Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Festival Prague Pride nabídne v srpnu 150 akcí
7 srp
13 srp
Festivaly
Festival tradičně vyvrcholí Pochodem hrdosti. Foto: Jan Hromádko

Festival Prague Pride nabídne v srpnu 150 akcí

7. 8. 2023 - 13. 8. 2023
Festival hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans a queer lidí (LGBT+) Prague Pride se letos uskuteční od 7. do 13. srpna na několika místech Prahy. Nabídne na 150 akcí včetně průvodu, který v sobotu 12. srpna vyjde z Václavského náměstí na Letnou. Tématem 13. ročníku jsou tradice a jejich význam pro fungování společnosti s mottem Tradičnější. Za organizátory akce to sdělila Eliška Černá.

„Tradice vnímáme jako přirozené, ale to jen proto, že jsou předávány přes několik generací. Ve skutečnosti jsou vymýšleny lidmi, a to za určitým účelem. Tradice je tedy potřeba časem revidovat a rozhodnout, zda ještě stále slouží původnímu cíli, nebo jsou už jen reliktem doby,“ řekla ředitelka festivalu Kamila Fröhlichová.

„Všechny úspěšné komunikační kampaně stojí na schopnosti přinést nový a překvapivý úhel pohledu, jež si dokáže získat náležitý zájem a je navíc relevantní pro cílovou skupinu. Toho jsme využili i pro komunikaci letošního ročníku festivalu Prague Pride s tématem tradice. Ty si možná člověk standardně s queer tematikou nespojí, ale opak je pravdou. V kampani proto připomínáme, že queer lidé jsou tu odjakživa, a jsou tedy tradičnější součástí naší společnosti, než by se mohlo na první pohled zdát,“ řekla Tereza Košťálková z kreativní agentury VMLY&R, která kampaň připravovala.

Novinky s potenciálem stát se tradicí

Festival se opět odehraje na různých místech po celé metropoli. Díky dárcům a dárkyním v crowdfundingové kampani se podařilo zachránit komunitní program v Pride Village na Střeleckém ostrově, kde v současné ekonomické situaci enormně narostly produkční náklady. Na protilehlé straně ostrova v SK Start Praha bude opět Pride House s bohatým vzdělávacím a diskuzním programem.

Senzací Střeleckého ostrova se ovšem stane fakt, že poprvé v historii zde program nebude končit striktně v 22 hodin. V noci, když park musí ztichnout, se zábava přesune do dlouho zapomenutých podzemních prostor v KKafe, které se promění v Pride Club. Tamní afterparties hudebně zaštítí oblíbená jména pražské queer scény, např. Radio Wave nebo Bobr.

Mezigenerační program, který má k tématům spojeným s tradicí hodně co říct, bude opět umístěn do Pride Life v sídle organizace Život 90. Kavárna Langhans se letos na festivalový týden změní v Pride Gallery s výstavami queer umělectva. Novinkou je Pride Café v kavárně Dorado Coffee na Betlémském náměstí, kam bude soustředěn program pro zahraniční účastnictvo.   

Prague Pride každoročně začínal v neděli odpoledne bohoslužbou v kostele sv. Martina ve zdi. Poprvé se k nedělnímu spirituálnímu programu přidává i warm-up party v Cross Clubu, která začne rozjíždět festivalovou atmosféru. Oficiální zahájení se uskuteční tradičně v pondělí 7. srpna od 18 hodin v Pride Village na Střeleckém ostrově. Vystoupí Ailbhe Reddy (Irsko), DJ iDJA (Norsko), Juana Rozas (Argentina), DJ Henriette (CZ).

Duhový průvod opět bez aut

V sobotu 12. srpna vyvrcholí festivalový program průvodem z Václavského náměstí do Pride Parku na Letenské pláni, kde bude zábava pokračovat do večerních hodin.

V průvodu z ekologických důvodů opět nepojedou auta se spalovacími motory ani taneční vozy napájené generátory. O hudební doprovod se tentokrát postarají DJs na „sky stagích“ umístěných na vysokozdvižných plošinách podél trasy průvodu. 

Kompletní program Prague Pride 2023 bude zveřejněn v červenci na festival.praguepride.com. Pro účastníky*ice bude k dispozici festivalová mapa s důležitými informacemi. Většina akcí Prague Pride je zdarma.

Záštitu festivalu udělil ministr vnitra Vít Rakušan, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.


Autor: Alo

Folkové Podviní 2024

Dnes v 05:50

Devatenáct let folku a trampské muziky v kamenném hradišti vysočanského Podviní v Praze 9. Festival Folkové Podviní 2024 se koná 6. června od 16:30 hodin.

Pivo a burger festival

15. května 2024 v 07:41

Pivo, burger, lehátka, piknik, deka, hudba, tanec, churros v neděli 19. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Festival Mezi ploty 2024

14. května 2024 v 09:01

Bohnice opět přivítají festival Mezi ploty. Divadelní a hudební akce proběhne 25. a 26. května v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Festival Open House Praha 2024 otevře budovy i v Praze 4

13. května 2024 v 05:57

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května V týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov na celém území hlavního města.

Open House Praha 2024: Praha 2 otevře osmnáct budov

13. května 2024 ve 04:49

Dům zemědělské osvěty, Hasičský dům, Vila Na Libušince nebo Hlavův ústav – to je jen malá část toho, co vás čeká na Dvojce v rámci jubilejního 10. ročníku festivalu městské architektury Open House Praha 2024.

Festival Open House Praha 2024 otevře budovy i na Praze 10

12. května 2024 v 15:00

Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května 2024. Na území městské části Praha 10 festival letos otevře 6 budov, Evangelický hřbitov ve Strašnicích, Husův sbor Vršovice, Továrna KOH-I-NOOR, Trmalova vila, Velodrom na Třebešíně a...

Růžový máj na Rašínově nábřeží

7. května 2024 v 09:05

Festival růžových vín se koná v sobotu 18. května v Praze 2 na Rašínově nábřeží.

Mladí budou ladit jazz na Karlově náměstí už posedmé

27. dubna 2024 v 10:30

Přijďte 30. dubna oslavit Mezinárodní den jazzu společně s umělci, kteří svůj vyvolený žánr nevnímají jako rigidní hudební kategorii, ale naopak se ve své tvorbě nechávají ovlivnit hudebními a kulturními tradicemi ze všech koutů světa.

Anglo-American University láká na Spring Music Festival

26. dubna 2024 ve 13:29

Neděle 28. dubna bude na pražské Anglo-American University (AAU) patřit hudbě. Studenti tu pořádají další ročník dne plného hudby a tance pod názvem Spring Music Festival. Program se uskuteční přímo na nádvoří Thurn-Taxisova paláce, kde AAU sídlí, a také v místním podniku Café...

Seafood & Prosecco opět na Grébovce

24. dubna 2024 ve 13:44

Nejlepší kalamáry, krevety, chobotnice, tuňáka, pražmu, mořského vlka a další laskominy z grilu na dřevěném uhlí v neděli 28. dubna od 12 hodin. Chybět nebudou ani oblíbené předkrmy v podobě oblíbených tataráků a pomazánek.

Další články
Nahoru