Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
KoncertyPražská kultura

Festival Dny soudobé hudby ozdobí skladba české skladatelky Simonne Draper

21. 10. 2022
Novinky a trendy v současné klasické hudbě představí v rámci devíti přehlídkových koncertů již 33. ročník festivalu Dny soudobé hudby, který v Praze odstartoval již 3. října a potrvá až do začátku listopadu.

V průběhu festivalu zazní více než šest desítek skladeb českých soudobých autorů. Příznivci kvalitní klasické muziky se mohou těšit bezmála na padesátku zcela novinkových skladeb. Jednou takovou je skladba mezinárodně zkušené Simonne Draper, která je již známá posluchačům tuzemského Rádia Classic a v poslední době se rovněž objevuje v playlistu slavné britské BBC.

„Skladby z alba „Portraits in Guitar“ včetně naprosté novinky „Eclipse“ z chystaného druhého alba se od jara objevují v éteru BBC Radio Kent v pořadu „Upload“. Což je pořad, ve kterém redaktor Leo Ulph, sám hudebník a songwriter, představuje autory rockové, populární, ale i klasické hudby a také nadějné autory knih a mluveného slova všech žánrů.” říká sama skladatelka a kytaristka Simonne Draper.

Program, který se na vlnách BBC Radio Kent objevuje vždy od 21 hodin, od pondělí do čtvrtka, si lze poslechnout i online prostřednictvím BBC Sounds. Skladby z pera Simonne Draper si našly své místo ve vysílání rozhlasových stanic v mnoha státech. Samotné album Portraits in Guitar bylo publikováno americkým MSR Classics v roce 2019 a vedle amerického, britského a tuzemského trhu je k mání též v Japonsku.  Simonne Draper je členkou Společnosti českých skladatelů od roku 2016.

Americký novinář Raymond Tuttle spolupracující například s Deutche Grammophone, Miami New Times, Esquire či Fanfare Magazine o tvorbě Simonne Draper doslova říká: „Skladby skladatelky Simonne Draper zabírají těžko definovatelné území mezi klasickou – vážnou hudbou a hudbou pro snadný poslech, skladby zní na kytaru krásně, lyricky a čistě, jsou extrémně dobře kompozičně sestavené a nezapomenutelné. Nejvíce mne zaujaly skladby Espanola a Nostagitana, ty si můžete užít například při soumraku po krásném slunečném dni…“

Ve stejném duchu se o práci Simonne Draper vyjádřili i další odborníci na současnou klasickou hudbu. Například Christie Grimstad z ConcertoNet.com nebo Phil Muse z Atlanta Audio Club, který primárně vyzdvihuje autorčinu fascinaci ve španělské a latinskoamerické kultuře.

Koncert v rámci festivalu Dny soudobé hudby se koná v kostele sv. Klimenta 21. října v 19 hodin a kromě skladby od Simonne Draper s názvem Canzonetta dell'Acqua, v podání Nikoly Liederhaus (kytara) a Magdaleny Kyselovičové (hoboj), tam rovněž zazní díla autorů Luboše Sluky, Davida Lukáše, Ivana Zelenky, Jana Vičara, Terezie Švarcové, Eduarda Douši, Ilji Hurníka a Lukáše Hurníka.


Autor: Alo

J. J. Ryba: Česká mše Vánoční – Hej Mistře a koledy

27. listopadu 2022 v 09:50

Zpěvácký spolek Hlahol zve v neděli 18. prosince v 15 a v 17 hodin na Vánoční koncerty J. J. Ryba: Česká mše Vánoční – Hej Mistře a koledy do Velkého sálu Pražského Hlaholu na Masarykově nábřeží na Starém Městě.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Jana Jarkovská představí flétnový repertoár napříč časem

25. listopadu 2022 v 08:46

V dalším z večerů Obrazy a hudba v produkci Pražských symfoniků vystoupí flétnistka Jana Jarkovská společně s klavíristou Bohumírem Stehlíkem a houslistkou Markétou Janouškovou. 

Bohumil Míra a Milan Míšek: silná dvojka českého designu

24. listopadu 2022 v 07:30

Národní technické muzeum otevírá první retrospektivní výstavu věnovanou ojedinělému tvůrčímu tandemu designérů, fungujícího v šedesátých letech a na počátku sedmdesátých let minulého století. Bohumil Míra a Milan Míšek rozvinuli např. pozoruhodnou designérskou tvorbu pro několik závodů podniku...

Praha 2: Adventní koncerty v kostelích

23. listopadu 2022 v 09:16

Praha 2 zve milovníky hudby na již tradiční cyklus adventních koncertů v kostelích Prahy 2. První z koncertů proběhne v úterý 29. listopadu od 18 hodin v Kostele Panny Marie Sedmibolestné.

Adventní koncert: Musica pro Sancta Cecilia

23. listopadu 2022 v 08:49

Adventní koncert Na kopci v neděli 27. listopadu.

Big Band Pražského salonního orchestru v Praze 11

23. listopadu 2022 v 07:26

Ve čtvrtek 24. listopadu od 20 hodin uslyšíte swingové melodie. Večerní koncert Big Bandu Pražského salonního orchestru nás přenese do 30. let minulého století.

Divadlo: Prasklej svět

22. listopadu 2022 v 18:51

Městská divadla pražská uvedou inscenaci Rolanda Schimmelpfenniga Prasklej svět.  Přijměte pozvání na večírek. Budou ústřice, šampaňské a hodně zábavy. Premiéra se koná 10. prosince v Rokoku.

Koncert: Od baroka po současnost

22. listopadu 2022 v 11:09

V Lidické ulici si ve čtvrtek 24. listopadu můžete poslechnout koncert Od baroka po současnost. Vstupné je dobrovolné, koncert se koná za finanční podpory páté městské části.

Nahlédněte do historie země skrze malby, objekty a fotografie

22. listopadu 2022 v 06:43

Výstava Geometria naturalis sleduje dlouhodobé kurátorské zaměření Jana Dotřela a galerie Kvalitář, na interdisciplinární propojování umění a vědy. Skupinová výstava s podtitulem “A Chapter from Crystallography” se zaměřuje se na fascinující svět krystalů, přírodní geometrii a geologický čas skrze...

Vtípečky se zelím přivezou na Žižkov svéráznou show

22. listopadu 2022 v 06:24

Komediální skupina Vtípečky se zelím přináší své nejvypečenější vtipy do Pracovny na Žižkově. V sobotu 26. listopadu se mikrofonu chopí šestice komiků, kteří divákům naservírují vtipy ze všech sfér lidského života.

V Praze zazní Skrjabinovy klavírní sonáty

21. listopadu 2022 ve 14:03

Akademie Ivana Moravce ve spolupráci s Prague Music Performance představí 22.–23. listopadu dvoudenní program s dramaturgickým zaměřením na hudbu komponovanou v letech 1890–1915. Britský klavírista Jonathan Powell vzdá hold Alexandru Skrjabinovi u příležitosti 150. výroční narození tohoto...

Další články
Nahoru