Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Festival Das Filmfest zve na filmové novinky z Německa, Rakouska i Švýcarska
19 říj
9 lis
Festivaly
Festival bude zahájen promítáním filmu Sisi a já. Foto: Bernd Spauke / DCM

Festival Das Filmfest zve na filmové novinky z Německa, Rakouska i Švýcarska

19. 10. 2023 - 9. 11. 2023
V pořadí 17. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest zveřejnil kompletní program. V letošním roce nabízí opět výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků od renomovaných tvůrců i debutantů. Na aktuální filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska se mohou filmoví fanoušci těšit od 19. do 24. října v pražských kinech Lucerna a Atlas, od 30. října do 5. listopadu v brněnském kině Art a od 1. do 9. listopadu v olomoucké sále Mozarteum Arcidiecézního muzea.

Pestrý program nabízí komedie, dramata i dokumentární filmy, které originálně nahlížejí na minulost i současnost. Diváci se mohou těšit na příběhy podle skutečných událostí líčící osudy slavných osobností i obyčejných lidí, filmové adaptace oceňovaných literárních děl, filmy rozplétající složité mezilidské vztahy i snímky dokazující, že nikdy není pozdě plnit si své sny nebo bojovat za svá práva.

Hned několik filmů si odbude na letošním festivalu svou českou distribuční premiéru či předpremiéru. Diváci se mohou například těšit na snímky Alma a Oskar a Celý život distribuční společnosti Cinemart, rodinný snímek Víkendoví rebelové společnosti Bioscop a Ohnivě červená obloha mezinárodního distributora Vertigo International. Festivalové projekce doplní osobní účast filmových tvůrců i dalších hostů.

I v letošním roce mohou návštěvníci poprvé využít cenově výhodné festivalové permanentky. Předprodej vstupenek pro pražskou část přehlídky už začal. Detailní program je k dispozici na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. 

Diváci mohou vybírat z necelých tří desítek filmů, které jsou dramaturgicky rozděleny do několika sekcí. Pod hlavičkou DAS FILMFEST SPEZIAL najdou historické velkofilmy, literární adaptace, snímky podle skutečných událostí i nezávislé filmy.

Do této kategorie patří například nekompromisní snímek režiséra Davida Wnendta Slunce a beton (Sonne und Beton), který zavede diváky na sluncem rozpálené berlínské sídliště Gropiusstadt, na okraj města i společnosti. Sleduje čtveřici kamarádů, kteří se stále více zaplétají do osidel místních gangů. Film mimo jiné získal Bavorskou filmovou cenu za nejlepší scénář i kameru a cenu publika.

Dále strhující i humorné drama podle skutečných událostí pod názvem Rabyie Kurnaz vs. George W. Bush (Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush) Andrease Dresena (Sedmé nebe, Láska na grilu), ve kterém matka bojuje za propuštění svého syna z vězeňského tábora Guantánamo a rovnou podá žalobu na amerického prezidenta.

Vítězný snímek Venice International Critics‘ Week v Benátkách Eismayer Davida Wagnera citlivě ostří na queer tématiku v rakouské armádě. Film získal čtyři ocenění Rakouských filmových cen 2023. Do období druhé světové války zavede diváky film Adriana Goigingera Liška (Der Fuchs). Rakouskému vojákovi wehrmachtu pomůže najít klíč k vlastní minulosti i vztahům s lidmi až liščí mládě. Pohled do života sekty Otty Muehla i jejího rozpadu pak nabídne snímek Servus Papa, See you in Hell Christophera Rotha.

Další ze sekcí nese název ZLATÁ LÉTA (DIE GOLDENEN JAHRE) a jejich hrdiny spojuje touha najít odvahu a začít si plnit své sny nebo se vymanit ze společenských dobových konvencí. Snímek Alma a Oskar (Alma & Oskar) Dietera Bernera nechá nahlédnout do milostného vztahu mezi na svou dobu emancipovanou Almou Mahler a enfant terrible umělecké scény Oskarem Kokoschkou.

Nabídne také příběh rakouské císařovny Sisi v nejnovějším filmu Sisi a já (Sisi & Ich). Režisérka Frauke Finsterwalder získala za snímek mimo jiné Bavorskou cenu za nejlepší režii a představuje osobnost rakouské císařovny z neobvyklé fiktivní perspektivy a odhaluje její temné stránky.

Své sny si rozhodnou plnit i hlavní hrdinové a čerství důchodci v komedii Zlatá léta (Die goldenen Jahre) režisérky Barbary Kulcsar, a tak místo zaslouženého odpočinku přijde manželská krize. 

Fascinující a nezkrotná příroda nejvyššího evropského pohoří hraje zásadní roli v hraných i dokumentárních filmech v sekci ALPY, MÁ LÁSKA (ALPENLIEBE). Festival uvede mimo jiné minimalistický příběh s poutavou kamerou o svobodě, vzdoru i přijetí Leona Schwittera s názvem Úkryt (Réduit), ve kterém se otec snaží najít cestu k malému synovi.

Dokumentární film STAMS – Lyže, pot a slzy (STAMS) Bernharda Braunsteina poskytne pohled do každodennosti rakouského sportovního gymnázia, které budoucím lyžařským hvězdám nenabízí nic než dřinu, pot a slzy. Další z dokumentárních filmů ALPY (Alpenland) Roberta Schabuse se zaměřuje na budoucnost pohoří ve středu Evropy. 

V sekci DIE DOKU každoročně Das Filmfest prezentuje i aktuální tvorbu na poli dokumentárních filmů. Nabídne například snímek Claudie Müller Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu (Elfriede Jelinek – Die Sprache von der Leine lassen), který je autentickým portrétem jedné z nejvíce diskutovaných postav rakouské soudobé literatury, kontroverzní spisovatelky, feministky a nositelky Nobelovy ceny. Film získal ocenění nejlepší dokumentární film jak na Německých filmových cenách, tak na Rakouských.

Dokumentaristé Simon Guy Fässler a Andreas Müller pak pozvou ve filmu Ruäch na cestu po stopách dnešních Jenišů, marginalizovaného kočovného národa, který se historicky pohyboval ve Švýcarsku a jeho sousedních státech.

Film turecko-německého režiséra Cema Kaye Láska, západní marky a smrt (Liebe, D-Mark und Tod) pomocí ukázek z koncertů, rozhovorů a skvělých archivních snímků dokumentuje tureckou hudbu v Německu – od folkových balad po rockové protest-songy. Hudba bude mít prim i ve filmu Vienna Calling, který zavede do hlubin současné vídeňské hudební scény.         

Na své si přijdou i rodiny s dětmi: v rámci BIO JUNIOR festival zve na osvěžující prázdninové dobrodružství Kde je lama, tam je drama (Mein Lotta-Leben: Alles Tschaka mit Alpaka!) režiséra Martina Plura či Víkendové rebely (Wochenendrebellen) známého režiséra Marca Rothemunda. Najít ten správný fotbalový klub, může být pěkná výzva. O tom se mohou přesvědčit o festivalovém víkendu malí i velcí diváci.


Autor: Cen

Začíná festival Den poezie

6. listopadu 2023 v 09:38

Již 25. ročník Dne poezie – festivalu poezie, který se koná ve zhruba padesáti městech po celé republice po dobu dvou týdnů kolem narozenin velkého českého romantického básníka K. H. Máchy – přinese poezii do knihoven, škol, kaváren, kulturních institucí, galerií, kin, divadel i do...

Festival Whisky Life

28. října 2023 v 09:59

Nejen pro milovníky whisky se na Novoměstské radnici v Praze 2 koná festival Whisky Life v pátek 3. a v sobotu 4. listopadu.

Frame Prague Comics Art Festival

23. října 2023 ve 13:30

Frame Prague Comics Art Festival je jediným komiksovým festivalem v Praze, zaměřeným na to nejlepší ze současného autorského komiksu, ilustrace a self-publishingu. Cílem festivalu je 4. a 5. listopadu představit veřejnosti malá nakladatelství, dynamickou komunitu autorů a tvůrčích kolektivů, kteří...

Den pro Trojskou kotlinu 2023

13. října 2023 v 07:27

Pátý ročník Dne pro Trojskou kotlinu pokračuje v tradici tvorby prostoru k setkávání. Letošní festival se nese v duchu spolupráce organizací, které spojuje snaha o soustavné oživování upozaděných oblastí skrze kulturní, umělecké a urbanistické intervence. 

Signal Festival letos na téma Ekosystémy

10. října 2023 v 09:23

Signal Festival vstupuje do druhé dekády své existence. Od 12. do 15. října bude zkoumat nové ekosystémy plné uměleckých děl z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence, ale i konceptuálního umění. Spojuje historické kulisy Prahy s nejnovějšími technologiemi a...

Festival delikátních chutí v Praze 2

5. října 2023 ve 20:05

V neděli 8. října ochutnáte známé i neznámé pokrmy z několika kontinentů. Začíná se v 10 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

3. října 2023 v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Pivní festival Desítka na Desítce se vrací

20. září 2023 ve 22:55

V sobotu 23. září se na Kubánském náměstí v Praze 10 uskuteční festival pro všechny milovníky zlatavého moku. První ročník festivalu Desítka na Desítce loni zaznamenal mezi návštěvníky úspěch. Druhý ročník bude pokračovat v jeho šlépějích. Na návštěvníky čeká 12 minipivovarů, bezpočet stánků...

Festival Strahov OpenAir rozezní Strahov v čele s kapelou Wohnout

20. září 2023 ve 22:42

Výjimečný hudební zážitek nabídne 27. září od 14:30 hodin již 26. ročník festivalu Strahov OpenAir, který do areálu strahovských studentských kolejí přiveze široký výběr interpretů v čele s kapelou Wohnout. Součástí bude také food festival, který nabídne chutě z různých částí světa na jednom...

Butky Park provoní food festival a roztančí brazilská samba

19. září 2023 v 08:50

Butky Park, nový volnočasový areál v sousedství pražského obchodního centra Galerie Butovice a Prokopského údolí, v sobotu 30. září rozehraje symfonii všech smyslů při food festivalu, latinskoamerických tancích i cestovatelském vyprávění. Vstup je zdarma.  

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Další články
Nahoru