dnes
Pátek - jasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Festival indonéské kultury se uskuteční na nádvoří Náprstkova muzea
Foto: nm.cz

Festival indonéské kultury se uskuteční na nádvoří Náprstkova muzea

Festival z cyklu Barevné nádvoří, zaměřený na indonéskou kulturu se koná 29. července. Připraven je bohatý doprovodný program, který vás zavede na největší souostroví světa. Vstup na programy na nádvoří je zdarma.

Program:
Nádvoří muzea
12:30 Průvod městem    
13:00 Jaipongan – ukázka tance
13:10 Indonéské písně
13:30 Sekar Jepun – ukázka tance v podání Natalie Kalenske
Balijský tanec je velmi expresivní, dominují u něj výrazy tváře, pohyby očima a prsty u rukou, kterými tanečník uvolňuje energii. Tanec květu Frangipani. Nová choreografie, která znázorňuje pohyb květin po Zemi.
13:50 Jaipongan – ukázka tance
14:00 Grup Angklung Arumba KBRI Praha  -hudební vystoupení
14:15 Indonéské lidové hry – soutěž v jedení krupuku (indonéských křupek)
15:00 Tari Rantak – Ukázka tance z města Padang na západní Sumatře, který zachycuje odvahu etnika Minangkabau a je ovlivněn tradičním bojovým uměním z této oblasti zvaným pencak silat. Tanec předvede Suara Indonesia Dance Group.
15:10 Píseň Genjer Genjer – Píseň, kterou složil skladatel Muhammad Arief z města Banyuwangi na východní Jávě v roce 1940. Píseň vznikla jako satira na japonskou okupaci Indonésie. Tanec, který píseň doprovází, je moderním javánským tancem s maskou (Tari Topeng).
15:20 Randai – Tradiční divadelní forma ze západní Sumatry, ve které se spojuje bojové umění, písně a divadlo. Taneční skupina Suara Indonesia Dance vystoupí s tanečním kusem zvaným „Tapuak Galembong“. Zvukový doprovod k tanci vzniká údery na speciální kalhoty a hrou na nástroje zvané talempong paci.
15:30 Condong – ukázka tance v podání Natalie Kalenske
Balijský tanec je velmi expresivní, dominují u něj výrazy tváře, pohyby očima a prsty u rukou, kterými tanečník uvolňuje energii. Tradiční chrámový tanec „Condong“ z ostrova Bali – Tanec služky.
15:45 Workshop indonéských tanců – pro děti i dospělé  
16:45 Sekar Jepun – ukázka tance v podání Natalie Kalenske
Balijský tanec je velmi expresivní, dominují u něj výrazy tváře, pohyby očima a prsty u rukou, kterými tanečník uvolňuje energii. Tanec květu Frangipani. Nová choreografie, která znázornuje pohyb květin po Zemi.
17:05 Betawi – ukázka tance
17:15 Indonéské písně
17:30 Pernikahan Pasir – Moderní tanec, jehož choreografii vytvořila umělecká ředitelka skupiny Suara Indonesia Dance Alfira O'Sullivan. Poprvé byl tento tanec uveden jako rituál na uvítanou na svatbě mezi javánskou nevěstou a australským ženichem. Tanec je o příchodu do nové země, o odloučení od rodiny, o potřebě žít komunální život uprostřed individualistické společnosti a zároveň o tom, že je někdy nutné se této potřeby vzdát. Je to tanec o chaosu, pokoji a tichu.

Přednáškový sál
13:30 Batika – workshop indonéské textilní techniky pod vedením Heleny Hoškové
Vosková batika je nádherná starobylá technika zdobení textilií pomocí vosku a barev, její kolébkou je daleka Java. Na workshopu budete mít jedinečnou možnost si voskovou batiku vyzkoušet za pomoci tradičních pomůcek dovezených z Indonésie. Výsledek svého tvořeni si odnesete domu jako krásnou vzpomínku na den plný indonéské kultury. (Počet míst je omezen, rezervace na tereza_zbankova@nm.cz)
15:00 Indonésie, země smaragdových ostrovů – přednáší Mgr. Lubomír Vacek
Přijměte pozvání do Indonésie – největšího souostroví světa – a seznamte se s kulturní a náboženskou různorodostí jeho ostrovů. Podívejte se s Lubomírem Vackem na Jávu, kde jsou k vidění vyhlášené památky UNESCO – chrámy Borobudur a Prambanan, ale i jedinečné přírodní lokality – vulkanický NP Bromo a planina Ijen. Ukážeme vám i animistickou kulturu etnika Toradžů na ostrově Sulawesi a uvidíte také, že populární Bali a sousední Lombok nejsou ostrovy zajímavé jen svými, byť vyhlášenými plážemi.
17:00 TABU – javánské stínové divadlo „wayang“ v podání Partai Orang Hutan
Stíny loutek, tanec a javánské zpěvy vypráví tabu příběhy staré Jávy, kde se mísí mýty s realitou, skutečné s neskutečným, duše se vtělují do stínů a tančí už tolik let pro potěchu bohů, pro odpuštění démonů, pro rozptýlení zemřelých, kteří v noci ožívají. Jsme tak silní a krásní, jak se chováme k sopce a k oceánu.
Stínové divadlo zahraje Partai Orang Hutan – spolek přátel, které spojuje láska k indonéskému umění. V moderním kabátě kombinují javánské loutkové stínové divadlo „wayang“ s tradičním indonéským tancem a gamelanovou hudbou. Mystika rituálu, pomalé tempo starých časů i dynamika dnešní doby, to vše uvidíte v jejich zpracování indonéských námětů.

Ukázky indonéských tanců předvedou Natalie Kalenska a indonésko-australská folklorní skupina Suara Indonesia Dance Group.

Ochutnávky indonéských gastronomických specialit, tánky s drobnostmi, výtvarná dílna pro děti – výroba javánských lampionů, indonéské lidové hry – skákání v rýžovém pytli – po celý den.


Žluté lázně zvou na nedělní rodinný den plný zábavy a chuti

Včera v 07:57

V areálu Žluté lázně v Podolí jsou prázdniny v plném proudu. Léto ve městě zpříjemní už tuto neděli 19. srpna rodinný den. Děti čeká Pirátská výprava Středozemím, rodiče ochutnávky středomořských specialit. Svoje brány otevře den plný zábavy a dobrého jídla...

Letní kino: Dvě nevěsty a jedna svatba v komunitní zahradě v Suchdole

15. srpna 2018 v 11:05

Promítání pod širým nebem začíná v pátek 17. srpna od 20 hodin českou komedií Dvě nevěsty a jedna svatba v režii Tomáše Svobody.

Léta naděje rychle pominula. Výstava v Galerii pod radnicí

14. srpna 2018 v 08:31

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3. Některé dosud...

Parky, sady, zahrady – Ze Strahova na Malou Stranu

13. srpna 2018 ve 14:10

Během vycházky v sobotu 18. srpna si projdete některé zahrady Strahovského kláštera, připomenete si plastiku Panny Marie v Exilu a celou řadu osobností spojených s těmi to místy – např. Eliška Junková, Raoul Wallenberg, Nicolas Winton, dále domek, kde žil a pracoval Cyril Bouda, navštívíte...

Léto a mojito v Galerii 1

13. srpna 2018 v 11:20

Letní prázdniny se překlopily do své druhé poloviny a některé pravidelné akce radnice Praha 1 si stále užívají zaslouženého volna. Nicméně v Galerii 1 probíhá výstava krásných obrazů Kamila Lhotáka, další se už pomalu připravuje a minulý čtvrtek navíc tamější výstavní prostory voněly mátou a...

Rozloučení s prázdninami v Suchdole

13. srpna 2018 v 11:00

Městská část Praha-Suchdol a spolek Suchdol Sobě zvou na Rozloučení s prázdninami, v pátek 31. srpna od 17 hodin na Komunitní zahradě Suchdol, Suchdolská ulice vedle fotbalového hřiště.

Kryt na Folimance se otevře v sobotu 18. srpna

13. srpna 2018 v 08:31

Městská část Praha 2 zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jako obvykle každý měsíc v sobotu od 9 do 15 hodin.

Přijďte se sklouznout na Parukářku

12. srpna 2018 v 10:18

Vodní skluzavka je další letní akce, kterou si Praha 3 připravila v rámci projektu Trojka pro sport. Přijďte v úterý 28. srpna od 12 hodin do parku Parukářka svézt se na obří vodní skluzavce. 

Parkourové léto beztíže Na Jarově

11. srpna 2018 v 09:55

Praha 3 zve na Parkourové léto beztíže které se koná Na Jarově 2 v pondělí 13. srpna. Akce je zdarma pro všechny od 10 do 26 let.

FOK zahraje ve Valdštejnské zahradě zdarma

11. srpna 2018 v 07:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude hrát 29. srpna ve Valdštejnské Zahradě Smetanovy a Hašlerovy písničky k poctě Republiky. K nedožitým 80. narozeninám krále filmových melodií Karla Svobody posluchače rozezpívají jeho chytlavé hity.

Zvětšenina v Letním kině

10. srpna 2018 v 07:40

Jedno z nejslavnějších děl světové kinematografie, Zvětšenina, v Letním kině v Riegrových sadech.

Další články
Nahoru