dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Figuralista, který vidí ve věcech příběhy, zve na výstavu
Jeden z obrazů Tomáše Smetany.

Figuralista, který vidí ve věcech příběhy, zve na výstavu

Významný figuralista a malíř Tomáš Smetana představuje v galerii dvorak sec contemporary až do první poloviny září pozoruhodné precizní velkoformátové kresby a svou další tvorbu.

Tomáš Smetana 

Zaměřuje především na portréty a zátiší. V roce 1985 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Zátiší, která vytváří, jsou poskládaná z předmětů běžně se objevujících v jeho každodenním životě a portrétní obrazy v životní velikosti představují osoby autorovi blízké – přátele a členy rodiny.

Tomáš Smetana je výjimečným umělcem, jehož kreslířský rukopis je snadno rozpoznatelný a neskutečně, až hyperrealisticky detailní. Své obrazy buduje jednotlivými malými čárkami, mechanickým procesem s cílem dovršení stavu meditace. Důležitým prvkem při tvorbě kreseb je u Smetany trvání času.

Kresby Tomáše Smetany jsou odrazy minulosti, ozřejmují život, který právě žijeme. Na některých jeho obrazech se objevují stále ty samé prvky – prvorepublikový koberec, kubistický psací stůl, odkládací stolek, židle, věci, ke kterým má určitý vztah.

V těchto věcech vidí příběhy, které se váží k jeho kresbám, a dává jim nový život. Soustředěně zkoumá hranice reality a fikce, od naturalistických kreseb pomalu přechází až k realistickým, stále však v té samé tradici. Autorova meditativní tvorba vybízí k rozjímání, přemýšlení i prožívání.

„Zahušťuji kresbu energií. Přesunuji věci, dokud nenajdu ideální kompozici. Důležitá je estetická pohoda, musí se mi to líbit. Snažím se vytvořit řád v kompozici, v rozdělení jednotlivých ploch. Jdu od celku k detailům, k jednotlivostem, a odtud opět k celku,“ říká Tomáš Smetana.

„Tvořím neskutečné prostory, abstraktní kompozice. Zkouším různé formáty. Ale v tom, o co jde, jsem stále na začátku. Soustředím se na to, aby byla plocha čistá. Čistá, jako hedvábí,“ dodává Smetana.

Vernisáž výstavy Tomáš Smetana: Světlo z vedlejšího pokoje proběhne 31. července od 18 hodin v galerii dvorak sec contemporary, Dlouhá 5, Praha 1.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru