dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Festival nabídne poznání židovské kultury
Židovský festival se uskuteční na konci dubna. Foto: archiv

Festival nabídne poznání židovské kultury

Malý židovský festival MAŽIF II., který proběhne na konci dubna v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, umožní návštěvníkům lépe poznat židovskou kulturu. Zajímavosti o synagogách se dozví na výstavě v Židovském muzeu v Praze.

MAŽIF II.

Malý židovský festival

Místo konání: Ústřední knihovna – VELKÝ SÁL

Akce probíhá od 17:00 do 22:00

Vstupné 180,– (studenti a senioři 120,–)

Druhý ročník festivalu nabídne posluchačům to nejzajímavější z oblasti hudby, která na rozdíl od převážné většiny festivalů čerpá ze zcela jiných pramenů a navazuje na žánr, který byl od nástupu fašismu až po konec totalitní éry u nás takzvaně na indexu.

Přesto si židovská melodika i žánrová rozmanitost v posledním desetiletí minulého století opět našla své místo na naší hudební scéně a zájem o ni neustále stoupá jak mezi interprety, tak mezi posluchači.

Návštěvníci akce, která se koná ve velkém sále městské knihovny na Mariánském náměstí, si budou moci poslechnout kromě klezmeru i díla židovských komponistů vážné hudby v podání našich a zahraničních vynikajících umělců.

Představí se například klavírní virtuozka Marina Kantor (Izrael), Jiří Hošek a Dominika Weiss (Izrael) zahrají na violoncello, Alexander Shonert na housle a Natalia Shonert usedne k pianu.

Je připravena ukázka izraelských tanců v podání taneční skupiny Besamim. Součástí festivalu bude výstava fotografií z Izraele fotografa Karla Cudlína.

Představení synagog

Až do začátku srpna probíhá v Galerii Roberta Guttmanna v Židovském muzeum v Praze (U Staré školy 3, Praha 1) výstava s názvem“ Symboly emancipace. Synagogy 19. století v českých zemích“.

V období 1800–1918 bylo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vybudováno 360 synagog. Probíhající výstava tyto téměř neznámé architektonické památky vůbec poprvé podrobněji představuje a přibližuje jejich dramatické osudy až do dnešních dní.

Výstava, která navazuje na úspěšnou expozici „Barokní synagogy v českých zemích“ z roku 2011, představuje více než dvě desítky synagog se zvláštním zaměřením na jejich dispozice, vnitřní uspořádání a výzdobu.

Opomenuti nezůstali ani jejich architekti a stavitelé. Příběhy jednotlivých staveb přibližují rozvoj židovských obcí v období, kdy se židovské obyvatelstvo stalo významnou součástí hospodářského, kulturního a společenského života českých zemí, ale i dobu nacistické perzekuce, která vedla ke zničení většiny z nich.

Zvláštní pozornost je také věnována obnově některých dochovaných synagog, k níž v současné době na území České republiky dochází.

Info o výstavě:
Židovské muzeum v Praze – Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1
otevřeno denně kromě sobot a židovských svátků 9–18 hodin
komentovaná prohlídka: 25. dubna od 16 hodin
 www.jewishmuseum.cz


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru