Dnes Neděle - polojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -3°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
KoncertyPražská kultura

Festival Dny soudobé hudby ozdobí skladba české skladatelky Simonne Draper

21. 10. 2022
Novinky a trendy v současné klasické hudbě představí v rámci devíti přehlídkových koncertů již 33. ročník festivalu Dny soudobé hudby, který v Praze odstartoval již 3. října a potrvá až do začátku listopadu.

V průběhu festivalu zazní více než šest desítek skladeb českých soudobých autorů. Příznivci kvalitní klasické muziky se mohou těšit bezmála na padesátku zcela novinkových skladeb. Jednou takovou je skladba mezinárodně zkušené Simonne Draper, která je již známá posluchačům tuzemského Rádia Classic a v poslední době se rovněž objevuje v playlistu slavné britské BBC.

„Skladby z alba „Portraits in Guitar“ včetně naprosté novinky „Eclipse“ z chystaného druhého alba se od jara objevují v éteru BBC Radio Kent v pořadu „Upload“. Což je pořad, ve kterém redaktor Leo Ulph, sám hudebník a songwriter, představuje autory rockové, populární, ale i klasické hudby a také nadějné autory knih a mluveného slova všech žánrů.” říká sama skladatelka a kytaristka Simonne Draper.

Program, který se na vlnách BBC Radio Kent objevuje vždy od 21 hodin, od pondělí do čtvrtka, si lze poslechnout i online prostřednictvím BBC Sounds. Skladby z pera Simonne Draper si našly své místo ve vysílání rozhlasových stanic v mnoha státech. Samotné album Portraits in Guitar bylo publikováno americkým MSR Classics v roce 2019 a vedle amerického, britského a tuzemského trhu je k mání též v Japonsku.  Simonne Draper je členkou Společnosti českých skladatelů od roku 2016.

Americký novinář Raymond Tuttle spolupracující například s Deutche Grammophone, Miami New Times, Esquire či Fanfare Magazine o tvorbě Simonne Draper doslova říká: „Skladby skladatelky Simonne Draper zabírají těžko definovatelné území mezi klasickou – vážnou hudbou a hudbou pro snadný poslech, skladby zní na kytaru krásně, lyricky a čistě, jsou extrémně dobře kompozičně sestavené a nezapomenutelné. Nejvíce mne zaujaly skladby Espanola a Nostagitana, ty si můžete užít například při soumraku po krásném slunečném dni…“

Ve stejném duchu se o práci Simonne Draper vyjádřili i další odborníci na současnou klasickou hudbu. Například Christie Grimstad z ConcertoNet.com nebo Phil Muse z Atlanta Audio Club, který primárně vyzdvihuje autorčinu fascinaci ve španělské a latinskoamerické kultuře.

Koncert v rámci festivalu Dny soudobé hudby se koná v kostele sv. Klimenta 21. října v 19 hodin a kromě skladby od Simonne Draper s názvem Canzonetta dell'Acqua, v podání Nikoly Liederhaus (kytara) a Magdaleny Kyselovičové (hoboj), tam rovněž zazní díla autorů Luboše Sluky, Davida Lukáše, Ivana Zelenky, Jana Vičara, Terezie Švarcové, Eduarda Douši, Ilji Hurníka a Lukáše Hurníka.


Autor: Alo

Vánoční koncert v kostele sv. Václava

Dnes v 15:03

Praha 10 a vršovická farnost pořádají vánoční koncert v kostele sv. Václava s pěveckým sborem Vox Nymburgensis.

Praha 6: Zahajovací koncert Vánoc

Dnes ve 12:32

Praha 6 zve na zahájení vánočního programu slavnostním koncertem v kostele církve Československé husitské 7. prosince od 17 hodin.

Kostelní slavnosti: J. J. Ryba Česká mše vánoční

Dnes v 07:38

Poslední letošní Kostelní slavnosti se konají v pondělí 18. prosince od 18 hodin v kostele sv. Jindřicha a Kunhuty u Jindřišské věže.

Adventní neděle v zahradě Strakovy akademie

Včera v 08:09

Úřad vlády pořádá cyklus adventních nedělí v zahradě Strakovy akademie. První z nich se uskuteční v neděli 3. prosince.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Včera ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

Ivo Kahánek vystoupí s recitálem v Rudolfinu

28. listopadu 2023 ve 14:43

V rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba vystoupí v sobotu 9. prosince v pražském Rudolfinu oblíbený český klavírista Ivo Kahánek. Zahraje díla Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Viktora Kalabise a Roberta Schumanna.

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Co bude, Vltavská? Eva Truncová a Monika Přikrylová

24. listopadu 2023 v 08:19

Včera byla zahájena devátá a zároveň poslední výstava v Galerii Vltavská, která je provozována programem Umění pro město. Autorky Eva Truncová a Monika Přikrylová zde uvedly instalaci Co bude, Vltavská?, která se – stejně jako předchozí zdejší výstavy – vztahuje k místu Vltavské, ale kriticky...

Divadlo Viola oslavilo 60. narozeniny speciálním večerem

24. listopadu 2023 v 08:02

Legendární Viole, „nejmenšímu velkému divadle v Praze“, je letos 60! Oslavy, jejichž součástí byly například tematické výstavy fotografií či pořady České televize a Českého rozhlasu, vyvrcholily v neděli 19. listopadu. Symbolicky přesně 60 let poté, kdy měla ve Viole premiéru slavná Holanova Noc...

Adventní procházka s koncertem

22. listopadu 2023 v 07:18

Procházka s lampiony ke kostelu sv. Norberta v Praze 6 u příležitosti zahájení adventu. V kostele sv. Norberta akusticky vystoupí kapela Deliwery. Lampiony s sebou. Vstupné je dobrovolné.

Další články
Nahoru