Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 3°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Film a architektura. Festival zve do kin na světové premiéry
Foto: Festival Film a architektura

Film a architektura. Festival zve do kin na světové premiéry

Devátý ročník festival Film a architektura začne 30. září. Týdenní přehlídka filmů o architektuře, urbanismu a designu se odehraje ve 20 městech po celé České republice a nabídne světové premiéry. Festival má v plánu promítat snímky v kinosálech a nepřesouvat se do online prostředí. 

„Pečlivě sledujeme současnou situaci, vládní opatření konání festivalu zatím umožňují. Online verze festivalu by pro nás byla nejzazší variantou. Věříme, že i v současné době je – za dodržení nejpřísnějších opatření – důležité pokračovat v kulturních aktivitách,“ říká dramaturgyně Martina Freitagová. 
 

Světové premiéry v Praze
Zahájení festivalu ve středu 30. září bude mimořádné. Na trase New York – Kodaň – Praha se ve stejný čas promítne světové premiéra filmu Making a Mountain, snímku o unikátní dánské spalovně jednoho z nejvýznamnějších současných architektů Bjarke Ingelse, kterého časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Po promítání se navíc architekt s diváky přímo spojí a ti budou mít možnost se ho zeptat nejen na to, jak se zrodil nápad skloubit spalovnu s lyžařskou sjezdovkou či horolezeckým centrem.

O premiéry nebude nouze ani další festivalové dny. Návštěvníci mohou vyrazit na čerstvě dokončený snímek Aalto o legendě moderní architektury z Finska Alvaru Aaltovi nebo se vydat na netradiční architektonický road trip Tokyo Ride s jedním ze zakladatelů celosvětově uznávaného studia SANAA. Snímek natočila v současnosti nejslavnější dvojice filmařů architektury Ila Bêka a Louise Lemoine.

Filmový festival s podtitulem Skryté příběhy uvede výběr dvacítky filmů, které dají možnost diváků nahlédnout na architekturu z jiného pohledu. „Cílem festivalu uvést architekturu jako něco, co je všude a stále kolem nás, ovlivňuje náš každodenní život, a my ji nemusíme vnímat jako elitářský obor pro pár vyvolených, ale spíše jako partnera k pochopení a utváření okolního světa,“ říká k tématu Martina Freitagová. Festival se odehraje fyzicky v kinosálech.

„K současné situaci se stavíme velmi zodpovědně a náš produkční tým zajišťuje ochranné pomůcky, které budou v kinosálech návštěvníkům k dispozici. Přesun do online prostoru by pro nás bylo nejzazší řešení, věříme, že i přes nepřiznivé podmínky je důležité v kulturních akcích pokračovat,“ dodává.  

Ženy v architektuře
Festival jednu sekci věnuje výrazným ženám v architektuře, které zůstávaly po dlouhou dobu skryté ve stínu svých mužských kolegů. Úspěchy architektů Miese van der Rohe, Le Corbusiera či Louise Kahna jsou propojeny s ženskými protějšky. Inspirativní dokument City Dreamers vypráví příběh o čtyřech ženských osobnostech 20. století (Phyllis Lambert, Denise Scott Brown, Cornelia Hahn Oberlander a Blanche Lemco van Ginkel) a jejich významné roli v moderní architektuře. 

Festival uvede také snímek Gray Matters o irské designérce a architektce Eileen Gray, jejíž nadčasový nábytek obdivují architekti od 20. století do současnosti. Na filmy bude navazovat online debatní panel s významnými osobnostmi světové architektury. Online se s Prahou v kině Světozor spojí také kurátorka britské V&A Olive Horsfall Turner, které jako první muzeum na světě archivovalo část komplexu sociálních bytů Robin Hood Gardens, které byly zbourány. Tento jedinečný počin byl mimo jiné součástí výstavy na Bienále architektury v Benátkách v roce 2018.

Setkání architektury a hudby
Součástí festivalu Film a architektura bude speciální doprovodný program zaměřující se na architekturu v hudebních videích. Malá sonda do hudební scény konce 20. a počátku 21. století představí nový pohled na vnímání architektury a její role v širším kontextu populární kultury. Online se s Prahou spojí Peter Adjay, hudebník a bratr světoznámého architekta Davida Adjaye.  Završením projektu bude archi disco v podání Pierra Urbana.


Coben Harlan: Cizinec

Včera v 11:46

Nejskandálnější thriller světového bestselleristy Harlana Cobena o tom, jak se mohou dobře míněné lži v nepravých rukou změnit ve smrtící pasti. Cizinec se vynoří odnikud – možná v baru, možná na parkovišti, možná v supermarketu. Nikdo ho nezná. Nikomu není jasné, proč to dělá. Ale informace,...

Sedmý ročník přehlídky skandinávských filmů Scandi proběhne online

19. ledna 2021 v 17:13

Přehlídka Scandi nabídne to nejlepší a nejžhavější, co ve Skandinávii minulý rok vzniklo. Během celého týdne nabídne v online prostoru filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také zpracovávají ožehavá témata, která se stala virálními po...

Robin Cook: Geneze. Nový román mistra lékařských thrillerů

18. ledna 2021 v 17:58

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.

Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Národní technické muzeum připomene osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva

8. ledna 2021 v 18:34

Dnes, 8. ledna 2021, si v souvislosti s 80. výročím jeho úmrtí připomínáme osobnost docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum...

Gardnerová Lisa: Hledej mě

6. ledna 2021 v 11:22

Dům pětičlenné rodiny je momentálně místem činu: čtyři z nich jsou brutálně zavražděni, zbývající – šestnáctiletá dívka – zmizela. Měla štěstí a podařilo se jí uniknout? Nebo je její zmizení důkazem něčeho děsivého?

Osobnosti Prahy 2 a výročí v lednu 2021

5. ledna 2021 v 10:17

Jiří Dienstbier, Jaroslav Seifert, Jiří Cieslar, Jan Palach, Milan „Mejla“ Hlavsa a mnozí další. Osobnosti Prahy 2, které v měsíci lednu mají výročí.

Online: Novoroční koncert z radnice

30. prosince 2020 ve 12:59

Praha 4 zve k poslechu Novoročního koncertu z Nuselské radnice.

Další články
Nahoru