Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Festival Nekropolis přiváží do Prahy evropské loutkáře tvořící pro dospělé
4 lis
7 lis
DivadloFestivaly
Sobotní divadelní program obstará francouzský soubor La Pendue s představením Poli Dégaine o dvou loutkářích na útěku a jejich loutce Pulcinelle. Foto: Nekropolis

Festival Nekropolis přiváží do Prahy evropské loutkáře tvořící pro dospělé

4. 11. 2022 - 7. 11. 2022
V žižkovském Paláci Akropolis dnes začíná šestý ročník mezinárodního festivalu Nekropolis. Současnou loutkovou tvorbu v jejích nejrůznějších podobách představí zahraniční I české soubory, které mají ambici ukázat, že loutková představení nemusí být pouze pohádky pro děti, ale že dokáží poetikou a magií oslovit i dospělé. Informovalo o tom vedení festivalu.

Na čtyřdenní akci vystoupí přední slovinské divadlo Lutkovno gledališče Ljubljana s inscenací Darkroom inspirované pohádkou Hanse Christiana Andersena, francouzský soubor La Pendue s představením Poli Dégaine o dvou loutkářích na útěku, české Studio Damúza a jeden z nejlepších světových loutkových tvůrců Matija Solce.

„Návštěvníci festivalu Nekropolis budou mít unikátní možnost vidět v Praze zahraniční loutkáře tvořící pro dospělé. Vycházíme z toho, že loutkové divadlo nejsou jen pohádky pro děti, ale že umí dobře zpracovávat i vážná a aktuální témata – i třeba válku nebo smrt,” uvedl na úvod dramaturg festivalu, loutkář a šéf souboru Fekete Seretlek Matija Solce.

Návštěvníci uvidí také aktuální nabídku studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, včetně dokumentární loutkové inscenace ruské scénografky Darii Gostevy.

Festivalový program doplní world music koncerty a hudební afterparty s česko-slovinskou kapelou Fekete Seretlek, pařížskou dechovkou Orkestar Gabriella, belgickou formací Old Salt čerpající z americké lidové hudby, francouzsko-slovinskou dvojicí Gaja Sušelj & Toby Kuhn, česko-slovinskou kapelou Mačka Papaš a českou formací AUTA.

Festival pořádá Studio Damúza a Palác Akropolis. Vstupenky jsou k dostání v síti GoOut, program a více informací na www.palacakropolis.cz.

„Diváci si vedle zážitků z velmi magických okouzlujících představení i divokých koncertů odnesou poznatek, že dnešní loutkářství už dávno není to, co si pamatují ze školních let. Že má co předat dospělému divákovi, že umí být mrazivé, vtipné i aktuální,” sdělila ředitelka festivalu Zuzana Cajtlerová. 

PROGRAM: 

Pátek 4.11.

18:30 – 19:30 | koncert: AUTA (CZ), (Jazzbar) dobrovolné vstupné

19:30 | Lutkovno gledališče Ljubljana: Darkroom (SVN)

21:00 | koncert: Fekete Seretlek (CZ) ~ (velký sál)

23:00 | koncert: Mačka Papaš (CZ/ SVN) ~ (malá scéna), dobrovolné vstupné 

Sobota 5.11.

18:00 | DAMU: Sedmero krkavců

18:30 | koncert: Gaja Sušelj & Toby Kuhn (FR/ SVN ) (Jazzbar), dobrovolné vstupné

19:30 | La Pendue: Poli Dégaine (FR)

21:00 | koncert: Orkestar Gabriella (FR) ~ (velký sál)

23:00 | Společný jam 

Neděle 6.11.

16:30 | DAMU: Daria Gosteva: Moskva-Dačnoje

18:00 | Matija Solce: Malé noční příběhy (SVN)

19:00 | DAMU: Daria Gosteva: Moskva-Dačnoje

20:30 | koncert: Old Salt (BEL) ~ (velký sál)

22:00 | Společný jam 

Pondělí 7.11.

