Dnes Neděle - polojasno 33°C
Zítra Pondělí - oblacno 23°C
Neděle 15. 6. 2025
Svátek má Vít
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Festival Open House Praha láká do desítek zdarma otevřených budov
Branický pivovar. Foto: Eva Mořická

Festival Open House Praha láká do desítek zdarma otevřených budov

Festival otevřených budov Open House Praha letos proběhne od 15. do 21. května. Devátý ročník svátku městské architektury o víkendu zdarma zpřístupní veřejnosti více než 100 budov a prostorů na celém území hlavního města. V týdnu od 15. května bude připraven i doprovodný program, jehož součástí jsou tradičně komentované procházky, přednášky a diskuze.

„V letošním roce s námi mohou lidé zdarma navštívit o víkendu 109 běžně nepřístupných budov a areálů. Nejen, že mezi nimi najdeme skvosty pražské architektury a designu, ale lidé se také na komentovaných prohlídkách dozví fascinující příběhy, které často stojí za jejich realizacemi, ať už se jedná o historické budovy, rekonstrukce, či moderní projekty. Díky nim a pestrosti architektury, kterou Praha nabízí, se můžeme na chvíli zastavit, zamyslet a užasnout,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá. 

Festival Open House Praha je určen pro širokou veřejnost, jeho mottem je Architektura pro všechny. Vstupy do budov o víkendu jsou zdarma. 

Organizátoři připomenou architekta Karla Pragera, jednoho z nejvýznamnějších českých architektů 2. poloviny 20. století, od jehož narození v létě uplyne 100 let. V programu jsou zastoupeny jeho realizace z různých období. Návštěvníci se budou moci poprvé podívat do bývalé pobočky Komerční banky na Smíchově, vysokoškolského areálu z 90. let v Jinonicích nebo zákulisí Nové scény ND, která letos slaví 40 let od otevření. 

„Opět nabídneme k návštěvě technickou stavbu centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice nebo areál Pragerových kostek v Emauzích, kde se v rámci doprovodného programu uskuteční debata o tom, jak přistupovat k rekonstrukcím staveb vzniklých ve 2. polovině 20. století, včetně vzpomínky na Karla Pragera,“ upřesňuje kreativní ředitelka Andrea Šenkyříková. 

Výraznou architektkou tohoto období je také Věra Machoninová, která letos v září oslaví významné jubileum. Její tvorba ve stylu brutalismu je zastoupena v programu administrativní budovou Teplotechny a obchodním centrem DBK (dříve Dům bytové kultury), které je považováno za jedno z vrcholných děl poválečné architektury u nás. 

Třetím architektem, jemuž je letošní program věnován, je Antonín Viktor Barvitius, který se narodil před 200 lety. Při této příležitosti budou zpřístupněny Gröbeho vila v Havlíčkových sadech, Lannova vila v Bubenči a kostel sv. Václava na Smíchově

Jednou z 27 novinek programu je bývalý hotel Intercontinental, který v současné době prochází finální fází rozsáhlé rekonstrukce a již brzy bude jeho provoz obnoven pod názvem Fairmont Golden Hotel Prague. 

Renovace proslulé brutalistické stavby probíhá pod vedením architektů ze studia TaK Architects, autorů oceňované rekonstrukce Bubenské 1. Jelikož v budově stále probíhají stavební práce, vstup do tohoto objektu bude možný pouze po předchozí registraci. 

Letos poprvé se také pro veřejnost po rozsáhlé rekonstrukci otevře administrativní a odbavovací budova mezinárodního Letiště Václava Havla, Terminál 4, nejstarší část pražského letiště určená pro vládní delegace. 

Funkcionalistická budova z návrhu architekta Adolfa Benše získala ihned po svém dokončení v roce 1937 zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži. Lidé se podívají do prezidentského či vládního salonku a vstoupí do míst, která na našem území přivítala amerického prezidenta Baracka Obamu nebo papeže Jana Pavla II. 

Z vládních budov bude poprvé v rámci festivalu zpřístupněna i monumentální budova Ministerstva dopravy ČR na nábřeží Ludvíka Svobody, bývalé sídlo Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Návštěvníci nahlédnou nejen do reprezentativních a zasedacích místností nebo kanceláře ministra dopravy, ale také do prostoru bývalých bytů nejvyšších představitelů KSČ a do podzemního krytu. Festival otevře také brány Nostického paláce, pozdně barokního sídla Ministerstva kultury ČR, kde bude k vidění pracovna ministra, galerie, kulečníkový sál nebo kaple. 

Zajímavou kapitolu v programu představují letos úspěšné konverze industriálních objektů. V areálu Branického pivovaru se podařilo přetvořit jednu z budov na Dům tanečního umění, v bývalé továrně Bratři Vinopalové na výrobu leteckých palubních přístrojů v Modřanech budou luxusní lofty Vanguard Prague pro bydlení, v tovární hale Breitfeld-Daněk v Karlíně lidé zažijí čilý novinářský ruch mediálního domu Economia, v sousedním objektu Machine House je k nahlédnutí architektonický ateliér studia QARTA Architektura a v trafostanici Smíchov výstavní síň 400 ASA Gallery. Nový rezidenční projekt se připravuje v průmyslovém areálu KOH-I-NOOR ve Vršovících, ve kterém ještě donedávna sídlila výroba věhlasných stiskacích knoflíků. Prázdná továrna bude lákat zejména milovníky urbexu. 

