dnes
Čtvrtek - mlha
14°C
zítra
Pátek - oblacno
16°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Festival Prague Pride chce letos ukázat rozdíly mezi tolerancí a respektem
Vrcholem festivalu Prague Pride bude tradičně karnevalový průvod ulicemi centra. Foto: archiv

Festival Prague Pride chce letos ukázat rozdíly mezi tolerancí a respektem

Festival Prague Pride s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou (LGBT) také letos otevře nová a tabuizovaná témata, vytvoří prostor pro setkání heterosexuální majority s LGBT komunitou a přiveze unikátní hosty ze zahraničí. Prague Pride se uskuteční od 7. do 13. srpna.

Tématem sedmého ročníku festivalu je tolerance a respekt. Chce poukázat na rozdíl mezi pouhou tolerancí a respektem. „Toleruji hlučně telefonující lidi v restauraci nebo nepříjemné pokladní v supermarketu. Toleruje se totiž něco, co je vlastně špatné, ale my pro to najdeme pochopení. Co je však k tolerování na tom, že je někdo gay nebo lesba? Nechceme toleranci, chceme přijetí,“ říká ředitelka festivalu Prague Pride Kateřina Saparová. „S hetero nebo homosexuální orientací se lidé rodí. Nikdo si ji vědomě nevybírá,“ dodává.

Kampaň festivalu proto pracuje s animovanými postavičkami, které jsou přesvědčeny, že v České republice je postavení LGBT lidí v pořádku a Prague Pride je úplně zbytečný festival. Na vizuálech promlouvají větami, které na první pohled vyznívají přátelsky, ale ve skutečnosti nesou významy nadřazenosti a obav.

 „Do kampaně jsme vybrali klasické věty, které LGBT lidé běžně slýchají ve svém okolí. Zejména postoj, že gayové a lesby nevadí, dokud se neukazují na veřejnosti, zaznívá velmi často. O takovou toleranci nestojíme. Máme stejné právo hlásit se veřejně ke svému partnerovi, vzít se na ulici za ruku nebo mluvit o společné dovolené,“ uvedla Kateřina Saparová.

Na letošní Prague Pride přijede ruská lesbická historička Irina Roldugina¸ která v sovětských archívech nedávno objevila dosud nepublikované spisy vedené na LGBT občany za éry Stalina.

Na pozvání spolku LGBT věřících Logos ČR Prahu navštíví členka Generálního synodu anglikánské církve Jayne Ozanne, která se od svého coming outu v roce 2015 výrazně angažuje ve prospěch LGBT+ lidí v církvi.

Do metropole dorazí i LGBT aktivistka z Tchaj-wanu Jennifer Lu, která je od roku 2016 koordinátorkou tchajwanské koalice za rovné manželství. Tamní ústavní soud potvrdil právo párů stejného pohlaví na sňatek letos v květnu.

Výraznou osobností je i nizozemská policistka Ellie Lust, předsedkyně organizace Pink in Blue, která sdružuje teplé policisty a policistky a bojuje proti agresi vůči LGBT lidem.

Kompletní program Prague Pride 2017 je na www.praguepride.cz a také v mobilní aplikaci Convene od Thomson Reuters pro iOS a Android. Většina akcí festivalu je zdarma.

Prague Pride začíná zahajovacím koncertem v Pride Village na Střeleckém ostrově v pondělí 7. srpna. Duhový průvod Prahou se uskuteční v sobotu 12. srpna a půjde již tradiční trasou z Václavského náměstí na Letnou.

Účastníci pochodu Prague Pride to rozjeli. Někteří ukázali vše

Vyvrcholení Prague Pride 2015 na Letné


Další krátké zprávy
Nahoru