Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Fifka (ODS): Předchozí vláda naše předsednictví EU moc neřešila, ta současná musí dohánět deficit
Od loňského podzimu je poslancem. Zdroj foto: se souhlasem Petra Fifky

Fifka (ODS): Předchozí vláda naše předsednictví EU moc neřešila, ta současná musí dohánět deficit

Petr Fifka (ODS) je od roku 2018 pražským zastupitelem, loni na podzim ho lidé zvolili i do Poslanecké sněmovny. Tam je členem Výboru pro zdravotnictví a místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti.

Od podzimu jste jeden z pražských zastupitelů, kteří zároveň dostali důvěru od voličů a získali mandát poslance. Jak vnímáte ze své pozice rozvoj Prahy?

V minulém roce jsem byl zvolen poslancem za Prahu, nicméně v zastupitelstvu sedím již čtvrtým rokem v opozici. Rozvoj metropole je v kompetenci Rady hlavního města Prahy, která bohužel dělá aktivistickou a populistickou politiku plnou chaotických a nekoncepčních rozhodnutí.

Nestaví se důležitá dopravní infrastruktura, bydlení je nedostupné, služby občanům skokově zdražují. Přál bych si, aby se po podzimních volbách ujala vlády nad hlavním městem koalice Spolu a my se mohli řešení pražských problémů snáze koordinovat.

Jste místopředsedou sněmovního Výboru pro evropské záležitosti. V jakém stavu je příprava Česka na předsednictví radě EU? 

Není tajemstvím, že předchozí vláda naše předsednictví EU jako prioritu moc neřešila a naše vláda musí tento deficit dohánět. Vláda se proto rozhodla vyčlenit o 400 milionů korun navíc a věnovat tomuto úkolu maximální pozornost. 

Věřím, že to úspěšně zvládneme. Koneckonců máme nově i ministra pro evropské záležitosti a vláda premiéra Petra Fialy vnímá předsednictví jako příležitost pozitivně zviditelnit naši zemi. 

Jaké by podle Vás měli být priority našeho předsednictví a čeho bychom reálně měli chtít dosáhnout?

Důležité je řešit klíčové otázky Evropy. Ať už jde o energetickou krizi, bezpečnostní situaci, která se zhoršila kvůli ruskému tlaku na Ukrajinu či dlouhodobější směřování EU jako celku. Evropa nepůsobí v současné době příliš jednotně a různé státy mají dost odlišná stanoviska na různé problematiky. 

V našem předsednictví bychom například rádi navázali na Francii v podpoře jaderné energetiky, což by naší zemi zajistilo energetickou bezpečnost do budoucna.


Autor: Karel Netolický

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru