dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Festival španělských filmů slaví kulatiny, představí i méně známé filmy s Banderasem
Diváci uvidí několik filmů s Banderasem. Foto: Green Moon España

Festival španělských filmů slaví kulatiny, představí i méně známé filmy s Banderasem

Provokativní a aktuální témata, naturalistické pohledy na současnou společnost i odhalování historie, bláznivé komedie, dramata, autorské snímky, ale i hudební film či dokumentární road movie. Blížící se festival La Película již podesáté ukáže rozmanitost španělsky mluvené kinematografie v celé její šíři.

Výběr z filmů

Arktida
Pozoruhodný snímek předkládá portrét mladých lidí ztracených ve světě zasaženém ekonomickou recesí.

Stockholm
Příběh ze zdánlivě každodenního života svým zpracováním i tématem provokuje.

10 000 km
Dva hlavní hrdinové se i přes velkou vzdálenost snaží za pomoci moderních technologií udržet vztah.

Černé diamanty
Drama, které divákům ukáže odvrácenou stranu světa fotbalu.

Vyjednávač
Film poodhalí zákulisí politických vyjednávání s teroristy.

Blesk
Dokumentární road movie, spanilá jizda traktorem napříč Španělskem.

Hlupáci a pitomci
Snímek připomíná divadelní představení ve stylu některých prací Larse von Triera.

Divoké historky
Chytrá černá komedie se zařadila na seznam nejnavštěvovanějších filmů v Argentině.

Kde je Esther?
Příběh o stárnoucím vdovci, jenž po smrti své manželky zjistí, že jeho žena zřejmě vedla dvojí život.

Psí maso
Příběh chilského filmu je metaforou o osudu člověka, který byl v minulosti zatažen do struktur, kde se podílel na represích.

„Pro letošní ročník festivalu jsme vybrali ty nejzajímavější snímky různého žánrového zaměření, které ve Španělsku vznikly za poslední dva roky. Mnohé z nich si odnesly ocenění nejen od domácí kritiky, ale také ze světových filmových festivalů. Najdeme mezi nimi několik výrazných autorských filmů i originální filmařské přístupy,“ říká dramaturg festivalu David Čeněk.

Program nabízí vedle aktuálních španělských filmů sekci zaměřenou na Latinskou Ameriku, která představí výrazné snímky chilské, kubánské, argentinské či venezuelské provenience. Dále láká na cyklus věnovaný letošnímu držiteli čestného ocenění Goya Antoniu Banderasovi. Diváci se mohou těšit na filmové perličky, které představí známého španělského umělce v době jeho hereckých začátků, či snímek, kde se sám posadil na režisérské křeslo.

Antonio Banderas

José Antonio Domínguez Bandera neboli Antonio Banderas patří k nejznámějším španělským hercům a v letošním roce jej španělská filmová akademie odměnila čestnou cenou Goya. Nyní bude hlavním hrdinou jedné z festivalových sekcí. Dramaturgie při její přípravě zabrousila do minulosti, aby tuzemskému publiku slavného herce představila v době jeho začátků.

Těšit se můžeme například na muzikálovou komedii z doby frankismu Faraonův dvůr, u nás téměř neznámý snímek Kdyby ti řekli, že jsem padl či Slast ze zabíjení, kde se Banderas představí v netypické roli krutého zabijáka vraždícího pro radost. Chybět nebude ani jeden z jeho novějších filmů Kůže, kterou nosím, u kterého se po letech sešel se svým oblíbeným režisérem, jenž stál i u zrodu jeho kariéry – Pedrem Almodóvarem. Cyklus uzavírá bláznivá komedie Letní déšť, kterou Banderas sám režíroval.

Pražské kino Světozor otevře své sály filmovým nadšencům od 17. do 22. února. Vstupenky je možné rezervovat v předprodeji na internetových stránkách nebo v pokladně kina za cenu od 80 do 110 korun. Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz.


Autoři: Jan Puci, Redakce

Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru