dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Festival světla udělá z Petřínské rozhledny maják, na fasádě Nové scény se bude hrát tetris
Videomapping na Staroměstském orloji. Foto: archiv

Festival světla udělá z Petřínské rozhledny maják, na fasádě Nové scény se bude hrát tetris

V říjnu tohoto roku Praha poprvé ožije světlem a na čtyři večery se tak stane centrem moderního audiovizuálního umění světové úrovně. Festival světla SIGNAL se bude konat od 17. do 20. října vždy od 19:30 do 23:30 hodin, slibuje nezapomenutelné zážitky a je zdarma.

Videomapping

Směr audiovizuálního umění, založeného na VJingu. Podstatou je projekce šitá na míru vybraným plochám nebo objektům tak, aby rozbila divákovo vnímání perspektivy a reality.

Projektor umožňuje ohýbání a zvýraznění jakéhokoliv tvaru, linie nebo prostoru. Sugestivní hra světla na objektech doprovázená hudbou vytváří nový rozměr a mění vnímání zdánlivě obyčejného. Všechno se stává iluzí.

Programu vévodí čtyři videomappingové projekce na architektonické skvosty metropole. Romain Tardy z uskupení AntiVJ visual label připravuje video-mapping na divadlu Hybernia. Ruská Sila Sveta připravuje originální mapping na Tyršův dům. The Macula, česká dvojice proslavená mappingem Staroměstského orloje, rozsvítí kostel svaté Ludmily na náměstí Míru.

A katalánské uskupení umělců Telenoika ztvární ve svém mappingu na Arcibiskupský palác oživlé siluety týkající se české kultury.

Videomappingové show začnou každý večer festivalu v 19:30 hod a budou se v pravidelných intervalech s krátkou pauzou opakovat až do 23:30.

Desítky světelných děl v centru Prahy

Festival znamená výzvu i pro řadu dalších českých významných uměleckých osobností. Z Petřínské rozhledny český umělec Krištof Kintera udělá na čtyři dny maják, Karlův most budou strážit dvě velké oči Milana Caise, Rony Plesl rozzáří skleněnou plastiku z uranového skla v kostele Svatého Martina ve zdi a František Skála představí na Kampě svůj dům stínů.

Ožije dvacet let starý původní projekt tvůrce letenského Metronomu Vratislava Karla Nováka, SPAM a Vladimir 518 vzdá poctu významnému českému malíři Zdeňku Sýkorovi projekcí na muzeum Kampa, přímo na budově Nové scény Národního divadla si budete moci zahrát staré dobré 8bitové hry v rámci instalace Adama Širokého, díky festivalu se také doslova roztančí Tančící dům a podobných zážitků bude mnohem více!

Krištof Kintera udělá z Petřínské rozhledny maják
Známý český umělec Krištof Kintera bude prezentovat své světelné dílo na jednom z nejvyšších míst Prahy – Petřínské rozhledně. Jeho instalace nese název „Maják“ a bude pomyslným srdcem celého festivalu.

Staroměstskému náměstí bude dominovat světelná krychle velikosti třípatrového domu
Jednou z hlavních dominant letošního SIGNAL festivalu bude dílo s názvem HyperCube od francouzské dvojice 1024 architecture. Obrovská krychle velikosti třípatrového domu v noci uchvátí návštěvníka svou světelnou show a přes den poslouží jako odpočinkové místo.

Tančící dům se poprvé roztančí světlem
Tančící dům se stal ikonou porevoluční pražské architektury. Budova úzce spjatá s novodobou českou historií vznikla na místě postiženém bombardováním Prahy během 2. světové války a její architektonický návrh vznikal během období totality. Projekt byl následně realizován až v porevolučních letech.

Caisův hlídač bude střežit Karlův most
Instalace Karlův hlídač je jakýmsi volným pokračováním projektu Noční hlídač z roku 2000, který byl tehdy instalován na Goethe institutu v Praze. Zasazením projekce velké plastické bulvy pohybujícího se oka pod gotický oblouk mosteckých věží vzniká absurdní, mírně zneklidňující pohled na jednu z nejzásadnějších památek hlavního města Prahy.

