Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
FestivalyProhlídky

Festival Open House Praha 2024 otevře budovy i na Praze 10

13. 5. 2024 - 19. 5. 2024
Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května 2024. Na území městské části Praha 10 festival letos otevře 6 budov, Evangelický hřbitov ve Strašnicích, Husův sbor Vršovice, Továrna KOH-I-NOOR, Trmalova vila, Velodrom na Třebešíně a Vila Karla Čapka.

Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov na celém území hlavního města. Součástí víkendového programu budou i prohlídky pro rodiny s dětmi.

„Očekávám, že největším magnetem festivalu Open House na Desítce bude vila, kterou obýval velikán české literatury Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, tomu samozřejmě rozumím, ale myslím si, že by byla škoda omezit návštěvu Desítky jen na tuto ikonickou stavbu. Jako architekt zvu všechny návštěvníky akce na prohlídku Trmalovy vily. Jde o krásné dílo Jana Kotěry, ve kterém se snoubí anglická moderna úsvitu 20. století
i motivy tradičního lidového stavitelství,“ říká starosta Martin Valovič.

Open House Praha je určen pro širokou veřejnost a jeho mottem je Architektura pro všechny. Víkendový program nabízí speciální prohlídky pro děti, dále pak pro osoby se sluchovým či zrakovým postižením, a nezapomíná ani na cizince dlouhodobě žijící v Praze. Připravena bude také interaktivní městská hra, v rámci které si zájemci mohou vyzkoušet na vlastní kůži, jakým výzvám musí každodenně čelit lidé s různými formy hendikepu při pohybu po městě. Díky stovkám dobrovolníků se otevře na jeden víkend v roce město pro všechny. Dobrovolníci pomáhají s prováděním návštěvníků v budovách i koordinací provozu.

„Open House je oslavou kvalitní architektury a jsem rád, že i letos ho obohatí osobité stavby spadající do katastru Desítky. Vedle zmíněné Čapkovy vily bych návštěvníky rád pozval třeba do Husova sboru. Tato stavba je tak trochu ve stínu ikonického kostela na Náměstí Svatopluka Čecha. Přitom jde o zajímavou stavbu, která sehrála roli během květnového povstání v roce 1945,“ dodává místostarosta pro kulturu a sport Pavel Šutka.

Na území městské části Praha 10 festival letos otevře 6 budov. Novinkou v letošním programu je Vila Karla Čapka na Vinohradech, jejímž autorem je architekt Ladislav Machoň. Navrhl ji jako jednopatrovou dvojvilu, v níž každý z bratrů měl vlastní část. K domu patřila také velká zahrada, na jejíž podobě se podílel architekt Karel Dudych, žák Pavla Janáka. Později nechali bratři dům rozšířit o mansardu, kde si Josef zřídil malířský ateliér a Karel pracovnu. Zatímco část po Josefovi je dodnes obývána jeho potomky, Karlova část domu je od roku 2013 majetkem městské části Praha 10. Díky Karlově manželce Olze Scheinpflugové a jejím potomkům zůstaly interiéry dodnes zachovány ve velmi autentické podobě, včetně původního mobiliáře nebo osobních předmětů Karla Čapka.

Stejně jako loni, i letos otevře své brány bývalá továrna KOH-I-NOOR ve Vršovicích. Tento průmyslový areál z počátku 20. století byl postaven pro společnost Waldes & spol., která zde pod značkou Koh-i-noor vyráběla stiskací knoflíky, jež se nedlouho poté prodávaly po celém světě. Výroba v továrně fungovala až do roku 2022, kdy se firma přestěhovala na Slezsko. Současný majitel areálu, společnost PSN, chce ve spolupráci se studiem Jakub Cigler Architekti v budoucnu proměnit industriální prostory v obytnou zónu se službami pro veřejnost.

Ve Vršovicích bude dále čekat na návštěvníky otevřený Husův sbor Vršovice snadno rozpoznatelný díky věži zakončené čtyřhranným kalichem a křížem. Budova byla postavena podle návrhu Karla Truksy ve stylu individualistické moderny s prvky funkcionalismu a konstruktivismu v průběhu necelého roku. Od roku 2005 Církev československá husitská po etapách celý objekt rekonstruuje a revitalizuje. Obnova vnějšího pláště budovy včetně spodního parteru z umělého kamene proběhla v roce 2022 podle projektu ateliéru MCA. Dnes je Husův sbor také působištěm Vršovického divadla MANA, které bude možné navštívit v průběhu víkendu společně s prostorami kolumbária a sakristie kostela.