Koho zajímají novostavby, měl by se vypravit do Vysočan, kde letos vyrostlo ústředí společnosti Blum a svým pojetím odkazuje k industriální historii místa. Vzdušnou čarou na druhém konci Prahy se lidé podívají do cenami ověnčeného Centra Bořislavka ve Vokovicích, kde se moderní architektura potkává s uměním. Na Ruzyni, nedaleko zmiňovaného Terminálu 4, mají možnost se lidé dozvědět více o budově neobvyklého „padajícího“ tvaru, kde se nachází showroom elektrokol

Na břehu Vltavy v Holešovicích roste rozsáhlý multifunkční areál Port7, který má ambice stát se pulzujícím srdcem této čtvrti. O kousek dále pak mohou lidé sledovat, jak se někdejší libeňský brownfield u slepého ramene Vltavy postupně proměňuje v moderní administrativní čtvrť. Zde bude možné prozkoumat nedávno dokončenou budovu DOCK IN FIVE, která byla postavena s ohledem na mezinárodní standardy environmentální udržitelnosti. 

V programu festivalu si každý přijde na své. Ti, kdo se nebojí výšek, mohou vystoupat na několik vodárenských věží nebo střechy a terasy výškových budov, například do 27. patra budovy bývalého Motokovu na Pankráci (dnes City Empiria)

Otevře se také celá řada škol a vzdělávacích institucí, historické paláce, designové kanceláře, hotely, a dokonce i krematorium. Mezi letošní zajímavosti patří Keramický salonek od Jana Kotěry nacházející se v sanatoriu Všeobecné fakultní nemocnice nebo historické loděnice v Podolském přístavu – loděnice Českého Yacht Klubu, jednoho z nejstarších jachetních klubů ve střední Evropě, který letos slaví 130 let od založení a plovoucí loděnice TJ Tatran Praha

Většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, existují ale výjimky. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdou lidé na www.openhousepraha.cz/festival-2023. Vstup do budov je zdarma a až na bývalý hotel Intercontinental i bez nutnosti registrace.


Autor: red

Výstava: Život v Protektorátu Čechy a Morava

Dnes ve 14:28

V knihovně v Uhříněvsi stále pokračuje výstava k 80. výročí konce druhé světové války, která přibližuje každodenní realitu života v Protektorátu Čechy a Morava (1939–1945). Najdete na ní dobové fotografie a texty, které přiblíží těžkosti válečných let – nucené práce, přídělový systém, propagandu...

Vlny Chodovské tvrze: Andrea Kalivodová

Dnes v 10:39

Koncertní vystoupení operní divy a jejích hostů na závěr festivalu v pátek 27. června v 19 hodin. Přední česká mezzosopranistka a sólistka Národního divadla Praha připravila svěží letní koncert s výjimečnými hosty. Přivítá přední světovou violistku Jitku Hosprovou (viola) a mladou hvězdu...

Kostelní slavnosti Prahy 1

Včera ve 13:26

Cyklus koncertů s nahlédnutím do historie pokračuje v Praze 1 ve středu 25. června.

Hudba na hradbách v červnu

Včera v 11:22

Praha 2 zve i v červnu na koncert z cyklu Hudba na hradbách v úterý 14. června v 18 hodin.

Vlny Chodovské tvrze: Kytice Karla Jaromíra Erbena

13. června 2025 ve 20:17

Kdo by neznal Erbenovu Kytici? Místy až hororové příběhy o vině a trestu z dob dávno minulých. Známe je ale skutečně?

Hvězdné melodie ožijí v Rudolfinu

12. června 2025 v 17:55 | Aktualizováno v 23:10

Filmová filharmonie pozve posluchače na vesmírnou výpravu prostřednictvím hudby z nejslavnějších sci-fi filmů. Orchestr pod vedením Ondřeje Vrabce zahraje ikonické skladby z filmů jako Matrix, Interstellar, Duna nebo Blízká setkání třetího druhu ve dnech 13. a 15. června v Dvořákově síni...

Vojtěch Horálek: Venuše a znakoplavci

11. června 2025 v 11:29

Výstava a vernisáž výstavy Vojtěch Horálek: Venuše a znakoplavci se uskuteční ve čtvrtek 12. června od 18 do 22 hodin v The Chemistry Gallery, Hala 40, Holešovická tržnice, Bubenské nábřeží 306, Praha 7.

Italský kulturní institut oslaví geniálního Federica Felliniho dvěma večery

11. června 2025 v 09:56

Italský kulturní institut v Praze (IIC) oznamuje, že se ve dnech 12. a 13. června uskuteční dva speciální večery věnované Federicu Fellinimu, nezapomenutelnému mistru italského filmu, jednomu z největších vizionářů a nejvlivnějších režisérů v dějinách sedmého...

Křehký Mikulov DISPLAY: Sběratelský design v Portheimce

8. června 2025 v 10:34

Praha 5 zve na výstavu Křehký Mikulov DISPLAY, která bude probíhat ve Velké galerii v Portheimce od 12. června do 27. července. Jedná se o první pražskou ozvěnu tradiční letní akce sběratelského designu Art Design Křehký Mikulov.

Zahrada tajemného Voynichova rukopisu ožívá

7. června 2025 v 15:27

V pondělí 9. června od 17 hodin v Klášteře minoritů sv. Jakuba v samém centru Prahy odstartuje výstava malířky Kláry Sedlo s názvem Tajemná zahrada Voynichova rukopisu. Výstava potrvá do konce října letošního roku.

Výstava: Fragmenty města

6. června 2025 v 07:24

Vernisáž výstavy Fragmenty města se uskuteční ve středu 11. června od 18 hodin ve Slovenském institutu, Hybernská 1, Praha 1.

Další články
Nahoru