Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Festival Prague Pride nabídne v srpnu 150 akcí
7 srp
13 srp
Festivaly
Festival tradičně vyvrcholí Pochodem hrdosti. Foto: Jan Hromádko

Festival Prague Pride nabídne v srpnu 150 akcí

7. 8. 2023 - 13. 8. 2023
Festival hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans a queer lidí (LGBT+) Prague Pride se letos uskuteční od 7. do 13. srpna na několika místech Prahy. Nabídne na 150 akcí včetně průvodu, který v sobotu 12. srpna vyjde z Václavského náměstí na Letnou. Tématem 13. ročníku jsou tradice a jejich význam pro fungování společnosti s mottem Tradičnější. Za organizátory akce to sdělila Eliška Černá.

„Tradice vnímáme jako přirozené, ale to jen proto, že jsou předávány přes několik generací. Ve skutečnosti jsou vymýšleny lidmi, a to za určitým účelem. Tradice je tedy potřeba časem revidovat a rozhodnout, zda ještě stále slouží původnímu cíli, nebo jsou už jen reliktem doby,“ řekla ředitelka festivalu Kamila Fröhlichová.

„Všechny úspěšné komunikační kampaně stojí na schopnosti přinést nový a překvapivý úhel pohledu, jež si dokáže získat náležitý zájem a je navíc relevantní pro cílovou skupinu. Toho jsme využili i pro komunikaci letošního ročníku festivalu Prague Pride s tématem tradice. Ty si možná člověk standardně s queer tematikou nespojí, ale opak je pravdou. V kampani proto připomínáme, že queer lidé jsou tu odjakživa, a jsou tedy tradičnější součástí naší společnosti, než by se mohlo na první pohled zdát,“ řekla Tereza Košťálková z kreativní agentury VMLY&R, která kampaň připravovala.

Novinky s potenciálem stát se tradicí

Festival se opět odehraje na různých místech po celé metropoli. Díky dárcům a dárkyním v crowdfundingové kampani se podařilo zachránit komunitní program v Pride Village na Střeleckém ostrově, kde v současné ekonomické situaci enormně narostly produkční náklady. Na protilehlé straně ostrova v SK Start Praha bude opět Pride House s bohatým vzdělávacím a diskuzním programem.

Senzací Střeleckého ostrova se ovšem stane fakt, že poprvé v historii zde program nebude končit striktně v 22 hodin. V noci, když park musí ztichnout, se zábava přesune do dlouho zapomenutých podzemních prostor v KKafe, které se promění v Pride Club. Tamní afterparties hudebně zaštítí oblíbená jména pražské queer scény, např. Radio Wave nebo Bobr.

Mezigenerační program, který má k tématům spojeným s tradicí hodně co říct, bude opět umístěn do Pride Life v sídle organizace Život 90. Kavárna Langhans se letos na festivalový týden změní v Pride Gallery s výstavami queer umělectva. Novinkou je Pride Café v kavárně Dorado Coffee na Betlémském náměstí, kam bude soustředěn program pro zahraniční účastnictvo.   

Prague Pride každoročně začínal v neděli odpoledne bohoslužbou v kostele sv. Martina ve zdi. Poprvé se k nedělnímu spirituálnímu programu přidává i warm-up party v Cross Clubu, která začne rozjíždět festivalovou atmosféru. Oficiální zahájení se uskuteční tradičně v pondělí 7. srpna od 18 hodin v Pride Village na Střeleckém ostrově. Vystoupí Ailbhe Reddy (Irsko), DJ iDJA (Norsko), Juana Rozas (Argentina), DJ Henriette (CZ).

Duhový průvod opět bez aut

V sobotu 12. srpna vyvrcholí festivalový program průvodem z Václavského náměstí do Pride Parku na Letenské pláni, kde bude zábava pokračovat do večerních hodin.

V průvodu z ekologických důvodů opět nepojedou auta se spalovacími motory ani taneční vozy napájené generátory. O hudební doprovod se tentokrát postarají DJs na „sky stagích“ umístěných na vysokozdvižných plošinách podél trasy průvodu. 

Kompletní program Prague Pride 2023 bude zveřejněn v červenci na festival.praguepride.com. Pro účastníky*ice bude k dispozici festivalová mapa s důležitými informacemi. Většina akcí Prague Pride je zdarma.

