dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C

Festival Poznejme se sousedé pomůže odstranit předsudky

„Poznejme se, sousedé“ je název akce, která se odehraje v sobotu 14. září od 13 hodin na Parukářce. Druhý ročník festivalu má ukázat to pozitivní ze společného soužití lidí různých národností.  Na akci, kterou pořádá Praha 3 ve spolupráci s o. s. Klub Hanoi, Ukrajinskou iniciativou a agenturou Tamaris, budou mít návštěvníci výjimečnou možnost ochutnat speciality vietnamské, ruské, gruzínské, ukrajinské a běloruské kuchyně. Ohňostroj chutí vyvrcholí při kuchařské show, která umožní nahlédnout pod pokličku příprav jedné z cizokrajných kuchyní.

„Na Žižkově vedle sebe žijí Češi, Romové, Ukrajinci, Vietnamci i Rusové. Chceme naší akcí dosáhnout odstranění předsudků, které se mezi jednotlivými národnostmi objevují. Prostřednictvím kultury, umění ale i dobrého jídla chceme vybídnout k vzájemnému setkání a poznávání různých národností. Ukázat, že pozitivní sousedské soužití je důležitou hodnotou,“ přiblížila cíl akce místostarostka Prahy 3 Miroslava Oubrechtová.

Na Parukářce bude také přichystaný kulturní program – vystoupí ukrajinská kapela Ignis spolu s taneční skupinou Džerelo. Parukářkou zazní také vietnamské písně i ruské melodie. Na návštěvníky čeká přehlídka tradičních i novodobých oděvů z Ruska, Ukrajiny a Vietnamu.

 V průběhu odpoledne budou na Parukářce prezentovat svou činnost také neziskové organizace, které pracují s migranty. „Festival je součástí projektu „Praha 3 – společné soužití“, který se zaměřuje na podporu integrace cizinců a je financován Ministerstvem vnitra ČR,“ upřesňuje Ivana Parobková, poradce pro národnostní menšiny a cizince úřadu třetí městské části. V rámci tohoto projektu bude od září 2013 probíhat na základních školách doučování češtiny pro děti-cizince. Do projektu se zapojí ZŠ Jeseniova, ZŠ a MŠ Jaroslava Seiferta a ZŠ nám. Jiřího z Lobkovic.

Kromě toho na ZŠ nám. Jiřího z Poděbrad probíhají bezplatné kurzy češtiny pro cizince. Nový běh kurzů začne 23. září a je možné se do nich registrovat na tel.: 222 116 456 nebo e-mailem: ivanap@praha3.cz. Nadále budou také probíhat v prostorách organizace Centrum pro integraci cizinců na Karlínském náměstí 7 v Praze 8 nízkoprahové kurzy češtiny. „Na nízkoprahové kurzy není třeba pravidelně docházet a ani se nikam registrovat, stačí pouze přijít na vybranou lekci,“ uzavírá Parobková.


Praha 10 zve na Gutovku

Včera ve 22:39

Na Gutovce se v sobotu a v neděli bruslí. Během víkendu začíná veřejné bruslení od 10 hodin, stodvacetiminutové bloky střídají půlhodinové přestávky na úpravu ledu.

Diskohrátky na ledě

Včera v 19:11

Radnice Prahy 1 připravila pro všechny milovníky bruslení a taneční hudby k tomu „Diskohrátky na ledě“.

Na Letišti Václava Havla Praha byla otevřena restaurace KFC

Včera v 16:04

Letiště Praha má od dnešního dne nového provozovatele služeb rychlého občerstvení. Stala se jím restaurace KFC, která byla otevřena v prostorách spojovacího objektu mezi Terminálem 1 a 2. 

Vánoční trhy v Bohnicích. Živý betlém a občerstvení, dílny, koncert

Včera ve 14:17

Vánoční trhy v areálu nemocnice v Bohnicích před kostelem sv. Václava v neděli 17. prosince od 13 hodin.

Christmas Flea Market at Wine Cellar

Včera ve 13:59

V neděli 17. prosince v 10–19 hodin blešák Flea Market at Wine Cellar Prague, tentokrát s vánoční atmosférou.

Novým pražským zastupitelem za Piráty se stal Viktor Mahrik

Včera ve 13:02

Novým pražským zastupitelem se včera stal Viktor Mahrik (Piráti). V zastupitelstvu nahradil svého stranického kolegu Jakuba Michálka, který se stal poslancem a rozhodl se složit zastupitelský mandát.

Neděle: Národní technické muzeum za 50 korun

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí Václava Havla mají návštěvníci v neděli 17. prosince možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 korun za osobu.

Praha 1: Betlémské světlo v parku za Staroměstskou radnicí

Včera ve 12:26

V neděli 17. prosince od 13 hodin uslyšíte Spirituál Kvintet, Les Petits Chanteurs, Magdalenu Urbanovou a N.O.T.@

Ovečka betlémská

Včera v 11:33

V sobotu 16. prosince mohou děti od 15 hodin zažít vánoční zázrak s chundelatou ovečkou a pastýřem. Loutková pohádka vhodná pro děti od 3 let na Plechárně.

Vánoční koleda na Desítce

Včera v 08:02

V sobotu 23. prosince zazní na Kubánském náměstí od 11 hodin Česká vánoční mše J. J. Ryby, známé vánoční koledy a děti se mohou těšit na vánoční dílny.

Chrám P. Marie a Karla Velikého na Karlově

Včera v 07:54

Pozoruhodný církevní objekt, kterým vás velice poutavě provede zdejší jáhen p. dr. Laňka. Budete obdivovat nejen neobvyklý tvar tohoto kostela, naleznete tady i obraz P. Marie Karlovské, ke kterému se uchylovaly pro ochranu těhotné ženy i další pozoruhodnosti.

Praha 6 má ocenění za nejlepší projekty prevence kriminality v Praze

Včera v 07:49

Magistrát Prahy vyhlásil soutěž o nejlepší projekty prevence kriminality na území hlavního města Prahy realizované v letech 1997 až 2017. Cílem soutěže bylo připomenout problematiku prevence kriminality široké i odborné veřejnosti, ocenit úspěšnou preventivní práci v oblasti prevence kriminality...

Město přispěje na vybavení Nemocnice Milosrdných sester

Včera v 07:36

Zastupitelstvo schválilo návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí dotací Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Příspěvek v celkové výši 1 050 000 korun bude využit na nákup nového vybavení.

Adventní koncert ve Staré čistírně

Včera v 07:35

V sobotu 16. prosince v 18 hodin koncert v jedinečném industriálním prostředí.

Praha 1: Omezení provozu Úřadu městské části

Včera v 07:31

Z provozních důvodů bude 29. prosince omezen provoz úřadu.

Další krátké zprávy
Nahoru