dnes
Středa - zatazeno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Festival Dvořákova Praha je v plném proudu
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Foto: Archiv Dvořákovy Prahy

Festival Dvořákova Praha je v plném proudu

Festivalové dění je v plném proudu a první koncerty letošního ročníku Dvořákovy Prahy máme za sebou. Čeká nás toho ale ještě hodně. Tento týden se bude festival věnovat opravdu všem, dokonce i těm nejmenším v rámci Rodinného dne Dvořákovy Prahy. 

Ještě předtím ale zahájí festival uvnitř festivalu, tedy unikátní komorní řada, kterou pro tento rok sestavil vynikající hornista Radek Baborák. Autentické provedení Dvořákovy Novosvětské, či velký profilový recitál jsou rozhodně festivalovými třešničkami, které stojí za pozornost.

radek-baborak-c-petrahajska-04-nahled Zahajovací koncert komorní řady festivalu v pátek 15. září nese podtitul Tři velká B a přináší posluchačům hudbu tří géniů barokní, klasicistní a romantické epochy Beethovena, Bacha a Brahmse. Tu přednese ansámbl špičkových sólistů. Mezi nimi i vynikající instrumentalisté a přátelé Denis Kozhukhin a Daishin Kashimoto v čele s kurátorem řady, hornistou a dirigentem Radkem Baborákem.

Známá symfonie v autentickém provedení  
Festivalovou stálici, symfonii „Z Nového světa“, provede v autentické interpretaci na dobové nástroje 16. září špičkový soubor zabývající se historicky poučenou interpretací, Musica Florea. Spolu s ní pak zazní působivý a neprávem opomíjený Hymnus z básně „Dědicové Bílé hory“, který mladému skladateli přinesl první velký úspěch na domácí scéně.

Den věnovaný dětem  
Rodinný den Dvořákovy Prahy je dnem sdílené radosti z hudby inspirovaný osobností Antonína Dvořáka. Zábavné odpoledne pro malé i velké, jehož průvodcem je moderátor a kouzelník Jiří Hadaš, nabídne 16. září open air koncerty a dílničky pro děti inspirované tématem, které kdysi vyslovil sám Dvořák: „Všechny svoje symfonie bych za to dal, kdybych byl vynašel lokomotivu.“

Martinů pro děti s Jiřím Lábusem
jiri-labus-dv-praha-nahled Do děje pohádky o myším králi nás vtáhne herec Jiří Lábus a saxofonové kvarteto Clair-obscur z Berlína. Pod režijním vedením Jana Jiráně čeká děti a jejich rodiče 16. září netypické provedení baletní hudby Bohuslava Martinů Kdo je na světě nejmocnější. Díky interpretům se můžeme těšit na převážně nevážné hudební odpoledne.

michaela-fukacova-nahledSerenáda pro dechy
Druhý koncert komorní řady festivalu představí v neděli 17. září průřez komorní hudbou od skladeb klasických přes díla moderních směrů 20. století až po kompozice novodobé vykreslené v jedinečné serenádě pro dechy, violoncello a kontrabas. Navíc v atraktivním prostředí Anežského kláštera.

 

Goldbergovské variace v novém
Bachovo mistrovské dílo v nové optice. Jedno z nejproslulejších hudebních děl barokní éry, Bachovy Goldbergovské variace, zde premiérově zazní 18. září v pozoruhodné instrumentální úpravě pro kytaru, housle, lesní roh a klavír skladatele Tomáše Illeho.

Odborník na Chopina
Ve velkém profilovém recitálu se letos představí také 18. září legendární český klavírista Ivan Klánský. Pro své vystoupení zvolil díla dvou svých nejoblíbenějších autorů, velikánů světové klavírní literatury, Ludwiga van Beethovena a Fryderyka Chopina, jejichž hudbu dokáže tlumočit svým nezaměnitelným poetickým způsobem.

 

 

 

 

 

 


Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

Včera v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Museum Kampa: Připomeňme si 50. výročí smrti Jana Palacha

10. ledna 2019 ve 14:24

V pátek 18. ledna si připomeneme předvečer výročí smrti Jana Palacha. Uctěte jeho památku a památku všech lidí, kteří trpěli v době sovětské okupace.

Další články
Nahoru