Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Fifka (ODS): Předchozí vláda naše předsednictví EU moc neřešila, ta současná musí dohánět deficit
Od loňského podzimu je poslancem. Zdroj foto: se souhlasem Petra Fifky

Fifka (ODS): Předchozí vláda naše předsednictví EU moc neřešila, ta současná musí dohánět deficit

Petr Fifka (ODS) je od roku 2018 pražským zastupitelem, loni na podzim ho lidé zvolili i do Poslanecké sněmovny. Tam je členem Výboru pro zdravotnictví a místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti.

Od podzimu jste jeden z pražských zastupitelů, kteří zároveň dostali důvěru od voličů a získali mandát poslance. Jak vnímáte ze své pozice rozvoj Prahy?

V minulém roce jsem byl zvolen poslancem za Prahu, nicméně v zastupitelstvu sedím již čtvrtým rokem v opozici. Rozvoj metropole je v kompetenci Rady hlavního města Prahy, která bohužel dělá aktivistickou a populistickou politiku plnou chaotických a nekoncepčních rozhodnutí.

Nestaví se důležitá dopravní infrastruktura, bydlení je nedostupné, služby občanům skokově zdražují. Přál bych si, aby se po podzimních volbách ujala vlády nad hlavním městem koalice Spolu a my se mohli řešení pražských problémů snáze koordinovat.

Jste místopředsedou sněmovního Výboru pro evropské záležitosti. V jakém stavu je příprava Česka na předsednictví radě EU? 

Není tajemstvím, že předchozí vláda naše předsednictví EU jako prioritu moc neřešila a naše vláda musí tento deficit dohánět. Vláda se proto rozhodla vyčlenit o 400 milionů korun navíc a věnovat tomuto úkolu maximální pozornost. 

Věřím, že to úspěšně zvládneme. Koneckonců máme nově i ministra pro evropské záležitosti a vláda premiéra Petra Fialy vnímá předsednictví jako příležitost pozitivně zviditelnit naši zemi. 

Jaké by podle Vás měli být priority našeho předsednictví a čeho bychom reálně měli chtít dosáhnout?

Důležité je řešit klíčové otázky Evropy. Ať už jde o energetickou krizi, bezpečnostní situaci, která se zhoršila kvůli ruskému tlaku na Ukrajinu či dlouhodobější směřování EU jako celku. Evropa nepůsobí v současné době příliš jednotně a různé státy mají dost odlišná stanoviska na různé problematiky. 

V našem předsednictví bychom například rádi navázali na Francii v podpoře jaderné energetiky, což by naší zemi zajistilo energetickou bezpečnost do budoucna.


Autor: Karel Netolický

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Další články
Nahoru