Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Festival ozdobených vozů projede centrem Prahy
2 červenec
Festivaly
Foto: Festival ozdobených vozů

Festival ozdobených vozů projede centrem Prahy

2. 7. 2023
Ratha Yatra není jen zábavným průvodem v indickém stylu – ve skutečnosti má tato slavnost mnohem hlubší význam a dlouhou historii. „Kolébkou této krásné tradice je město Purí v indickém státě Orissa, kde se poprvé konala již před mnoha tisíci lety jako oslava Krišnovy cesty do chrámu. Symbolem této slavnosti je proto vůz – obrovský, majestátný a bohatě zdobený květinami, na kterém se vezou Božstva. V Purí jsou vozy tři, v Praze máme jeden, ale o to bohatěji zdobený,“ říká spoluorganizátorka festivalu Rádhiká Sundarí Mádhava.

Program začíná v neděli 2. července ve 12 hodin průvodem, který vyráží v pravé poledne z Náměstí Republiky. Po příznivém zahajovacím obřadu se velkolepý vůz rozjede ulicemi Prahy za bouřlivého zpěvu a hudebního doprovodu. Vůz nemá motor, ale dva dlouhé provazy, za které ho táhnou všichni účastníci i kolemjdoucí. „Skutečným pohonem v jeho krasojízdě je tedy spolupráce a pospolitost. Každý, kdo alespoň na chvíli táhne za provaz, získává nezměrný prospěch!“ popisuje Mádhava.

Trasa povede historickým centrem – přes Celetnou ulici na Staroměstské náměstí, dále přes Ovocný trh a ulici Na Příkopě na Václavské náměstí a poté se vrátí zpět na náměstí Republiky, kde od 15 hodin začne bohatý kulturní program sestávající z hudebních vystoupení, představení tradičního chrámového tance Bharata Nátjam i pár moudrých slov.

V přilehlém festivalovém městečku se budou zdarma rozdávat tisíce porcí chutného indického jídla a chybět nebude ani prodej indického oblečení, suvenýrů, vonných tyčinek, bytových doplňků a skvělých dárků. A také knih vysvětlujících moudrost dávné Indie. Děti jistě zaujme koutek s různými aktivitami a tvořením, kde si mohou vyhrát a jejich rodiče odpočinout.


Autor: Alo

Mraky v galerii Jilská

Dnes v 11:08

Absolventka Ateliéru filmové a televizní grafiky Magdalena Schmidtová (Bartáková) představí své práce na výstavě Mraky v galerii Jilská 14 v Praze 1.

V The Loop Jazz clubu vystoupí Skety

Dnes v 10:03

Blíží se další akce v hostivařském The Loop Jazz clubu. V rámci festivalu Prague Proms se ve čtvrtek 29. června představí vokální soubor SKETY a předvede průřez svým repertoárem.

Výstava fotografií, které nemusíte vidět

Dnes v 07:06

Společnost Canon ve spolupráci se Světluškou – Nadačním fondem Českého rozhlasu a organizací Czech Photo připravily unikátní výstavu Svět nevídaný. Jde o venkovní instalaci 14 velkoformátových fotografií od proslulých autorů, které jsou vytištěné pomocí nejnovější technologie reliéfního tisku....

Bydlíte v Praze 6? Svezte se retrobusem

Dnes v 06:39

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš ve spolupráci s Muzeem MHD Praha zvou občany Prahy 6 na jízdu muzejním autobusem v trase linky K, přes Hanspaulku a Ořechovku.

Čtyřicet let v srdci Hostivaře

Včera ve 21:03

Oslava výročí ZŠ Hostivař se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

30 let dobře naladěná Praha 14

Včera v 07:56

Ve čtvrtek 27. června v parku v Pilské ulici uslyší děti veselé písničky, od 18 hodin se koná koncert Trocha klidu a v 19 hodin vystoupí Motovidlo.

Výstava fotografky Jarmily Štukové

Včera v 06:56

Výstavu třináctinásobné držitelky prestižního ocenění Czech Press Photo reportážní fotografky Jarmily Štukové, která proslula zejména díky autentickým reportážím z válečných front, či z míst sužovaných chudobou či dalšími sociálními problémy najdete na...

Oslava tramvajové smyčky Dlabačov

22. června 2024 v 06:31

Výstava, jízdy tramvají, kvízy. Akce se koná v neděli 23. června od 13 hodin.

Milovníci zmrzliny se sejdou v Holešovicích

21. června 2024 ve 12:33

První letní víkend, 22. a 23. června, se na Výstavišti v Holešovicích opět sejdou milovníci zmrzliny. Koná se zde 10. ročník oblíbeného Prague Ice Cream Festivalu. Součástí akce je bohatý doprovodný program pro celou rodinu zaměřený také na prevenci zdraví.

Prohlídky Velkého strahovského stadionu

21. června 2024 v 11:28

U příležitosti XVII. všesokolského sletu připravila nezisková organizace Open House Praha sérii komentovaných prohlídek Velkého strahovského stadionu, které se uskuteční v termínu od neděle 30. června do pátku 5. července 2024.

Praha 15: Letní zahradní slavnost

21. června 2024 v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

Zdarma: Jóga na Kampě

21. června 2024 v 08:06

Cvičit můžete vždy v neděli v 17 hodin.

Novosvětská živě na letišti

21. června 2024 v 06:17

V pátek 21. června v 15:30 se příletovou halou Terminálu 2 rozezní Symfonie č. 9 e moll “Z Nového světa” od Antonína Dvořáka.

Pohádky na Dvorečku: Jak se vaří pohádka

20. června 2024 ve 14:38

Praha 9 zve děti, rodiče i prarodiče na pohádky pro nejmenší. Pohádky na Dvorečku jsou zdarma a začíná se v 16 hodin. Hraje se v Jandově 4, v Praze 9.

Další články
Nahoru