dnes
Úterý - mlha
12°C
zítra
Středa - polojasno
13°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
16°C
Film a architektura. Festival zve do kin na světové premiéry
Foto: Festival Film a architektura

Film a architektura. Festival zve do kin na světové premiéry

Devátý ročník festival Film a architektura začne 30. září. Týdenní přehlídka filmů o architektuře, urbanismu a designu se odehraje ve 20 městech po celé České republice a nabídne světové premiéry. Festival má v plánu promítat snímky v kinosálech a nepřesouvat se do online prostředí. 

„Pečlivě sledujeme současnou situaci, vládní opatření konání festivalu zatím umožňují. Online verze festivalu by pro nás byla nejzazší variantou. Věříme, že i v současné době je – za dodržení nejpřísnějších opatření – důležité pokračovat v kulturních aktivitách,“ říká dramaturgyně Martina Freitagová. 
 

Světové premiéry v Praze
Zahájení festivalu ve středu 30. září bude mimořádné. Na trase New York – Kodaň – Praha se ve stejný čas promítne světové premiéra filmu Making a Mountain, snímku o unikátní dánské spalovně jednoho z nejvýznamnějších současných architektů Bjarke Ingelse, kterého časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Po promítání se navíc architekt s diváky přímo spojí a ti budou mít možnost se ho zeptat nejen na to, jak se zrodil nápad skloubit spalovnu s lyžařskou sjezdovkou či horolezeckým centrem.

O premiéry nebude nouze ani další festivalové dny. Návštěvníci mohou vyrazit na čerstvě dokončený snímek Aalto o legendě moderní architektury z Finska Alvaru Aaltovi nebo se vydat na netradiční architektonický road trip Tokyo Ride s jedním ze zakladatelů celosvětově uznávaného studia SANAA. Snímek natočila v současnosti nejslavnější dvojice filmařů architektury Ila Bêka a Louise Lemoine.

Filmový festival s podtitulem Skryté příběhy uvede výběr dvacítky filmů, které dají možnost diváků nahlédnout na architekturu z jiného pohledu. „Cílem festivalu uvést architekturu jako něco, co je všude a stále kolem nás, ovlivňuje náš každodenní život, a my ji nemusíme vnímat jako elitářský obor pro pár vyvolených, ale spíše jako partnera k pochopení a utváření okolního světa,“ říká k tématu Martina Freitagová. Festival se odehraje fyzicky v kinosálech.

„K současné situaci se stavíme velmi zodpovědně a náš produkční tým zajišťuje ochranné pomůcky, které budou v kinosálech návštěvníkům k dispozici. Přesun do online prostoru by pro nás bylo nejzazší řešení, věříme, že i přes nepřiznivé podmínky je důležité v kulturních akcích pokračovat,“ dodává.  

Ženy v architektuře
Festival jednu sekci věnuje výrazným ženám v architektuře, které zůstávaly po dlouhou dobu skryté ve stínu svých mužských kolegů. Úspěchy architektů Miese van der Rohe, Le Corbusiera či Louise Kahna jsou propojeny s ženskými protějšky. Inspirativní dokument City Dreamers vypráví příběh o čtyřech ženských osobnostech 20. století (Phyllis Lambert, Denise Scott Brown, Cornelia Hahn Oberlander a Blanche Lemco van Ginkel) a jejich významné roli v moderní architektuře. 

Festival uvede také snímek Gray Matters o irské designérce a architektce Eileen Gray, jejíž nadčasový nábytek obdivují architekti od 20. století do současnosti. Na filmy bude navazovat online debatní panel s významnými osobnostmi světové architektury. Online se s Prahou v kině Světozor spojí také kurátorka britské V&A Olive Horsfall Turner, které jako první muzeum na světě archivovalo část komplexu sociálních bytů Robin Hood Gardens, které byly zbourány. Tento jedinečný počin byl mimo jiné součástí výstavy na Bienále architektury v Benátkách v roce 2018.

