dnes
Sobota - skorojasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Festival indonéské kultury se uskuteční na nádvoří Náprstkova muzea
Foto: nm.cz

Festival indonéské kultury se uskuteční na nádvoří Náprstkova muzea

Festival z cyklu Barevné nádvoří, zaměřený na indonéskou kulturu se koná 29. července. Připraven je bohatý doprovodný program, který vás zavede na největší souostroví světa. Vstup na programy na nádvoří je zdarma.

Program:
Nádvoří muzea
12:30 Průvod městem    
13:00 Jaipongan – ukázka tance
13:10 Indonéské písně
13:30 Sekar Jepun – ukázka tance v podání Natalie Kalenske
Balijský tanec je velmi expresivní, dominují u něj výrazy tváře, pohyby očima a prsty u rukou, kterými tanečník uvolňuje energii. Tanec květu Frangipani. Nová choreografie, která znázorňuje pohyb květin po Zemi.
13:50 Jaipongan – ukázka tance
14:00 Grup Angklung Arumba KBRI Praha  -hudební vystoupení
14:15 Indonéské lidové hry – soutěž v jedení krupuku (indonéských křupek)
15:00 Tari Rantak – Ukázka tance z města Padang na západní Sumatře, který zachycuje odvahu etnika Minangkabau a je ovlivněn tradičním bojovým uměním z této oblasti zvaným pencak silat. Tanec předvede Suara Indonesia Dance Group.
15:10 Píseň Genjer Genjer – Píseň, kterou složil skladatel Muhammad Arief z města Banyuwangi na východní Jávě v roce 1940. Píseň vznikla jako satira na japonskou okupaci Indonésie. Tanec, který píseň doprovází, je moderním javánským tancem s maskou (Tari Topeng).
15:20 Randai – Tradiční divadelní forma ze západní Sumatry, ve které se spojuje bojové umění, písně a divadlo. Taneční skupina Suara Indonesia Dance vystoupí s tanečním kusem zvaným „Tapuak Galembong“. Zvukový doprovod k tanci vzniká údery na speciální kalhoty a hrou na nástroje zvané talempong paci.
15:30 Condong – ukázka tance v podání Natalie Kalenske
Balijský tanec je velmi expresivní, dominují u něj výrazy tváře, pohyby očima a prsty u rukou, kterými tanečník uvolňuje energii. Tradiční chrámový tanec „Condong“ z ostrova Bali – Tanec služky.
15:45 Workshop indonéských tanců – pro děti i dospělé  
16:45 Sekar Jepun – ukázka tance v podání Natalie Kalenske
Balijský tanec je velmi expresivní, dominují u něj výrazy tváře, pohyby očima a prsty u rukou, kterými tanečník uvolňuje energii. Tanec květu Frangipani. Nová choreografie, která znázornuje pohyb květin po Zemi.
17:05 Betawi – ukázka tance
17:15 Indonéské písně
17:30 Pernikahan Pasir – Moderní tanec, jehož choreografii vytvořila umělecká ředitelka skupiny Suara Indonesia Dance Alfira O'Sullivan. Poprvé byl tento tanec uveden jako rituál na uvítanou na svatbě mezi javánskou nevěstou a australským ženichem. Tanec je o příchodu do nové země, o odloučení od rodiny, o potřebě žít komunální život uprostřed individualistické společnosti a zároveň o tom, že je někdy nutné se této potřeby vzdát. Je to tanec o chaosu, pokoji a tichu.

Přednáškový sál
13:30 Batika – workshop indonéské textilní techniky pod vedením Heleny Hoškové
Vosková batika je nádherná starobylá technika zdobení textilií pomocí vosku a barev, její kolébkou je daleka Java. Na workshopu budete mít jedinečnou možnost si voskovou batiku vyzkoušet za pomoci tradičních pomůcek dovezených z Indonésie. Výsledek svého tvořeni si odnesete domu jako krásnou vzpomínku na den plný indonéské kultury. (Počet míst je omezen, rezervace na tereza_zbankova@nm.cz)
15:00 Indonésie, země smaragdových ostrovů – přednáší Mgr. Lubomír Vacek
Přijměte pozvání do Indonésie – největšího souostroví světa – a seznamte se s kulturní a náboženskou různorodostí jeho ostrovů. Podívejte se s Lubomírem Vackem na Jávu, kde jsou k vidění vyhlášené památky UNESCO – chrámy Borobudur a Prambanan, ale i jedinečné přírodní lokality – vulkanický NP Bromo a planina Ijen. Ukážeme vám i animistickou kulturu etnika Toradžů na ostrově Sulawesi a uvidíte také, že populární Bali a sousední Lombok nejsou ostrovy zajímavé jen svými, byť vyhlášenými plážemi.
17:00 TABU – javánské stínové divadlo „wayang“ v podání Partai Orang Hutan
Stíny loutek, tanec a javánské zpěvy vypráví tabu příběhy staré Jávy, kde se mísí mýty s realitou, skutečné s neskutečným, duše se vtělují do stínů a tančí už tolik let pro potěchu bohů, pro odpuštění démonů, pro rozptýlení zemřelých, kteří v noci ožívají. Jsme tak silní a krásní, jak se chováme k sopce a k oceánu.
Stínové divadlo zahraje Partai Orang Hutan – spolek přátel, které spojuje láska k indonéskému umění. V moderním kabátě kombinují javánské loutkové stínové divadlo „wayang“ s tradičním indonéským tancem a gamelanovou hudbou. Mystika rituálu, pomalé tempo starých časů i dynamika dnešní doby, to vše uvidíte v jejich zpracování indonéských námětů.

Ukázky indonéských tanců předvedou Natalie Kalenska a indonésko-australská folklorní skupina Suara Indonesia Dance Group.

Ochutnávky indonéských gastronomických specialit, tánky s drobnostmi, výtvarná dílna pro děti – výroba javánských lampionů, indonéské lidové hry – skákání v rýžovém pytli – po celý den.


Pozor, mohou mít dopad i na vaše zdraví! Tamchynová sepsala dohromady informace, které byste měli vědět o častých zlozvycích. Poznáváte se v nich?

1. ledna 2019 ve 23:40

Odkud se berou naše zlozvyky? Co je jejich zdrojem? Zřejmě se nepodivíme, že za jejich vznikem stojí stres a emoce s ním spojené, tedy zejména strach, odpor, žárlivost, úzkost, hněv. Hromadí-li se v našem těle takto prožívaný stres, dostává se do podvědomí a tělo je jím naplněné. Potřebuje tak...

Proseccofest na Hradě 2018

30. srpna 2018 v 08:26

Lehké, podmanivé, osvěžující, šumivé s typicky italským espritem a elegancí. Takové je Prosecco, které si získalo miliony fanoušků po celém světě.

Praha 1 zve na Hudební Petrské léto

27. srpna 2018 v 06:15

Ve čtvrtek 30. srpna se od 16 do 20 hodin v Parku Lannova můžete těšit na kouzelníka, čaroděje koncert i skákací hrad.

Vyrobte si vermikompostér na Šesťáku

25. srpna 2018 ve 14:10

Tradiční kurz výroby domácích vermikompostérů z odpadového materiálu v úterý 31. srpna. Odnesete si zbrusu nový vermikompostér i všechny informace, které potřebujete pro úspěšné zahájení domácího kompostování.

Podívejte se do světa záchranářů na Dni první pomoci

25. srpna 2018 ve 12:02

Získat či obnovit vědomosti, jak správně poskytnout první pomoc, umožní celodenní akce s názvem Den první pomoci. Čtvrtý ročník této akce se koná v neděli 26. srpna od deseti hodin v Aquapalace Praha. Návštěvníci si vyzkoušejí masáž srdce, záchranu tonoucího i to, jak postupovat při alergické...

Farmářská ulička

24. srpna 2018 v 16:58

Využijte předposlední prázdninovou neděli 26. srpna k nákupu kvalitních dobrot a výrobků od farmářů z širého okolí, nebo se přijďte skvěle najíst.

Národopis open air. Festival v Letohrádku Kinských a Kinského zahradě

24. srpna 2018 v 10:35

Výročí 200 let od založení Národního muzea v Národopisném muzeu připomíná v sobotu 25. srpna festival pod širým nebem. Program se bude odehrávat od 14 do 18 hodin uvnitř v budově muzea – Letohrádku Kinských, i venku v přilehlé Kinského zahradě.

Sobota: Náplavka Street Food festival

24. srpna 2018 v 10:11

Náplavka Street Food festival v sobotu 25. srpna nabídne pestrá jídla a nápoje z celého světa, nebudou chybět ani zmrzliny nebo exotické ovoce.

Veganské hody v Centrálním parku Pankrác

24. srpna 2018 v 09:56

Přijďte si dát oběd na Veganské hody v sobotu 25. srpna ve 12 hodin do Café na půl cesty.

Víkend: Praguemarket léto - Design & handcraft market

23. srpna 2018 v 07:50

Na Náměstí Republiky představí své výrobky 25. a 26. srpna od 10 do 19 hodin vybraní tvůrci z Čech i zahraničí. 

Dnes: Poslední z koncertů Hudebního léta v parcích Prahy 2

22. srpna 2018 ve 13:40

Radnice druhé městské části pořádá každý rok cyklus koncertů pod širým nebem. Na každém vystoupení můžete slyšet dva soubory, klasický a jazzový. Poslední z koncertů se koná dnes od 18 hodin na Karlově níměstí. Vstup na koncert je zdarma.

Malešičák - open air festival 2018

21. srpna 2018 v 07:30

Zatančit, zazpívat, posedět, popít a užít si pohodové hudební odpoledne plné skvělých kapel a zábavy můžete na fetivalu pod širým nebem v sobotu 25. srpna.

Hudební léto v parcích Prahy 2, ve středu na Karlově náměstí

19. srpna 2018 v 07:12

Praha 2 zve na dvě hudební vystoupení z cyklu koncertů pod širým nebem Hudební léto v parcích Prahy 2.

Další články
Nahoru