Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Festival dokumentárních filmů Jeden svět vyhrál v Praze Dům z třísek
Mezinárodní soutěž vyhrál dokument Dům z třísek. Zdroj foto: Jeden svět

Festival dokumentárních filmů Jeden svět vyhrál v Praze Dům z třísek

Ve čtvrtek večer skončila pražská část festivalu 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Nejlepším snímkem v Mezinárodní soutěži se stal dokument Dům z třísek o dětském domově na východní Ukrajiny v oblasti Donbasu. Vyhlášeni byli i vítězové dalších kategorií. Informovala o tom mluvčí festivalu Nikola Páleníčková. Pražskou část festivalu navštívilo přes 15 000 lidí. Školní projekce zhlédlo více jak 10 000 žáků a přes 600 jejich vyučujících.

Vyhlášení oceněných filmů proběhlo ve velkém sále kina Lucerny. Porotci soutěžních kategorií rokovali nad více než třiceti filmy v kategoriích Mezinárodní soutěž, Česká soutěž a Máte právo vědět. 

Festival završil svou pražskou část, která nabídla více než 150 projekcí a debat s tvůrci a tvůrkyněmi a odborníky a odbornicemi. Ve vybraných regionech festival trvá až do zítřka. Ty nejlepší dokumenty z letošního ročníku budou od 3. do 17. dubna k vidění na platformě Jeden svět online. 

„Jeden svět v Praze promítl 80 dokumentárních filmů v šesti tematických kategoriích. Pozvání přijalo přes 60 filmových tvůrců a protagonistů, lidskoprávních aktivistů a organizátorů filmových festivalů. Kromě tradičních soutěžních a tematických kategorií Jeden svět uvedl šest projektů virtuální reality,“ sdělila Páleníčková. 

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film získal snímek Dům z třísek režiséra Simona Lerenga Wilmonta. Působivý dokument sleduje příběhy ztělesňující úplné popření hlavních atributů dětství. 

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii získal The Myanmar Film Collective za snímek Myanmarské deníky. Porota letos udělila i Zvláštní cenu poroty Mezinárodní soutěže. Toto ocenění získala vietnamská režisérka Diễm Hà Lệ za snímek Děti mlhy. 

Porota Václava Havla vybírala z dokumentů uváděných v kategorii Máte právo vědět a oceňuje film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Cenu za nejlepší film v této kategorii získal dokument La a Ňo Ňo režisérky Snow Hnin Ei Hlaing, filmová studie o konfliktech, represích, vyloučení a marginalizaci, ale především pocta lidskosti i v dobách nepřízně. 

Zvláštní cenu poroty Václava Havla získal film Krymský poklad režisérky Oeke Hoogendijk. K tradičním kategoriím patří Česká soutěž. Cenu za nejlepší film této kategorii získala Síla režiséra Martina Marečka. Zvláštní cena poroty České soutěže pak patří filmu René – Vězeň svobody režisérky Heleny Třeštíkové. 

Cenu regionální poroty získal dokument Platón z Belfast a Cenu studentské poroty snímek režiséra Phila Grabskyho Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu. Diváckou cenu má dokument Severní proud režiséra Steffena Kronese. 

„Novinkou byly kategorie Pečovat a chránit a Budoucnost volá, které se věnovaly duševnímu zdraví a výzvám budoucnosti," dodala mluvčí festivalu Jeden svět Nikola Páleníčková.


Autor: Jan Puci

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Další články
Nahoru