Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
KoncertyPražská kultura

Festival Věčná naděje 2024

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje zahájí 21. února PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostele sv. Šimona a Judy. Od února do dubna festivalová pódia přivítají Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovou, Igora Ardaševa či Dětskou operu Praha.

Rok 2024 je rokem české hudby. Festival Věčná naděje se však nezaměří na vývoj české klasické hudby ve 20. století, ale na možný hudebně kulturní vývoj 20. a 21. století bez následků 2. světové války, která vtiskla nesmazatelnou stopu na vývoj poválečné hudby. Zazní dílo Pavla Haase (1899–1944), Viktora Ullmanna (1898–1944), Gideona Kleina (1919–1945), Erwina Schulhoffa (1894–1942), Ilse Weberové (1903–1944) a mnoha dalších.

„Tématem letošního ročníku jsou Hudební kontrasty. Představíme paralely mezi nejuznávanějšími skladateli klasiky a tzv. terezínskými autory, kteří by mohli stanout po boku velikánů světové klasické hudby, nebýt hrůz 2. světové války. Naším novým projektem je čtyřletý cyklus „Gideon Klein, klavírista terezínského ghetta“, v jehož rámci nám Igor Ardašev 27. března představí jeden z programů, který Klein často prezentoval svým spoluvězňům v Terezíně. Osobně se také velmi těším na koncert Bennewitzova kvarteta, které nám kromě skladeb Pavla Haase a Bedřicha Smetany zahraje i vítězný smyčcový kvartet 1. ročníku skladatelské soutěže našeho festivalu,“ přibližuje letošní program dramaturg, Petr Nouzovský.

Festivalovou novinkou je uspořádání mezinárodní skladatelské soutěže. Vyhlášení vítězné skladby z více než dvou desítek přihlášených děl proběhne 24. února ve Španělské synagoze.

25. února čeká na dětské návštěvníky zpěvohra Jaroslava Křičky a Josefa Čapka Tlustý pradědeček a loupežníci. Premiéra se uskutečnila v pražském Národním divadle roku 1932, Dětská opera Praha se rozhodla pohádku k Roku české hudby nastudovat a premiérově uvést v rámci festivalu Věčná naděje. Marek Švejkar a Lenka Korecká představí v kostele sv. Vavřince 29. února ojedinělý program. Pro mladého klarinetistu je jedním z hlavních cílů etablování sólového klarinetu, čemuž pomáhá nejen uváděním významných skladeb v transkripci pro klarinet. A právě Hot Sonate Erwina Schulhoffa napsaná původně pro alt saxofon a klavír zazní v české premiéře v transkripci pro klarinet.

Hudební paralely prezentující na první pohled zdánlivou nesourodost písní Pavla Haase, Gustava Mahlera, Viktora Ullmanna, Erwina Schulhoffa a Ilse Weberové budou jedinečným pilířem benefičního večera 14. března v Zrcadlové kapli Klementina protknutého vášní, nadějí a kontrasty, v provedení mezzosopranistky Belly Adamove a pianisty Malte Schäfera. Weberová byla básnířkou, skladatelkou písní a spisovatelkou knížek pro děti, v koncentračním táboře Terezín pracovala jako dětská sestra. Dobrovolně nastoupila do transportu do Auschwitz-Birkenau, kde byla zavražděna spolu se svým mladším synem Tomášem. Právě její písňová tvorba je jednou z nejsilnějších výpovědí o životě v Terezíně za druhé světové války. Charitativní koncert podpoří nákup hudebních nástrojů pro Jedličkův ústav a školy.

Jarní část festivalu zakončí 21. dubna ve Vile Volman v Čelákovicích Petra Ernyei Quartet s názvem Jazzové a židovské písně. Zazní i nová skladba inspirovaná básněmi Ilse Weberové zkomponovaná přímo pro festival Věčná naděje.Autoři: Cen, TZ

Josef Němec – Obrazy a kresby

Dnes v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Mimořádná projekce filmu Pasáž

7. dubna 2024 v 07:37

V pondělí 8. dubna se v 19 hodin koná mimořádná projekce filmu Pasáž režiséra Juraje Herze. Děj filmu se odehrává v magickém prostředí pražské pasáže, kde se realita mísí s fantazií. Přímo v té samé pasáži bude film promítán.

Doba plastová v galerii Dejvická Bubec

6. dubna 2024 v 10:07

Výstava Doba plastová v galerii Dejvická Bubec ve vestibulu metra představuje tvorbu Ivany Hanzlíkové zaměřenou na její práci s plastovými obaly.

Praha 1: Film o Zdeňku Jiřičkovi

6. dubna 2024 v 08:44

Ve čtvrtek 11. dubna můžete vidět krátký dokumentární film o Zdeňku Jiřičkovi.

České sonatiny pro housle a klavír v Galerii 14

6. dubna 2024 v 07:22

České sonatiny pro housle a klavír v podání Lucie Sedlákové Hůlové (housle) a Barbory K. Sejákové (klavír) uslyšíte ve středu 10. dubna. Zazní skladby od Fibicha, Dvořáka, Martinů a Ebena.

Saxofonové kvarteto hraje pro děti

5. dubna 2024 v 10:15

Další koncert @Filharmoniště pro nejmladší posluchače do 3 let Saxofonové kvarteto se bude konat 9. května na Novoměstské radnici v Praze 2.

Další články
Nahoru