dnes
Sobota - oblacno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Festival indonéské kultury se uskuteční na nádvoří Náprstkova muzea
Foto: nm.cz

Festival indonéské kultury se uskuteční na nádvoří Náprstkova muzea

Festival z cyklu Barevné nádvoří, zaměřený na indonéskou kulturu se koná 29. července. Připraven je bohatý doprovodný program, který vás zavede na největší souostroví světa. Vstup na programy na nádvoří je zdarma.

Program:
Nádvoří muzea
12:30 Průvod městem    
13:00 Jaipongan – ukázka tance
13:10 Indonéské písně
13:30 Sekar Jepun – ukázka tance v podání Natalie Kalenske
Balijský tanec je velmi expresivní, dominují u něj výrazy tváře, pohyby očima a prsty u rukou, kterými tanečník uvolňuje energii. Tanec květu Frangipani. Nová choreografie, která znázorňuje pohyb květin po Zemi.
13:50 Jaipongan – ukázka tance
14:00 Grup Angklung Arumba KBRI Praha  -hudební vystoupení
14:15 Indonéské lidové hry – soutěž v jedení krupuku (indonéských křupek)
15:00 Tari Rantak – Ukázka tance z města Padang na západní Sumatře, který zachycuje odvahu etnika Minangkabau a je ovlivněn tradičním bojovým uměním z této oblasti zvaným pencak silat. Tanec předvede Suara Indonesia Dance Group.
15:10 Píseň Genjer Genjer – Píseň, kterou složil skladatel Muhammad Arief z města Banyuwangi na východní Jávě v roce 1940. Píseň vznikla jako satira na japonskou okupaci Indonésie. Tanec, který píseň doprovází, je moderním javánským tancem s maskou (Tari Topeng).
15:20 Randai – Tradiční divadelní forma ze západní Sumatry, ve které se spojuje bojové umění, písně a divadlo. Taneční skupina Suara Indonesia Dance vystoupí s tanečním kusem zvaným „Tapuak Galembong“. Zvukový doprovod k tanci vzniká údery na speciální kalhoty a hrou na nástroje zvané talempong paci.
15:30 Condong – ukázka tance v podání Natalie Kalenske
Balijský tanec je velmi expresivní, dominují u něj výrazy tváře, pohyby očima a prsty u rukou, kterými tanečník uvolňuje energii. Tradiční chrámový tanec „Condong“ z ostrova Bali – Tanec služky.
15:45 Workshop indonéských tanců – pro děti i dospělé  
16:45 Sekar Jepun – ukázka tance v podání Natalie Kalenske
Balijský tanec je velmi expresivní, dominují u něj výrazy tváře, pohyby očima a prsty u rukou, kterými tanečník uvolňuje energii. Tanec květu Frangipani. Nová choreografie, která znázornuje pohyb květin po Zemi.
17:05 Betawi – ukázka tance
17:15 Indonéské písně
17:30 Pernikahan Pasir – Moderní tanec, jehož choreografii vytvořila umělecká ředitelka skupiny Suara Indonesia Dance Alfira O'Sullivan. Poprvé byl tento tanec uveden jako rituál na uvítanou na svatbě mezi javánskou nevěstou a australským ženichem. Tanec je o příchodu do nové země, o odloučení od rodiny, o potřebě žít komunální život uprostřed individualistické společnosti a zároveň o tom, že je někdy nutné se této potřeby vzdát. Je to tanec o chaosu, pokoji a tichu.

Přednáškový sál
13:30 Batika – workshop indonéské textilní techniky pod vedením Heleny Hoškové
Vosková batika je nádherná starobylá technika zdobení textilií pomocí vosku a barev, její kolébkou je daleka Java. Na workshopu budete mít jedinečnou možnost si voskovou batiku vyzkoušet za pomoci tradičních pomůcek dovezených z Indonésie. Výsledek svého tvořeni si odnesete domu jako krásnou vzpomínku na den plný indonéské kultury. (Počet míst je omezen, rezervace na tereza_zbankova@nm.cz)
15:00 Indonésie, země smaragdových ostrovů – přednáší Mgr. Lubomír Vacek
Přijměte pozvání do Indonésie – největšího souostroví světa – a seznamte se s kulturní a náboženskou různorodostí jeho ostrovů. Podívejte se s Lubomírem Vackem na Jávu, kde jsou k vidění vyhlášené památky UNESCO – chrámy Borobudur a Prambanan, ale i jedinečné přírodní lokality – vulkanický NP Bromo a planina Ijen. Ukážeme vám i animistickou kulturu etnika Toradžů na ostrově Sulawesi a uvidíte také, že populární Bali a sousední Lombok nejsou ostrovy zajímavé jen svými, byť vyhlášenými plážemi.
17:00 TABU – javánské stínové divadlo „wayang“ v podání Partai Orang Hutan
Stíny loutek, tanec a javánské zpěvy vypráví tabu příběhy staré Jávy, kde se mísí mýty s realitou, skutečné s neskutečným, duše se vtělují do stínů a tančí už tolik let pro potěchu bohů, pro odpuštění démonů, pro rozptýlení zemřelých, kteří v noci ožívají. Jsme tak silní a krásní, jak se chováme k sopce a k oceánu.
Stínové divadlo zahraje Partai Orang Hutan – spolek přátel, které spojuje láska k indonéskému umění. V moderním kabátě kombinují javánské loutkové stínové divadlo „wayang“ s tradičním indonéským tancem a gamelanovou hudbou. Mystika rituálu, pomalé tempo starých časů i dynamika dnešní doby, to vše uvidíte v jejich zpracování indonéských námětů.

Ukázky indonéských tanců předvedou Natalie Kalenska a indonésko-australská folklorní skupina Suara Indonesia Dance Group.

Ochutnávky indonéských gastronomických specialit, tánky s drobnostmi, výtvarná dílna pro děti – výroba javánských lampionů, indonéské lidové hry – skákání v rýžovém pytli – po celý den.


Vladimír Mišík společně vystoupí společně s Ivanem Hlasem na Střeleckém ostrově

1. srpna 2017 v 10:53

Projekt Letňák 2017 – Léto pro Pražany pokračuje i v druhé polovině letních prázdnin. V srpnu se mohou hudební fanoušci těšit na koncert legendárního Vladimíra Mišíka & ETC…, který se letos spojí s dalšími hudebními hvězdami z Ivan Hlas Tria. Dále scéna na Střeleckém ostrově bude patřit...

Dyzajn market prázdniny: Prodejní výstava autorské tvorby v Národním divadle

31. července 2017 ve 12:48

Výběrová prodejní výstava autorské tvorby na Náměstí Václava Havla a v provozní budově Národního divadla v sobotu a v neděli od 10 do 20 hodin.

Další články
Nahoru