kdy je v zapadlé pražské ulici protektorátu Čechy a Morava nalezeno mrtvé tělo s vyřezaným hákovým křížem na hrudi. Dramatičnost celé situace podtrhuje fakt, že obětí je hlavní komisař Antonín...

František Skála v Domě U Kamenného zvonu

13. května 2021 v 09:24

Pod názvem A jiné práce představuje František Skála poprvé retrospektivní pohled na svou ne vždy známou ilustrátorskou tvorbu, které se věnuje již od začátku osmdesátých let. 

Festival Žižkovská noc nabídne kulturní akce po celý rok

11. května 2021 ve 12:13

Po hlavičkou ŽN365 se chystají výstavy, historické exkurze (nejen) po Žižkově, ale třeba i festival buskingu, přednášky a další akce se společenským přesahem. „Neznáme hranice,“ říká tým, který za aktivitami stojí, a který již několik měsíců přináší podcast Vysílač. O tradiční festival napříč...

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open proběhne ve volném termínu

8. května 2021 v 09:47

Letošní v pořadí pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání. Déle než rok trvající pandemie citelně zasáhla i do oblasti základního uměleckého...

Muzeum města Prahy otvírá

6. května 2021 v 15:22

Muzeum města Prahy se v úterý 11. května znovu otevře návštěvníkům. Hlavní budova Muzea města Prahy je uzavřena z důvodu probíhající rekonstrukce do roku 2023. Ostatní objekty budou otevřeny v aktualizovaných otevíracích dobách.

Litva, Polsko a Bělorusko a Praha 3 slaví 230. výročí přijetí Ústavy 3. května

6. května 2021 v 11:42

Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Litvy v České republice, Kancelář Svjatlany Cichanouské, zvolené lídryně Běloruska a Polský institut v Praze ve spolupráci s městskou částí Praha 3 uspořádaly venkovní výstavu na náměstí Jiřího z Poděbrad. 

Festival BlueFest

5. května 2021 v 11:05

Ve čtvrtek 6. května se od 19 hodin uskuteční festival BlueFest Online. Organizátoři prozradili hlavní zahraniční hvězdy festivalu, kterými budou legendární americký bluesový kytarista, zpěvák a skladatel Walter Trout a skupina Larkin Poe. 

Výstava: Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19

4. května 2021 ve 14:35

V prostorách Komunitního centra a zahrady Kotlaska je od 1. května připravena pro návštěvníky expozice fotografií „Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19". 

Nový psychothriller oblíbené kanadské autorky Shari Lapena: Její konec

4. května 2021 v 10:42

Nejnovější psychothriller Shari Lapeny odhalí další nebezpečné tajemství ukryté pod povrchem spořádané rodiny, a to znovu v příběhu plném stupňujícího se napětí a nečekaných zvratů. 

Další články
Nahoru