Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Film a architektura. Festival zve do kin na světové premiéry
Foto: Festival Film a architektura

Film a architektura. Festival zve do kin na světové premiéry

Devátý ročník festival Film a architektura začne 30. září. Týdenní přehlídka filmů o architektuře, urbanismu a designu se odehraje ve 20 městech po celé České republice a nabídne světové premiéry. Festival má v plánu promítat snímky v kinosálech a nepřesouvat se do online prostředí. 

„Pečlivě sledujeme současnou situaci, vládní opatření konání festivalu zatím umožňují. Online verze festivalu by pro nás byla nejzazší variantou. Věříme, že i v současné době je – za dodržení nejpřísnějších opatření – důležité pokračovat v kulturních aktivitách,“ říká dramaturgyně Martina Freitagová. 
 

Světové premiéry v Praze
Zahájení festivalu ve středu 30. září bude mimořádné. Na trase New York – Kodaň – Praha se ve stejný čas promítne světové premiéra filmu Making a Mountain, snímku o unikátní dánské spalovně jednoho z nejvýznamnějších současných architektů Bjarke Ingelse, kterého časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Po promítání se navíc architekt s diváky přímo spojí a ti budou mít možnost se ho zeptat nejen na to, jak se zrodil nápad skloubit spalovnu s lyžařskou sjezdovkou či horolezeckým centrem.

O premiéry nebude nouze ani další festivalové dny. Návštěvníci mohou vyrazit na čerstvě dokončený snímek Aalto o legendě moderní architektury z Finska Alvaru Aaltovi nebo se vydat na netradiční architektonický road trip Tokyo Ride s jedním ze zakladatelů celosvětově uznávaného studia SANAA. Snímek natočila v současnosti nejslavnější dvojice filmařů architektury Ila Bêka a Louise Lemoine.

Filmový festival s podtitulem Skryté příběhy uvede výběr dvacítky filmů, které dají možnost diváků nahlédnout na architekturu z jiného pohledu. „Cílem festivalu uvést architekturu jako něco, co je všude a stále kolem nás, ovlivňuje náš každodenní život, a my ji nemusíme vnímat jako elitářský obor pro pár vyvolených, ale spíše jako partnera k pochopení a utváření okolního světa,“ říká k tématu Martina Freitagová. Festival se odehraje fyzicky v kinosálech.

„K současné situaci se stavíme velmi zodpovědně a náš produkční tým zajišťuje ochranné pomůcky, které budou v kinosálech návštěvníkům k dispozici. Přesun do online prostoru by pro nás bylo nejzazší řešení, věříme, že i přes nepřiznivé podmínky je důležité v kulturních akcích pokračovat,“ dodává.  

Ženy v architektuře
Festival jednu sekci věnuje výrazným ženám v architektuře, které zůstávaly po dlouhou dobu skryté ve stínu svých mužských kolegů. Úspěchy architektů Miese van der Rohe, Le Corbusiera či Louise Kahna jsou propojeny s ženskými protějšky. Inspirativní dokument City Dreamers vypráví příběh o čtyřech ženských osobnostech 20. století (Phyllis Lambert, Denise Scott Brown, Cornelia Hahn Oberlander a Blanche Lemco van Ginkel) a jejich významné roli v moderní architektuře. 

Festival uvede také snímek Gray Matters o irské designérce a architektce Eileen Gray, jejíž nadčasový nábytek obdivují architekti od 20. století do současnosti. Na filmy bude navazovat online debatní panel s významnými osobnostmi světové architektury. Online se s Prahou v kině Světozor spojí také kurátorka britské V&A Olive Horsfall Turner, které jako první muzeum na světě archivovalo část komplexu sociálních bytů Robin Hood Gardens, které byly zbourány. Tento jedinečný počin byl mimo jiné součástí výstavy na Bienále architektury v Benátkách v roce 2018.

Setkání architektury a hudby
Součástí festivalu Film a architektura bude speciální doprovodný program zaměřující se na architekturu v hudebních videích. Malá sonda do hudební scény konce 20. a počátku 21. století představí nový pohled na vnímání architektury a její role v širším kontextu populární kultury. Online se s Prahou spojí Peter Adjay, hudebník a bratr světoznámého architekta Davida Adjaye.  Završením projektu bude archi disco v podání Pierra Urbana.


Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Anglická konverzace 50+ online

28. března 2021 v 09:02

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Noc divadel letos s podtitulem Fresh Air

26. března 2021 v 08:10

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené...

Klaunovy názory ve filmové verzi

24. března 2021 v 11:00

Pro derniéru dramatizace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory zvolilo pražské A studio Rubín netradiční formu. Vytvořilo speciální filmovou verzi, jejíž prostor se z jeviště Rubínu přenesl do autentického bytu hlavního představitele „smutného“ klauna Šimona Krupy. 

Další články
Nahoru