Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
FestivalyPražský životProhlídky

Festival Open House Praha 2024 otevře budovy i v Praze 4

13. 5. 2024 - 19. 5. 2024
Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května V týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov na celém území hlavního města.

Součástí víkendového programu budou i speciální komentované procházky, přednášky, diskuze, prohlídky pro rodiny s dětmi či návštěvníky se zdravotním postižením. Na území Prahy 4 festival letos otevře devět budov.

Nabídne prohlídku rozlehlého neorenesančního areálu Branického pivovaru. Pivo se v něm vařilo více než sto let, dokud nebyl provoz pivovaru v roce 2007 přesunut na Smíchov. Nového poslání se areál dočkal až v roce 2021, kdy se proměnil na Dům tanečního umění a od té doby nabízí zázemí nejrůznějším instituce spojené s tancem. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen zrekonstruované prostory, které dnes slouží jako taneční sály a učebny, ale i sklepení.

Tradičně jsou do programu zahrnuty tři administrativní budovy z areálu Brumlovka – budova B, Delta a Filadelfie, které nabídnou nezapomenutelné výhledy na Prahu ze svých střešních teras.

V podolském přístavu se návštěvníkům otevře plovoucí loděnice TJ Tatran Praha, která byla vybudována na invazivním člunu německé armády z 2. světové války. Po válce byl tento opuštěný člun využíván pro provozování lázní a plovárny a po smrti majitele jej odkoupil Český klub výletních člunů, předchůdce dnešní TJ Tatran Praha. V rámci festivalu bude možné prohlédnout si nejen celé plavidlo, ale i sousední historickou loděnici Českého Yacht Klubu, unikátní dřevěnou secesní stavbu, která zde stojí již více než 100 let a dodnes plně slouží svému účelu.

Stejně jako loni, i letos festival zavítá do Michle, kde se veřejnosti opět zpřístupní areál Vršovické vodárny, jehož autorem je významný český architekt Jan Kotěra. Vodárenská věž dlouho tvořila dominantu pražské Michle. K elegantní věži patří i celý vodárenský komplex, který zásoboval vodou Vršovice i další městské části. V průběhu víkendu budou moci odvážlivci, kteří se nebojí výšek ani uzavřených prostor navštívit podzemní vodojem, nebo vystoupat do vodárenské věže.

V letošním programu nechybí ani někdejší Palác kultury, dnešní Kongresové centrum Praha, kde se veřejnosti otevřou honosné interiéry se zasedacími sály a uměleckými díly.

Festival Open House Praha se nevyhne ani Nuslím, kde bude otevřena reprezentativní budova Nuselské radnice z roku 1909. Nuselskému magistrátu tato budova sloužila do roku 1922 a dnes je využívána jako reprezentační objekt Prahy 4. Festivalovým návštěvníkům bude zpřístupněna obřadní síň a společenský sál.

Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace. Budovy jsou otevřeny většinou od 10 do 18 hodin, ale existují výjimky. Program festivalu na www.openhousepraha.cz.

Festival v Praze 4 se koná pod záštitou starosty Ondřeje Kubína (ODS).
Autor: Alo

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

Dnes v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

Dnes v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

Dnes v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

Dnes v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Střelecký ostrov zve na Vinařské slavnosti

Včera ve 12:15

Prezentace malých rodinných vinařů nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Korso Krymská 2024

Včera v 07:44

Krymská, to je ulice plná barů, restaurací, obchodů a dílen. V roce 2022 se obnovila tradice Korsa Krymská, které vždy koncem května vdechlo malé vršovické ulici venkovní život velkého bulváru. Bez aut a omezení se návštěvníci mohou těšit na spoustu živé hudby a představení, jídla a pití. Ve...

Multižánrový hudební festival v Modřanech

Včera v 06:48

V sobotu 25. května se v Modřanech koná Multižánrový hudební festival. Vstup volný.

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

21. května 2024 v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

21. května 2024 ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

21. května 2024 v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Další články
Nahoru