Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Filharmonie na Vltavské bude dražší, nový odhad je 9,4 miliardy korun
Vítězný návrh budovy filharmonie. Zdroj: IPR Praha

Filharmonie na Vltavské bude dražší, nový odhad je 9,4 miliardy korun

Stavební náklady na filharmonii u metra Vltavská Praha aktuálně odhaduje na 9,4 miliardy korun bez DPH oproti původnímu loňskému odhadu 4,9 miliardy. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili městští radní a kterým potvrdili výsledky architektonické soutěže na podobu budovy. V té uspělo dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group. Příprava projektové dokumentace podle dřívějších informací vyjde na dalších 780 milionů korun a další miliardy budou stát úpravy okolí. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032.

„Výsledky expertního posouzení v rámci soutěže převýšily původní odhady nákladů u všech architektonických návrhů, pohybovaly se v rozmezí cca 6,5 až 11,5 miliardy korun bez DPH. U vítězného architektonického návrhu vychází stavební náklady budovy Vltavská filharmonie na 9,4 miliardy korun bez DPH," stojí ve schváleném dokumentu.

Zvýšená cena oproti odhadu z loňského ledna je podle dokumentu dána zdražením stavebních prací a materiálů, originalitou vybraného návrhu nebo nárůstem podlahové plochy o 15 procent.

Kromě nákladů na samotnou stavbu pak město navíc odhaduje, že dalších 2,9 miliardy bez DPH bude muset investovat do dalších zásahů v okolí Vltavské, jako jsou úpravy nábřeží, vestibulu metra nebo dopravní řešení. Odhad bude podle dokumentu dále zpřesňován s tím, jak bude příprava projektu pokračovat.

Nyní vítězné studio ve spolupráci s městem dokončí architektonickou studii. „Po této fázi budou rovněž finálně ověřeny stavební náklady potřebné pro realizaci Vltavské filharmonie a projektů v rámci řešeného území. Následně bude vydán pokyn ke zpracování další fáze projektové dokumentace," stojí v dokumentu.

Radní v pondělí také schválili memorandum o tom, že se na přípravě stavby bude podílet i Český rozhlas.

Magistrát usiluje o spolufinancování stavby státem, neboť z vlastních peněz by podle dřívějších vyjádření vedení města Praha stavbu nezaplatila.

Zvažuje také zapojení soukromých investorů. Radní Jan Chabr (TOP 09) dnes řekl, že základní myšlenka je rozdělit financování na třetiny mezi město, stát a soukromý sektor.

Vltavská filharmonie by měla mít tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob.

V budově by měla sídlit Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Filharmonie nabídne také například kavárny či restaurace.

Výstavba nového kulturního centra je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde se plánuje vznik čtvrti až pro 25 000 lidí.


Autor: ČTK

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Další články
Nahoru