dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražská kultura

Film: Nebezpečný svět Rajka Dolečka

Profesor Rajko Doleček se proslavil už v 70. a 80. letech, kdy uváděl populární televizní pořad Nebezpečný svět kalorií. V 90. letech se pak angažoval jako mluvčí srbských nacionalistů a obhájce válečných zločinců Ratko Mladiče a Radovana Karadžice, s nimiž se osobně přátelí.

Mladá režisérka se ve filmu snaží proniknout do jeho světa a pochopit jej, ti dva jsou však co do zkušeností i společenského postavení nerovnými soupeři.

Doleček mladou dokumentaristku nečekaně odzbrojuje svou vřelostí a otevřeností – dokonce ji představí svým osobním přátelům. Odhalením vlastních limitů režisérka vyjevuje i limity Rajka Dolečka a limity jakéhokoliv historického nebo dokumentárního hledání pravdy.

Unikátní snímek měl světovou premiéru na prestižním festivalu DOK LEIPZIG. Byl oceněn na MFDF Ji.hlava a na bosenském Pravo Ljudski Film Festival v Sarajevu. Byl také nominován na evropskou cenu Silver Eye 2015.

Besedu zítra v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí s režisérkou Kristýnou Bartošovou, filmovým kritikem Kamilem Filou a s filmovým publicistou a filosofem Petrem Fischerem moderuje Vladimír Hendrich.

Cena 50 korun. Začátek v 19 hodin.


Další články
Nahoru