Setkání architektury a hudby
Součástí festivalu Film a architektura bude speciální doprovodný program zaměřující se na architekturu v hudebních videích. Malá sonda do hudební scény konce 20. a počátku 21. století představí nový pohled na vnímání architektury a její role v širším kontextu populární kultury. Online se s Prahou spojí Peter Adjay, hudebník a bratr světoznámého architekta Davida Adjaye.  Završením projektu bude archi disco v podání Pierra Urbana.


Charlie Gallagher: Sleduje tě

17. října 2020 v 11:21

V kontejneru na odlehlém místě leží tělo mladé ženy. Vrah ji pozoruje přes kameru. Rád obdivuje své dílo. Sleduje její umírání. Jenže ona není mrtvá. Pachatel se tedy vrátí, aby svou práci dokončil. Ale musí být opatrný. Nesmí pospíchat. Spěch je špatný rádce.

Andrew Mayne: Temný vzorec

16. října 2020 v 07:56

Doktor Theo Cray je proslulý tím, že za použití matematických metod dokáže vypátrat sériové vrahy. Jenže pak je vystaven působení patogenu ovlivňujícímu mozkovou činnost a vědomí, že má v těle virus, který z něj samotného může udělat zabijáka, mu zničí pověst i vyšetřování a on začne pochybovat...

Lesley Kara: Kdo o tom ví

15. října 2020 v 07:50

Astrid Phelpsové je dvaatřicet a po letech, kdy se ne zcela úspěšně živila jako scénografka, se snaží začít znovu – a především vypořádat se závislostí na alkoholu, která ji už o dost připravila. I když by si to všechno představovala úplně jinak, nastěhuje se po návratu z londýnské léčebny ke své...

Praha 5 si výstavou připomene třicet let fungování Nemocnice Na Homolce

13. října 2020 v 16:23

Před třiceti lety byla Nemocnice Na Homolce zřízena jako státní příspěvková organizace. Stalo se tak 25. listopadu 1990. Ohlédnutí za třemi dekádami úspěšného provozu nemocnice představí výstava, která bude od 15. do 29. října probíhat na prostranství před kostelem sv. Václava na...

Koncert Světlo pro Světlušku bude letos opatřen i živým audiopopisem

13. října 2020 v 10:41

Benefiční koncert Světlo pro Světlušku, který se bude vysílat 17. října z Pražské křižovatky, se nese v duchu motta „To budete koukat“, a dává tak tušit mnoho změn. Pro zrakově postižené diváky bude přenos vůbec poprvé opatřen živým audiopopisem. Kromě tradičního vysílání na ČT1 a ČRo Radiožurnál...

Knihovna má otevřeno, některé akce budou online

12. října 2020 v 08:02

Městská knihovna v Praze má stále otevřeno a omezení služeb knihovny od pondělí 12. října z důvodu přijetí opatření proti šíření koronaviru se týkají zejména akcí a pobytových služeb.  

Výstava: Salon výtvarníků

9. října 2020 v 07:21

Praha 8 zve na XVI. ročník výstavy Salon výtvarníků do Grabovy vily.

Praha 15: Koncert v Loop Jazz klubu

7. října 2020 v 10:20

Koncert se koná ve čtvrtek 8. října od 20 hodin.

Pozvání do Galerie 9

7. října 2020 v 08:13

Malý formát – spolek sochařů České republiky vystavuje v Galerie 9 od úterý 13. října do čtvrtka 29. října.

Mládí nevyprchej. Show Jitky Asterové a Hanky Čížkové

6. října 2020 v 18:37

Humorné vyprávění peprných historek ze soukromí hvězd, o životě, o láskách a o tom, jak si udržet mládí.

Festival Tóny nad městy v Praze 9

6. října 2020 v 07:46

Festival Tóny nad městy nabízí sérii jak komorních, tak i orchestrálních koncertů. V letošním roce se uskuteční čtyři koncerty v Praze a jeden koncert v Děčíně.

Další články
Nahoru