Lidé si zahrají tetris na fasádě Nové scény Národního divadla
Projekt 8bitový syndrom přinese do veřejného prostoru, na fasádu Nové scény ND, počítačové hry, které se staly legendami. Tetris, snake nebo pong – roky ověřené principy her zůstávají, provedení však v rámci SIGNALU získalo zásadní inovace. Klávesnici vystřídá dotykový displej a hráčem se tak může stát každý kolemjdoucí se smartphonem nebo tabletem. Stačí se na piazzetě Národního divadla připojit do připravené Wi-Fi sítě.

Světelný paprsek na metronom symbolicky propojí historii a budoucnost Prahy
Již v době stavby letenského metronomu (1991) jeho autor Vratislav Karel Novák zamýšlel využít světla pro prohloubení významu a efektu této jedinečné kinetické plastiky. Jeho záměr spočíval v metaforickém propojení historie a budoucnosti města Prahy jediným paprskem světla, tedy vyslat laserový paprsek z vikýře domu na Staroměstském náměstí skrze Pařížskou třídu až na rameno samotného metronomu a tam jej pomocí zrcadla zlomit k nebi.. Festival SIGNAL si vytyčil za cíl ji po více než dvaceti letech zrealizovat.

Speciální nasvícení Emauzského kláštera vyjádří milníky jeho historie
Tato světelná instalace se pokusí pomocí barev a dynamiky symbolicky vyjádřit nejdůležitější a zároveň nejzajímavější milníky historie Emauzského kláštera. Partnery instalace jsou Philips a Eltodo.

Zářící mrak od Kanaďanů C. Brown a W. Garrett zapojí stovky lidí
Instalace na náplavce u Hegerovy cihelny bude vytvořena z tisíců starých žárovek, které společně vytvářejí živoucí svítící oblak. Návštěvníci mají možnost si s mrakem hrát díky desítkám lampičkových šňůr.

Pleslova plastika z uranového skla bude zářit v kostele sv. Martina ve zdi
Umělec a designer Rony Plesl vytvořil pro SIGNAL festival světelnou plastiku z cca 35 trubic ze zeleného uranového skla, která bude zavěšená v kostele sv. Martina ve zdi. V každé z trubic je zavedena zářivka svítící ve spektru UV, která dodává sklu intenzivní zářící zeleno-žlutý signální jas.

Na Staroměstském náměstí vznikne největší virtuální galerie v ČR
Během festivalu SIGNAL vznikne na Staroměstském náměstí virtuální galerie CISCO – největší virtuální galerie v České republice. Návštěvníci si do chytrých telefonů budou moci stáhnout festivalovou aplikaci a díky ní si prohlédnout či přímo umístit svou fotografii do virtuálního prostoru na Staroměstském náměstí.

Na Kafkově náměstí proběhne dialog mezi dvěma levitujícími lustry
Speciální umělecká instalace představí dialog mezi dvěma levitujícími lustry, které zároveň komunikují s kolemjdoucími. Rozvíjí jejich fantazii. Mnohdy rozporuplné vnímání klasického lustru, který se v tomto případě stává objektem, jenž na sebe bere schopnost oproštění se od konvencí.
Samotná instalace je tvořena s nadsázkou, levitujícími lustry, které visí jinak, než klasicky.

Bohatý doprovodný program

Festival nabídne bohatý doprovodný program, kterému vévodí plavby za světlem po Vltavě. Historický pražský parník diváky provedou setmělou Prahou a postupně rozsvítí významné památky na potemnělém břehu řeky. Diváci se mohou účastnit řady workshopů zaměřených na práci se světlem, určených i pro rodiny s dětmi.

Doprovodný program nezapomíná ani na profesionály v oboru – o světleném designu a využití světla ve veřejném prostoru se bude diskutovat na šestém ročníku odborné konference „Světlo pro naše města 2014“ pořádané festivalem SIGNAL a společností Philips.

Zde najdete aktuální mapu více než 30 festivalových instalací.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru