Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Festival dokumentárních filmů věnující se pohnutým událostem minulého století bude v Praze

Druhý ročník festivalu dokumentárních filmů o 20. století Nezlomní a obětovaní se letos v listopadu bude konat v prostorách Muzea paměti XX. století. Vedle řady projekcí nabídne také výstavy, debaty, koncert nebo speciální bloky pro školy.

Letošním podtitulem filmové přehlídky je „Rudé století. 100 let dějin KSČ“. Zahájena bude 10. listopadu v Domě pážat na Hradčanech a další tři dny (11. – 13. listopadu) bude pokračovat v kině BIO OKO v Holešovicích přehlídkou dokumentárních filmů, které budou doplněny besedami. Festival vyvrcholí 14. listopadu opět v Domě pážat.

„Nejlepší způsob, jak mladým lidem přiblížit doby naší nedávné historie, je vyprávět o konkrétním lidském osudu. O lidech, kteří uvízli v soukolí bezpráví, i o těch, pro které byla svoboda národa i svoboda svědomí hodnotou tak velkou, že se neohnuli ani pod brutálním tlakem. Předávání těchto příběhů prostřednictvím filmu považuji za emocionálně nejsilnější a nejsdělnější. Ale především to všem těm statečným dlužíme,“ říká Hana Kordová Marvanová, radní pro oblast legislativy a zároveň předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století.

Snahou organizátorů je vytvořit přehlídku mezinárodních dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Praha se při vzniku tohoto projektu nechala inspirovat polským filmovým festivalem NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) v Gdyni.

Na přípravě obsahu přehlídky se podílí programová rada festivalu Nezlomní a obětovaní, ve které jsou především externí odborníci z institucí jako je například Polský institut v Praze, Národní filmový archiv, Památník ticha Bubny, Ústav pro studium totalitních režimů a Stowarzyszenie Scena Kultury. V programu jsou zařazeny nejen nové snímky, ale také starší filmy, které nebyly delší dobu reprízovány.

„Máme v úmyslu v rámci festivalu představit také díla vzniklá před listopadem 1989, jejichž prostřednictvím je možné reflektovat dobovou atmosféru a kontext. Kromě toho se návštěvníci festivalu mohou těšit na doprovodné debaty k promítaným snímkům, výstavy a koncert. Připravujeme také akce pro střední školy,“ popisuje akci ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous.

I letos se mohou diváci těšit na snímky renomovaných českých i zahraničních dokumentaristů, ale například i na ukázky z propagandistických filmů 50. let či komponovaný pořad s amatérskými filmovými záznamy z prostředí českého undergroundu. 

„Na festivalu předáme stejně jako při prvním ročníku dvě ceny. Jednou z nich je cena Strážce paměti nesoucí od letošního roku název Cena Jaroslavy Janderové Strážce paměti. Byla pojmenovaná po spoluzakladatelce Muzea paměti XX. století. Další cenu jsme pojmenovali Tvůrce paměti. První z nich získal v roce 2020 Arkadiusz Gołębiewski, polský režisér a ředitel festivalu dokumentárních filmů NNW v Gdyni. Druhá cena byla loni udělena režisérce Olze Sommerové za celoživotní dílo. Letos jsme jako hosty pozvali režiséry dokumentárních filmů z České republiky, Polska a Slovenska. Rádi bychom v příštím roce pozvali tvůrce také z Německa, Rakouska a Maďarska,“ doplňuje předseda programové rady festivalu a historik Petr Blažek.


Autor: TZ, red

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Další články
Nahoru