dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Festival Dvořákova Praha začíná!
Česká filharmonie. Foto: Petra Hájská

Festival Dvořákova Praha začíná!

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha letos již po deváté vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Festival uvítá mezi 5. a 24. zářím přední orchestry a sólisty z domova i špičková tělesa a renomované hudebníky ze zahraničí. Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum a srdcem komorní řady Anežský klášter. Vstupenky na festivalové koncerty je stále možné zakoupit na www.dvorakovapraha.cz, na pokladně v Rudolfinu i v sítích ColosseumTicket a Ticketpro. 

Zahájení se 5. září ujímá jeden z nejstarších orchestrů na světě Sächsische Staatskapelle Dresden v čele s dirigentem Christianem Thielemannem, který zavítá do Čech vůbec poprvé! Jako sólista se představí výborný dánský houslista a vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu, nejvýznamnějšího světového klání houslistů, Nikolaj Znaider.

Další den, tedy 6. září, bude zahájena komorní řada festivalu, jejímž kurátorem je Daniel Hope. Ten se také představí jako sólista Zurich Chamber Orchestra. Další hvězdou tohoto koncertu bude Ivo Kahánek, klavírista a loňský kurátor komorní řady.

Ve dnech 8. září a 12. září se můžeme těšit na dva velké festivalové vrcholy. Jsou jimi koncert London Symphony Orchestra s violoncellistou Jiřím Bártou a vystoupení České filharmonie s fenomenální houslistkou Hilary Hahn. Na obou koncertech zazní proslulá Dvořákova díla.

daniel-hope-petra-hajska-nahled Hned tři dny v první půli festivalu jsou věnovány komorní řadě. 9. a 10. září se představí Daniel Hope spolu s vytříbeným výběrem sólistů, například s klavíristou Ivem Kahánkem, violoncellistkou Josephine Knight nebo violistou Paulem Neubauerem.

Pavel Černoch, významný český tenor, sklízí úspěchy hlavně v zahraničí. Proto jsme velmi rádi, že se 11. září představí na českém jevišti a navíc zazpívá Dvořákovy Cypřiše, které zazní ve své původní verzi v Praze vůbec poprvé!

boris-berezovsky-juri-bogomaz-nahled První půli festivalu pak 13. září zakončí klavírní recitál Borise Berezovského.

Jeho provedení Transcendentálních etud od Liszta bude jistě jedním z nejzajímavějších a nejnáročnějších počinů letošního festivalu.

Informace o všech koncertech najdete na stránkách www.dvorakovapraha.cz, sledovat nás můžete také na Facebooku, Youtube či Instagramu!

 

 


 


Další články
Nahoru