Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Fifka (ODS): Předchozí vláda naše předsednictví EU moc neřešila, ta současná musí dohánět deficit
Od loňského podzimu je poslancem. Zdroj foto: se souhlasem Petra Fifky

Fifka (ODS): Předchozí vláda naše předsednictví EU moc neřešila, ta současná musí dohánět deficit

Petr Fifka (ODS) je od roku 2018 pražským zastupitelem, loni na podzim ho lidé zvolili i do Poslanecké sněmovny. Tam je členem Výboru pro zdravotnictví a místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti.

Od podzimu jste jeden z pražských zastupitelů, kteří zároveň dostali důvěru od voličů a získali mandát poslance. Jak vnímáte ze své pozice rozvoj Prahy?

V minulém roce jsem byl zvolen poslancem za Prahu, nicméně v zastupitelstvu sedím již čtvrtým rokem v opozici. Rozvoj metropole je v kompetenci Rady hlavního města Prahy, která bohužel dělá aktivistickou a populistickou politiku plnou chaotických a nekoncepčních rozhodnutí.

Nestaví se důležitá dopravní infrastruktura, bydlení je nedostupné, služby občanům skokově zdražují. Přál bych si, aby se po podzimních volbách ujala vlády nad hlavním městem koalice Spolu a my se mohli řešení pražských problémů snáze koordinovat.

Jste místopředsedou sněmovního Výboru pro evropské záležitosti. V jakém stavu je příprava Česka na předsednictví radě EU? 

Není tajemstvím, že předchozí vláda naše předsednictví EU jako prioritu moc neřešila a naše vláda musí tento deficit dohánět. Vláda se proto rozhodla vyčlenit o 400 milionů korun navíc a věnovat tomuto úkolu maximální pozornost. 

Věřím, že to úspěšně zvládneme. Koneckonců máme nově i ministra pro evropské záležitosti a vláda premiéra Petra Fialy vnímá předsednictví jako příležitost pozitivně zviditelnit naši zemi. 

Jaké by podle Vás měli být priority našeho předsednictví a čeho bychom reálně měli chtít dosáhnout?

Důležité je řešit klíčové otázky Evropy. Ať už jde o energetickou krizi, bezpečnostní situaci, která se zhoršila kvůli ruskému tlaku na Ukrajinu či dlouhodobější směřování EU jako celku. Evropa nepůsobí v současné době příliš jednotně a různé státy mají dost odlišná stanoviska na různé problematiky. 

V našem předsednictví bychom například rádi navázali na Francii v podpoře jaderné energetiky, což by naší zemi zajistilo energetickou bezpečnost do budoucna.


Autor: Karel Netolický

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru