Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Pátek 8. 12. 2023
Svátek má Květoslava
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
KinoPražský život

Festival izraelského filmu KOLNOA 2023

20. 10. 2023 - 22. 10. 2023
Festival nabídne od 20.–22. října nejnovější hrané i dokumentární snímky předních izraelských režisérů, přehlídku studentských filmů i zajímavý doprovodný program. Festival již tradičně hostí pražské Kino Pilotů. Zahájit jej přijde izraelsko-americký režisér Micah Smith, který představí svůj nový film Exodus 91. 

V programu festivalu jsou zastoupeny snímky ze sekulárního i ortodoxního prostředí, filmy, jejichž hrdinky a hrdinové pocházejí z různých židovských i arabských komunit, z různých sociálních vrstev, izraelská realita je nazírána z mnoha různých úhlů pohledu a stejně pestré a rozmanité je i filmařské zpracování.

Drama Neplodná nás zavede do prostředí breslavských chasidů v mystikou prodchnutém Safedu. Nabízí hluboký a mnohovrstevnatý pohled do uzavřené komunity, která vnějšímu světu odhaluje jen málo. Jeho hlavní hrdinkou je mladá vdaná žena Fejgi, která se v zoufalé snaze po dítěti nedobrovolně vystaví traumatickém rituálu, jenž jí má zaručit plodnost a který obrátí její život naruby.

Jemná hořkosladká komedie Karaoke v hlavní roli se Sasonem Gabajem (Restaurátor, Kapela přijela, Jiný příběh) a Liorem Ashkenazi (Golda – Železná lady Izraele) naopak ukazuje stereotypní život izraelské sekulární střední třídy na ospalém izraelském předměstí, který znenadání naruší nový soused – volnomyšlenkářský světoběžník. Ten si nedělá hlavu se společenskými konvencemi. To rozehraje absurdním způsobem soutěž mezi obyvateli domu, kdo získá přízeň nenáviděného nového souseda.

Snímek Kino Sabája je sice hraný, ale má autenticitu dokumentárního filmu. Sledujeme v něm skupinku arabských a židovských žen, které se účastní filmařského kurzu v komunitním centru pod vedením mladé filmařky. Pozoruhodný a citlivý vhled do životů tradičních i moderních arabských i židovských rodin v Izraeli ukazuje a boří předsudky, které vůči sobě hrdinky zpočátku mají, a odkrývá mnohá tabu.

Dokument Šumař: Zázrak zázraků vypráví příběh vzniku nejpopulárnějšího židovského muzikálu všech dob – Šumaře na střeše, na pozadí změn, které se odehrávaly v New Yorku na počátku 60. let, kdy se měnilo „tradiční“ vnímání genderových rolí, rasových otázek či přístupu k náboženství. Spolu s tvůrci budeme hledat odpověď na otázku, proč diváci po celém světě považují už celé půlstoletí tento příběh za svůj vlastní.

Neobvyklý pohled na současnou izraelskou realitu nabízí dokumentární snímek Ve smyčce mapující pozadí, průběh a dopady teroristického útoku na tržnici Sarona v roce 2016. Snímek kombinuje rozhovory s přímými svědky útoku a materiál z bezpečnostních kamer, které útok přímo zachytily.

Golda – dvakrát jinak. Diváci festivalu budou mít možnost zhlédnout jednak nový hraný snímek Golda – Železná lady Izraele, v hlavní roli s Helen Mirren, a zároveň i dokumentární film Golda z roku 2019 založený na do té doby nepublikovaném rozhovoru i překvapivých svědectvích Goldiných spolupracovníků i odpůrců.Snímky se výborně doplňují a příznivci izraelské kinematografie si budou moci utvořit komplexní a plastický obrázek o první a jediné ženě, která kdy vládla Izraeli.

Vzpomínky na Marrákeš jsou mozaikou pěti krátkých dokumentárních snímků líčí bohatou minulost, znepokojivou současnost a nejasnou budoucnost jedné z nejstarších židovských čtvrtí v Maroku viděnou očima pohledem mladých muslimských i židovských filmařů.

V rámci doprovodného programu se návštěvníci festivalu budou moci seznámit se základy moderní hebrejštiny, vyslechnout přednášku o vlivu všudypřítomné armádní zkušenosti na izraelskou kulturu, umění a film či zhlédnout výstavu fotografií Only the Wind Whispering.

Více informací na: www.kolnoa.cz  a www.facebook.com/kolnoacz/Autor: Alo

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

Včera v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

Včera v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Další články
Nahoru