Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Pražský život

Festival dokumentárních filmů věnující se pohnutým událostem minulého století bude v Praze

Druhý ročník festivalu dokumentárních filmů o 20. století Nezlomní a obětovaní se letos v listopadu bude konat v prostorách Muzea paměti XX. století. Vedle řady projekcí nabídne také výstavy, debaty, koncert nebo speciální bloky pro školy.

Letošním podtitulem filmové přehlídky je „Rudé století. 100 let dějin KSČ“. Zahájena bude 10. listopadu v Domě pážat na Hradčanech a další tři dny (11. – 13. listopadu) bude pokračovat v kině BIO OKO v Holešovicích přehlídkou dokumentárních filmů, které budou doplněny besedami. Festival vyvrcholí 14. listopadu opět v Domě pážat.

„Nejlepší způsob, jak mladým lidem přiblížit doby naší nedávné historie, je vyprávět o konkrétním lidském osudu. O lidech, kteří uvízli v soukolí bezpráví, i o těch, pro které byla svoboda národa i svoboda svědomí hodnotou tak velkou, že se neohnuli ani pod brutálním tlakem. Předávání těchto příběhů prostřednictvím filmu považuji za emocionálně nejsilnější a nejsdělnější. Ale především to všem těm statečným dlužíme,“ říká Hana Kordová Marvanová, radní pro oblast legislativy a zároveň předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století.

Snahou organizátorů je vytvořit přehlídku mezinárodních dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Praha se při vzniku tohoto projektu nechala inspirovat polským filmovým festivalem NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) v Gdyni.

Na přípravě obsahu přehlídky se podílí programová rada festivalu Nezlomní a obětovaní, ve které jsou především externí odborníci z institucí jako je například Polský institut v Praze, Národní filmový archiv, Památník ticha Bubny, Ústav pro studium totalitních režimů a Stowarzyszenie Scena Kultury. V programu jsou zařazeny nejen nové snímky, ale také starší filmy, které nebyly delší dobu reprízovány.

„Máme v úmyslu v rámci festivalu představit také díla vzniklá před listopadem 1989, jejichž prostřednictvím je možné reflektovat dobovou atmosféru a kontext. Kromě toho se návštěvníci festivalu mohou těšit na doprovodné debaty k promítaným snímkům, výstavy a koncert. Připravujeme také akce pro střední školy,“ popisuje akci ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous.

I letos se mohou diváci těšit na snímky renomovaných českých i zahraničních dokumentaristů, ale například i na ukázky z propagandistických filmů 50. let či komponovaný pořad s amatérskými filmovými záznamy z prostředí českého undergroundu. 

„Na festivalu předáme stejně jako při prvním ročníku dvě ceny. Jednou z nich je cena Strážce paměti nesoucí od letošního roku název Cena Jaroslavy Janderové Strážce paměti. Byla pojmenovaná po spoluzakladatelce Muzea paměti XX. století. Další cenu jsme pojmenovali Tvůrce paměti. První z nich získal v roce 2020 Arkadiusz Gołębiewski, polský režisér a ředitel festivalu dokumentárních filmů NNW v Gdyni. Druhá cena byla loni udělena režisérce Olze Sommerové za celoživotní dílo. Letos jsme jako hosty pozvali režiséry dokumentárních filmů z České republiky, Polska a Slovenska. Rádi bychom v příštím roce pozvali tvůrce také z Německa, Rakouska a Maďarska,“ doplňuje předseda programové rady festivalu a historik Petr Blažek.


Autor: TZ, red

Farmářské trhy v Praze 11 začnou v pondělí

Včera v 11:13

Farmářské trhy Prahy 11 začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 29. listopadu.

V šest U Kalicha

31. března 2023 v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Další články
Nahoru