19:00 | DAMU: Karkulka aneb Jak se do lesa, tak se z lesa těžko

20:00 | Fekete Seretlek: EXIT

Zdroj: Nekropolis


Autor: Jan Puci

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Divadlo: Prasklej svět

22. listopadu 2022 v 18:51

Městská divadla pražská uvedou inscenaci Rolanda Schimmelpfenniga Prasklej svět.  Přijměte pozvání na večírek. Budou ústřice, šampaňské a hodně zábavy. Premiéra se koná 10. prosince v Rokoku.

Vtípečky se zelím přivezou na Žižkov svéráznou show

22. listopadu 2022 v 06:24

Komediální skupina Vtípečky se zelím přináší své nejvypečenější vtipy do Pracovny na Žižkově. V sobotu 26. listopadu se mikrofonu chopí šestice komiků, kteří divákům naservírují vtipy ze všech sfér lidského života.

My. Vy. Oni. Aneb všechno bude v Kampusu Hybernská

19. listopadu 2022 v 10:02

My. Vy. Oni. Aneb všechno bude, je titul umělecké performance, kterou můžete vidět v pondělí, 21. listopadu od sedmi hodin v Kampusu Hybernská. Autorkou Street art performance je talentovaná Romka Věra Horváthová Duždová, která na půdorysu fiktivního setkání tří osob vykresluje dvě historická...

Riders – pohled na lidské konání očima ptáků

18. listopadu 2022 v 06:31

Městská divadla pražská uvedou inscenaci Riders. Ta navazuje na úspěšný projekt Jezdci, který byl pilotní inscenací souboru před deseti lety. Premiéra se koná 4. prosince v Komedii. 

Tramvaj do stanice Touha v podání Baletu Národního divadla

17. listopadu 2022 v 07:39

V první premiéře letošní sezony se již 15. prosince v 19 hodin představí na pódiu historické budovy Stavovského divadla výpravné dramatické představení Tramvaj do stanice Touha v podání Baletu Národního divadla.

Do Noci divadel se zapojí i ústřední budova Městské knihovny v Praze

12. listopadu 2022 v 17:35

Ústřední budova Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí chystá na sobotu 19. listopadu v rámci projektu Noc divadel večer plný divadla, hudby a tvoření. Program zahájí v 17. hodin beseda teatroložky Marie Valtrové o historii oddělení. O hudební doprovod se postará Inspiratio Quintet, který...

Noc divadel již po desáté, tématem jsou Hrdinové

11. listopadu 2022 v 07:26

V sobotu 19. listopadu proběhne jubilejní desátý ročník Noci divadel s podtitulem Hrdinové. Program připravilo přes 80 divadelních souborů, divadel a institucí z 30 měst České republiky. Největší divadelní svátek tak opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a...

Pupek Paříže v ABC

10. listopadu 2022 v 10:25

Městská divadla pražská uvedou další inscenaci dramatika a režiséra Davida Drábka. Tentokrát se nechal inspirovat francouzskou situační komedií, ve které se nestane nic, jak by mělo a všechny plány a přísliby zážitků se promění ve zlý sen. Premiéra se koná 25. listopadu...

Mladá i tichá vína a husí speciality na Rašínově nábřeží

9. listopadu 2022 v 09:43

Kolem 35 stánků, 20 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude 11. ročník festivalu mladých vín Svatomartinské slavnosti a pečená husa. Akce proběhne v pátek 11. listopadu od 10 do 21 hodin na náplavce Rašínova nábřeží v Praze...

Zapomenuté světlo. Divadelní představení v Praze 11

8. listopadu 2022 v 11:24

V neděli 13. listopadu od 17 hodin se v Komunitním centru Matky Terezy koná divadelní představení Zapomenuté světlo, na motivy knihy Jakuba Demla. Hraje Jan Horák.

Výběr střední školy začíná na Schola Pragensis

7. listopadu 2022 v 19:34

Touží vaše dítě po střední škole, která ho bude bavit? Usnadněte mu hledání a udělejte si přehled o stovkách pražských škol na jednom místě. Přijďte společně na veletrh Schola Pragensis, který se koná po třech letech opět v Kongresovém centru v Praze, a to ve dnech 24. až 26. listopadu. Očekává se...

Další články
Nahoru