dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Festival Signal startuje: Praha se na čtyři večery zaplní světelným uměním
FYR LIGHTHOUSE. Autor: Jari Haanperä. Instalace Na Hollaru (nádvoří), Smetanovo nábřeží

Festival Signal startuje: Praha se na čtyři večery zaplní světelným uměním

Praha dnes večer již podruhé ožije světelným uměním. Startuje totiž festival světla Signal, největší kulturní událost v republice, a láká návštěvníky do ulic na více než 20 světelných instalací, 4 velkoformátové videomappingy a bohatý doprovodný program.

Organizátoři očekávají, že se počet návštěvníků vyšplhá ještě výše než loni a dosáhne k hranici 350 000 lidí. Světelná umělecká díla budou v ulicích, na náměstích, v parcích, na mostech či přímo ve Vltavě.

Poslední odtajněná světelná instalace s názvem Duo bude dokonce svítit z Hradčanského náměstí přímo do nebe. Svá díla pro festival připravuje 11 zahraničních umělců z celého světa, ale také čeští výtvarníci Petr Nikl, David Černý, mladá umělkyně Gabriela Prochazka či designér Jaroslav Bejvl ml.

Podzimním festivalem světla Signal vyvrcholí celoroční regionální projekt agentury CzechTourism CZECH THE LIGHT. Festival bude slavnostně zahájen na Staroměstském náměstí, a to spuštěním prvního videomappingu na palác Kinských ve čtvrtek 16. října v 19 hodin. Festival je i letos zdarma.

Účastní se významné umělecké osobnosti

„Festival SIGNAL je při druhém ročníku konání teprve na začátku své existence, ale již v loňské premiéře s čtvrtmilionovou návštěvností dokázal rozvířit vody kulturního dění v České republice a upravit evropskou mapu významných kulturních událostí. Letos přinášíme do metropole nové umělce a nová světelná umělecká díla,“ uvedl ředitel festivalu Signal ředitel Martin Pošta.

Festivalu se účastní významné umělecké osobnosti – například videomappingoví mágové z Austrálie, kteří rozsvítili i slavnou budovu opery v Sydney, The Electric Canvas, nebo americká umělkyně Jen Lewin se svou interaktivní instalací The Pool.

V Zítkových sadech ožije světelná hra 256 heliem a žárovkami plněných balónků, které budou tančit v rytmech reprodukované hudby. Český umělec Richard Loskot zase návštěvníkům dovolí pozorovat duhu z blízkosti na dotek.

Jeho dílo Velké spektrum totiž rozkládá světelný paprsek na škálu duhových barev. Ve Vltavě pod Alšovo nábřežím se bude ve vodě vznášet vodní živočich Kraken od české umělkyně Gabriely Prochazky. A na Karlovo mostě světlem ožije socha sv. Kajetána využitím speciální techniky mapování obrazu v podání umělců Jana Nálepy a F/FRM.

Upoutávka na festival:

Instalace Duo bude svítit do nebe

„Světelnou instalací DUO bychom rádi vyjádřili, že Signal festival, je již podruhé věnován vztahu lidí a města. Je to zároveň pocta všem, kdo festival pomáhají realizovat. Tvůrcům, spolupracujícím institucím a dalším subjektům. Duo světel, které míří z Hradčanského náměstí přímo a rovně do noční oblohy, ukazuje a potvrzuje, že město a jeho lidé jsou jedním a nerozlučným celkem,“ vysvětluje programový ředitel festivalu Pavel Sedlák.

Festival letos nabídne uceleného průvodce, festivalovou brožuru, díky které návštěvníkům neunikne nic důležitého z programu. Ke stažení je také aplikace, která obsahuje mapu světelných instalací, informace o uměleckých dílech a jejich autorech a také například tři doporučené trasy: pro rodiny s dětmi, trasa po interaktivních instalacích a trasa vedoucí po nábřeží Vltavy.


Další články
Nahoru