Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský život

Festival dokumentárních filmů věnující se pohnutým událostem minulého století bude v Praze

Druhý ročník festivalu dokumentárních filmů o 20. století Nezlomní a obětovaní se letos v listopadu bude konat v prostorách Muzea paměti XX. století. Vedle řady projekcí nabídne také výstavy, debaty, koncert nebo speciální bloky pro školy.

Letošním podtitulem filmové přehlídky je „Rudé století. 100 let dějin KSČ“. Zahájena bude 10. listopadu v Domě pážat na Hradčanech a další tři dny (11. – 13. listopadu) bude pokračovat v kině BIO OKO v Holešovicích přehlídkou dokumentárních filmů, které budou doplněny besedami. Festival vyvrcholí 14. listopadu opět v Domě pážat.

„Nejlepší způsob, jak mladým lidem přiblížit doby naší nedávné historie, je vyprávět o konkrétním lidském osudu. O lidech, kteří uvízli v soukolí bezpráví, i o těch, pro které byla svoboda národa i svoboda svědomí hodnotou tak velkou, že se neohnuli ani pod brutálním tlakem. Předávání těchto příběhů prostřednictvím filmu považuji za emocionálně nejsilnější a nejsdělnější. Ale především to všem těm statečným dlužíme,“ říká Hana Kordová Marvanová, radní pro oblast legislativy a zároveň předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století.

Snahou organizátorů je vytvořit přehlídku mezinárodních dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Praha se při vzniku tohoto projektu nechala inspirovat polským filmovým festivalem NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) v Gdyni.

Na přípravě obsahu přehlídky se podílí programová rada festivalu Nezlomní a obětovaní, ve které jsou především externí odborníci z institucí jako je například Polský institut v Praze, Národní filmový archiv, Památník ticha Bubny, Ústav pro studium totalitních režimů a Stowarzyszenie Scena Kultury. V programu jsou zařazeny nejen nové snímky, ale také starší filmy, které nebyly delší dobu reprízovány.

„Máme v úmyslu v rámci festivalu představit také díla vzniklá před listopadem 1989, jejichž prostřednictvím je možné reflektovat dobovou atmosféru a kontext. Kromě toho se návštěvníci festivalu mohou těšit na doprovodné debaty k promítaným snímkům, výstavy a koncert. Připravujeme také akce pro střední školy,“ popisuje akci ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous.

I letos se mohou diváci těšit na snímky renomovaných českých i zahraničních dokumentaristů, ale například i na ukázky z propagandistických filmů 50. let či komponovaný pořad s amatérskými filmovými záznamy z prostředí českého undergroundu. 

„Na festivalu předáme stejně jako při prvním ročníku dvě ceny. Jednou z nich je cena Strážce paměti nesoucí od letošního roku název Cena Jaroslavy Janderové Strážce paměti. Byla pojmenovaná po spoluzakladatelce Muzea paměti XX. století. Další cenu jsme pojmenovali Tvůrce paměti. První z nich získal v roce 2020 Arkadiusz Gołębiewski, polský režisér a ředitel festivalu dokumentárních filmů NNW v Gdyni. Druhá cena byla loni udělena režisérce Olze Sommerové za celoživotní dílo. Letos jsme jako hosty pozvali režiséry dokumentárních filmů z České republiky, Polska a Slovenska. Rádi bychom v příštím roce pozvali tvůrce také z Německa, Rakouska a Maďarska,“ doplňuje předseda programové rady festivalu a historik Petr Blažek.


Autor: TZ, red

Dotace v Praze 4: Lhůta pro podání žádostí končí v úterý

16. ledna 2022 v 17:37

Odbor kultury, sportu a dotační politiky Úřadu MČ Praha 4 na facebookovém profilu městské části zveřejnil upozornění pro žadatele v rámci dotačních programů čtvrté městské části.  

Praha 2 si připomíná oběť Jana Palacha

16. ledna 2022 ve 13:00

Dnes si připomínáme oběť studenta Jana Palacha, který svým činem apeloval na ostatní, aby nikdy nepřestali usilovat o demokracii.

Zahradní úpravy ve Vojanových sadech a na Kampě

15. ledna 2022 v 19:43

V příštích týdnech budou probíhat úpravy některých keřových skupin ve Vojanových sadech a v parku Kampa.

Studenti navrhují podobu nové Vltavské filharmonie

14. ledna 2022 v 08:38

Účastníci 14. ročníku studentské architektonické soutěže společnosti Central Group o inspirativní návrh podoby nové národní koncertní budovy mohou své návrhy posílat ještě do konce ledna. Soutěž na téma „Návrh národní koncertní budovy – Vltavská filharmonie“ a podtitulem „Jakou podobu by mohla mít...

Zimní prohlídka mokřadů

13. ledna 2022 ve 13:28

Světový den mokřadů v Toulcově dvoře ve středu 2. února. Podíváte se do rozsáhlého mokřadu a také k tůňkám u prameniště v horním sadu.

Fashion očista. Swap s premiérou dokumentu Fast Fashion

13. ledna 2022 v 11:49

Tento víkend, 15. a 16. ledna, se ve vršovickém kulturním centru Vzlet bude konat velká lednová fashion očista i s premiérou filmu o fast fashion. Přijďte se svými nevhodnými dárky a přebytky ze skříní. Lednový swap bude hlavně o oblečení, ale je možné přinést...

Betlém v Praze 6 pomohl potřebným

13. ledna 2022 v 09:15

Živý betlém v Praze 6 v Písecké bráně byl oslavou adventu a šikovnosti dětí. Peníze, které lidé hned napoprvé věnovali jako dobrovolné vstupné při předvánočním představení, rozdělila radnice potřebným.

Další články
Nahoru