Záštitu festivalu udělil ministr vnitra Vít Rakušan, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.


Autor: Alo

Pivní festival Desítka na Desítce se vrací

Včera ve 22:55

V sobotu 23. září se na Kubánském náměstí v Praze 10 uskuteční festival pro všechny milovníky zlatavého moku. První ročník festivalu Desítka na Desítce loni zaznamenal mezi návštěvníky úspěch. Druhý ročník bude pokračovat v jeho šlépějích. Na návštěvníky čeká 12 minipivovarů, bezpočet stánků...

Festival Strahov OpenAir rozezní Strahov v čele s kapelou Wohnout

Včera ve 22:42

Výjimečný hudební zážitek nabídne 27. září od 14:30 hodin již 26. ročník festivalu Strahov OpenAir, který do areálu strahovských studentských kolejí přiveze široký výběr interpretů v čele s kapelou Wohnout. Součástí bude také food festival, který nabídne chutě z různých částí světa na jednom...

Butky Park provoní food festival a roztančí brazilská samba

19. září 2023 v 08:50

Butky Park, nový volnočasový areál v sousedství pražského obchodního centra Galerie Butovice a Prokopského údolí, v sobotu 30. září rozehraje symfonii všech smyslů při food festivalu, latinskoamerických tancích i cestovatelském vyprávění. Vstup je zdarma.  

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Svatováclavské slavnosti na Slunečním náměstí

16. září 2023 v 08:11

Tradiční svatováclavské slavnosti před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí můžete navštívit ve čtvrtek 28. září od 13 do 17 hodin. Těšte se na hudební vystoupení, ukázky tance i cvičení, děti si mohou vyzkoušet svou řemeslnou zručnost a pod dohledem zkušených instruktorů si i něco...

Nomad Beer Festival: Létající pivovary přistanou v Holešovicích

8. září 2023 v 07:10

Již potřetí se bude konat Nomad Beer Festival, akce věnovaná létajícím pivovarům. Proběhne 8. a 9. září v Pražské tržnici v Holešovicích. Chybět nebudou ani rozmanité pokrmy hodící se ke zlatavému moku nebo tombola.

Praha 4: Festival Podolí

6. září 2023 v 08:32

Festival Podolí se koná v neděli 10. září na Nedvědově náměstí od 13 hodin.

Ladronkafest 2023

5. září 2023 v 06:45

Praha 6 zve na již 21. ročník tradičního festivalu volného času a zábavy v sobotu 9. září od 11 do 21 hodin. Břevnovská pláň se promění v místo plné zábavy pro všechny věkové kategorie.

Festivaly Strawberry Fields a Stop Zevling ovládnou Černý Most

4. září 2023 v 17:26

Hudba v podání interpretů z Česka i zahraničí, sportovní utkání, BMX závody, netradiční volnočasové aktivity, ale také bohatý doprovodný program pro celé rodiny – to vše se uskuteční na festivalech Strawberry Fields a Stop Zevling, které společně ovládnou 16. září dění na Černém Mostě. Součástí...

Park Podviní ožije všemi barvami

1. září 2023 v 10:27

Již tuto sobotu 2. září proběhne v pražském parku Podviní 19. pokračování oblíbeného multikulturního festivalu Barevná devítka. Na hudební výlet do celém ho světa se vydejte s kapelou Musica Balkanika, do horké Afriky vás vezme Bijou Camara a latinskou Ameriku navštívíte s hudbou skupiny Pragason...

Festival Mistři řemesel

28. srpna 2023 v 06:48

Setkání uměleckých řemeslníků a tvůrců, jarmark rukodělných výrobků a živá muzika v sobotu 9. září od 14 do 20 hodin. Inspirovat se můžete v kulturním centru Kaštan v Praze 6.

Festival malých pivovarů na Kulaťáku představí novinky

26. srpna 2023 v 11:49

Festival malých pivovarů na Kulaťáku se uskuteční 9. září a opět bude součástí klasických sobotních trhů.

Festival Asie vzdálená a blízká

24. srpna 2023 v 06:41

Festival asijské kultury a gastronomie Asie vzdálená a blízká se koná v sobotu 2. září od 10 hodin v Central Parku Pankrác.

Další články
Nahoru