Ve Strašnicích bude možné navštívit i Evangelický hřbitov s prastarými náhrobky významných německy mluvících Pražanů, který je zároveň oázou klidu uprostřed rušného velkoměsta. Hřbitov přestál několik pokusů o likvidaci a po mnoha letech se dočkal citlivé obnovy. Otevřena bude i hřbitovní kaple či pohřební Ateliér v bývalé márnici, který nabízí možnost alternativního rozloučení a představuje nejnovější trendy v rozvoji funerální kultury. V sobotu 18. 5. se zde od 10.00 hodin uskuteční speciální prohlídka s architektem Filipem Ditrichem.

Tradičně je součástí festivalového programu i ikonická Trmalova vila od Jana Kotěry, snoubící anglickou modernu se secesní geometrií a prvky slovanské lidové architektury. Veřejnost si může projít hlavní halu, bývalou kuchyni a pokoje či stálou expozici v bývalé ložnici původních majitelů. V neděli 19. 5. od 16.00 hodin se zde uskuteční interaktivní prohlídka pro děti (bez registrace). Vlastníkem Trmalovy vily je MČ Praha 10 a spravuje ji Kotěrovo centrum architektury o. p. s., to pro veřejnost pořádá pravidelné programy a vila je přístupná i během celého roku.

Další oblíbenou zastávkou bude i zpřístupněný Velodrom na Třebešíně, kde bude možné si bezplatně zapůjčit kolo a helmu a na vlastní kůži vyzkoušet jízdu na klopených zatáčkách této nejrychlejší dráhy svého druhu v České republice.

„Open House Praha nechá nahlédnout do budov spojených s významnými českými architekty, jejichž životní jubilea si letos připomínáme – například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Jana Gillara, Karla Hubáčka a dalších. Současně se bude věnovat tématu přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

Program festivalu je zveřejněn na www.openhousepraha.cz. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace. Budovy jsou otevřeny většinou od 10 do 18 hodin, ale existují výjimky.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 60 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem.


Autor: red

Michelský dvůr zve k návštěvě

19. května 2024 ve 21:21

Nezisková organizace Sue Ryder, která již 26 let pomáhá seniorům a jejich blízkým, srdečně zve na návštěvu Michelského dvora ve čtvrtek 23. května. Tradiční Den otevřených dveří nabídne od 9:30 do 18 hodin bohatý program.    

Dětské skupiny na Střížkově otevřou dveře

19. května 2024 v 11:57

Den otevřených dveří v Dětských skupinách Sociálních služeb Praha 9, z.ú. v Českolipské 621/26 se uskuteční 27. května. Komentované prohlídky dětských skupin za doprovodu vedoucí zařízení se konají od 9 do 10 hodin, odpoledne od 15:30 do 16 hodin a od 16:30 do 17 hodin. Od 15 hodin se o zábavu...

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

17. května 2024 v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

17. května 2024 ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Vyšehradský hřbitov: Komentovaná prohlídka

16. května 2024 ve 12:14

Poznejte v úterý 28. května v 17 hodin poslední místa odpočinku Karla Čapka, Antonína Dvořáka, Boženy Němcové a dalších. Prohlédněte si jedinečnou galerii náhrobků a významná díla českých sochařů.

Pivo a burger festival

15. května 2024 v 07:41

Pivo, burger, lehátka, piknik, deka, hudba, tanec, churros v neděli 19. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Festival Mezi ploty 2024

14. května 2024 v 09:01

Bohnice opět přivítají festival Mezi ploty. Divadelní a hudební akce proběhne 25. a 26. května v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.

FEL ČVUT zpřístupní Santiniho kapli prostřednictvím virtuální a rozšířené reality

13. května 2024 v 16:00

Dílo Jana Blažeje Santiniho Aichela zpřístupněné pro všechny smysly – i tak lze chápat účel mobilní aplikace využívající rozšířenou realitu, nové webové stránky s možností prohlížení 3D modelu ve virtuální realitě a haptický model pro nevidomé. Nové webové stránky a další informační nástroje...

Festival Open House Praha 2024 otevře budovy i v Praze 4

13. května 2024 v 05:57

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května V týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov na celém území hlavního města.

Open House Praha 2024: Praha 2 otevře osmnáct budov

13. května 2024 ve 04:49

Dům zemědělské osvěty, Hasičský dům, Vila Na Libušince nebo Hlavův ústav – to je jen malá část toho, co vás čeká na Dvojce v rámci jubilejního 10. ročníku festivalu městské architektury Open House Praha 2024.

Den fascinace rostlinami

12. května 2024 v 17:47

Víte, jaký hluk umí vydávat rostliny? Jak vypadá největší semínko? Co všechno se dá vyčíst z letokruhů, jak vypadá rostlinná fosílie nebo které přírodní látky působí blahodárně na naše zdraví?

Další články
Nahoru