Festival Věčná naděje 2024
15. února 2024 07:40
Rok 2024 je rokem české hudby. Festival Věčná naděje se však nezaměří na vývoj české klasické hudby ve 20. století, ale na možný hudebně kulturní vývoj 20. a 21. století bez následků 2. světové války, která vtiskla nesmazatelnou stopu na vývoj poválečné hudby. Zazní dílo Pavla Haase (1899–1944), Viktora Ullmanna (1898–1944), Gideona Kleina (1919–1945), Erwina Schulhoffa (1894–1942), Ilse Weberové (1903–1944) a mnoha dalších.
„Tématem letošního ročníku jsou Hudební kontrasty. Představíme paralely mezi nejuznávanějšími skladateli klasiky a tzv. terezínskými autory, kteří by mohli stanout po boku velikánů světové klasické hudby, nebýt hrůz 2. světové války. Naším novým projektem je čtyřletý cyklus „Gideon Klein, klavírista terezínského ghetta“, v jehož rámci nám Igor Ardašev 27. března představí jeden z programů, který Klein často prezentoval svým spoluvězňům v Terezíně. Osobně se také velmi těším na koncert Bennewitzova kvarteta, které nám kromě skladeb Pavla Haase a Bedřicha Smetany zahraje i vítězný smyčcový kvartet 1. ročníku skladatelské soutěže našeho festivalu,“ přibližuje letošní program dramaturg, Petr Nouzovský.
Festivalovou novinkou je uspořádání mezinárodní skladatelské soutěže. Vyhlášení vítězné skladby z více než dvou desítek přihlášených děl proběhne 24. února ve Španělské synagoze.
25. února čeká na dětské návštěvníky zpěvohra Jaroslava Křičky a Josefa Čapka Tlustý pradědeček a loupežníci. Premiéra se uskutečnila v pražském Národním divadle roku 1932, Dětská opera Praha se rozhodla pohádku k Roku české hudby nastudovat a premiérově uvést v rámci festivalu Věčná naděje. Marek Švejkar a Lenka Korecká představí v kostele sv. Vavřince 29. února ojedinělý program. Pro mladého klarinetistu je jedním z hlavních cílů etablování sólového klarinetu, čemuž pomáhá nejen uváděním významných skladeb v transkripci pro klarinet. A právě Hot Sonate Erwina Schulhoffa napsaná původně pro alt saxofon a klavír zazní v české premiéře v transkripci pro klarinet.
Hudební paralely prezentující na první pohled zdánlivou nesourodost písní Pavla Haase, Gustava Mahlera, Viktora Ullmanna, Erwina Schulhoffa a Ilse Weberové budou jedinečným pilířem benefičního večera 14. března v Zrcadlové kapli Klementina protknutého vášní, nadějí a kontrasty, v provedení mezzosopranistky Belly Adamove a pianisty Malte Schäfera. Weberová byla básnířkou, skladatelkou písní a spisovatelkou knížek pro děti, v koncentračním táboře Terezín pracovala jako dětská sestra. Dobrovolně nastoupila do transportu do Auschwitz-Birkenau, kde byla zavražděna spolu se svým mladším synem Tomášem. Právě její písňová tvorba je jednou z nejsilnějších výpovědí o životě v Terezíně za druhé světové války. Charitativní koncert podpoří nákup hudebních nástrojů pro Jedličkův ústav a školy.
Jarní část festivalu zakončí 21. dubna ve Vile Volman v Čelákovicích Petra Ernyei Quartet s názvem Jazzové a židovské písně. Zazní i nová skladba inspirovaná básněmi Ilse Weberové zkomponovaná přímo pro festival Věčná naděje.