dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Festival ptactva láká na procházky za pražskými ptáky, dalekohledy a foťáky si vezměte s sebou
Tento ptáček se nám tedy pěkně vybarvil. Foto: Miroslav Frýdl / Wikimedia Commons

Festival ptactva láká na procházky za pražskými ptáky, dalekohledy a foťáky si vezměte s sebou

Letošní ročník Evropského festivalu ptactva se bude o víkendu konat na desítkách míst po celé republice. Několik vycházek je připraveno i v Praze. Profesionální ornitologové i milovníci ptactva z řad veřejnosti si připomenou zázrak ptačí migrace a společně přivítají nastupující podzim.

První říjnový víkend je již tradičně zasvěcen festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové vycházky do přírody, spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem.

Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně.

Kde v Praze můžete v rámci festivalu za pozorováním ptáků:

Praha 3 – Flora
Sraz v neděli 5. října v 7:45–8:00 před hlavním vchodem do NC FLORA (metro A, tram 5, 10, 11, 13, 16 a bus 136 a 175).

„Společně se vydáme za ptáky Olšanských hřbitovů. Během cesty vás čeká hlasové vábení ptáků. S sebou si vezměte dalekohled,“ zve Filip Starosta, který procházku povede.

Praha 6 – obora Hvězda
Sraz v sobotu 4. října mezi 5:00 – 5:30 před vchodem do obory Hvězda-vchod nejblíže dopravnímu hřišti (tram 22, 25 a bus 174, 179, 180, 191).

„Společně se vydáme za ptáky obory. Žijí tam především lesní ptáci. Během cesty vás čeká hlasové vábení ptáků. S sebou si vezměte dalekohled,“ zve Filip Starosta.

Praha 7 – Stromovka – ptáci a architektura
Sraz v sobotu 4. října v 9:00 u vchodu stanice metra C Vltavská.

„Ornitologicko-architektonická vycházka nás povede přes nádraží Bubny a starou holešovickou zástavbu, kde se zaměříme na prvky urbanismu a architektury. Budeme pokračovat Stromovkou, největším parkem v Praze, který vznikl postupnou přeměnou lužních lesů, přes Císařský ostrov až na tradiční ptačí lokalitu u Vltavy v Troji, kde lze každoročně pozorovat mnoho táhnoucích či zimujících vodních ptáků,“ zvou vedoucí vycházky.

„Kromě architektury budeme pozorovat ptáky, naslouchat jejich hlasům a povíme si něco o jejich ochraně. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou,“ dodávají. Provázet budou Tomáš Telenský, Alena Rulfová, Lucie Hošková a architekt Richard Biegel.

Praha 9 – Satalice
Sraz v sobotu 4. října v 8:00 na stanici MHD Satalická Obora (bus 186).

„Společně se vydáme na terénní exkurzi do CHÚ Bažantnice v Satalicích a Vinořského parku. Během cesty vás čeká připravená hra a na závěr se zastavíme u natažených sítí, kde si odchycené ptačí opeřence zblízka prohlédnete a mnoho zajímavého se dozvíte. S sebou triedr, oblečení a obutí do terénu, notýsek a tužku na poznámky, případně fotoaparát,“ zvou Vlaďka a Jirka Sládečkovi.


Další články
Nahoru