Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Festival Česká taneční platforma představí výběr z děl domácí scény
24 dub
26 dub
Festivaly
Multižánrové divadelení představení Ondřeje Holby And Who Is Useless Now?. Foto: Vojtěch Brtnický

Festival Česká taneční platforma představí výběr z děl domácí scény

24. 4. 2022 - 26. 4. 2022
Již 28. ročník České taneční platformy se uskuteční od 24. do 26. dubna na devíti místech Prahy. Návštěvníci se mohou těšit na různorodé inscenace v nabitém programu deseti děl za tři dny, ale také na setkání s řediteli festivalů či divadel a mnoho dalších inspirativních příležitostí k networkingu. Informovala o tom mediální zástupkyně projektu Pavlína Procházková.

Festival Česká taneční platforma představuje každoročně výběr děl české taneční scény za uplynulý rok. Platforma vybízí k intenzivnímu navazování mezinárodních i národních kontaktů a následné spolupráci, účast potvrdili například nová ředitelka Tanzmesse Düsseldorf nebo CODA Dance Festivalu v Oslu, partneři evropských sítí jako European Dancehouse Network, Aerowaves a další.

Celý formát této každoroční taneční umělecké platformy je koncipován tak, aby v krátké době tří dní mohli zájemci vidět pestrý výběr představení s důrazem na kvalitu a diverzitu. A měli také možnost osobně se setkat s nejrůznějšími osobnostmi či zmapovat podmínky a kontext místní tvorby.

„Těším se na názory zahraničních kolegů, někteří již viděli videa například inscenací Johany Pockové (POCKETART) nebo Terezy Ondrové (Temporary Collective), umělkyň, které nás budou hned poté reprezentovat na Aerowaves Spring Forward festivalu v Řecku,“ sdělila Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha, uskupení, které festival organizuje.

Letos se diváci mohou těšit na akce v řadě prostor otevřených současné pohybové tvorbě: PONEC – divadlo pro tanec, Studio ALTA, Divadlo Archa, Divadlo X10, La Fabrika, experimentální prostor NoD, Kasárna Karlín, TEP39 a Savarin.

„Je neuvěřitelné, jak ani dva roky covidu nepotlačily kreativitu a invenci, v roce 2021 vznikly desítky nových inscenací a více než 40 jich poslalo přihlášku na platformu, pestrost děl byla mimořádná,“ řekla Yvona Kreuzmannová.

Výběr programu měla v letošním roce na starost Dramaturgická rada ve složení Marta Ljubková, Markéta Málková, Jitka Pavlišová, dále Yvona Kreuzmannová a Markéta Perroud (dělící se o jeden hlas) a Nina Vangeli jako senior member.

Rada vybrala z přihlášených děl celkem sedm inscenací a další tři díla přidala skupina mladých kritiků. Ta je složená ze studentů uměnovědných oborů v České republice a na Slovensku, které platforma zapojuje do projektů již od roku 2020 a rozvíjí s nimi diskusi o současném tanci. 

Program – 28. Česká taneční platforma 24. – 26. dubna

Neděle 24. 4. 

14:00   Reflection on Dance Writing – prostor39 / ve spolupráci s Tanečními aktualitami

17:00   Tereza Ondrová (CZ) & Francesca Foscarini (IT): Call Alice Divadlo NoD

18:30   Johana Pocková / POCKETART: K Madoně se rzí – La Fabrika

20:00   Věra Ondrašíková a kol.: Witness – PONEC – divadlo pro tanec

Pondělí 25. 4. 

10:30   EDN Encounter: Support for the Ukrainian Dance Community – prostor39

12:30   Discussions & Brunch: Umění dialogu – Kasárna Karlín

14:00   Face to Face: Networking opportunity – Kasárna Karlín

16:00   Temporary Collective (Ondrová, Tejnorová & coll.): Silent Group I – Kasárna Karlín

17:00   Lucia Kašiarová a Ufftenživot: Mnohodinec Group I – Studio ALTA

17:30   Temporary Collective (Ondrová, Tejnorová & coll.): Silent   Group II – Kasárna Karlín

18:30   420PEOPLE & BERG Orchestra & Archa Theatre: INspiraCe – Divadlo Archa

20:00   Andrea Miltnerová, Monika Knoblochová, Jan Komárek: Celestial Odyssey – PONEC – divadlo pro tanec                 

Úterý 26. 4. 

11:00   Discussions & Brunch: Umění dialogu – prostor39

13:00   Martin Talaga: Sarx – Savarin

14:30   Jitka Čechová, Tereza Lenerová: dis pla y – Divadlo X10

15:30–16:30 Artist Trips I

16:00   Lucia Kašiarová a Ufftenživot: Mnohodinec Group II – Studio ALTA

17:00–18:00 Artist Trips II

20:00   Johana Pocková, Sabina Bočková, Inga Zotova – Mikshina / POCKETART: Treatment of Remembering – inscenace oceněná v roce 2021 – PONEC – divadlo pro tanec

21:15   Award Ceremony – PONEC – divadlo pro tanec 

Středa 27. 4. 

11:00   Discussions & Brunch: Umění dialogu – PONEC – divadlo pro tanec

Více informací je na www.tanecniplatforma.cz


Autor: Hla

Začíná festival Den poezie

6. listopadu 2023 v 09:38

Již 25. ročník Dne poezie – festivalu poezie, který se koná ve zhruba padesáti městech po celé republice po dobu dvou týdnů kolem narozenin velkého českého romantického básníka K. H. Máchy – přinese poezii do knihoven, škol, kaváren, kulturních institucí, galerií, kin, divadel i do...

Festival Whisky Life

28. října 2023 v 09:59

Nejen pro milovníky whisky se na Novoměstské radnici v Praze 2 koná festival Whisky Life v pátek 3. a v sobotu 4. listopadu.

Frame Prague Comics Art Festival

23. října 2023 ve 13:30

Frame Prague Comics Art Festival je jediným komiksovým festivalem v Praze, zaměřeným na to nejlepší ze současného autorského komiksu, ilustrace a self-publishingu. Cílem festivalu je 4. a 5. listopadu představit veřejnosti malá nakladatelství, dynamickou komunitu autorů a tvůrčích kolektivů, kteří...

Den pro Trojskou kotlinu 2023

13. října 2023 v 07:27

Pátý ročník Dne pro Trojskou kotlinu pokračuje v tradici tvorby prostoru k setkávání. Letošní festival se nese v duchu spolupráce organizací, které spojuje snaha o soustavné oživování upozaděných oblastí skrze kulturní, umělecké a urbanistické intervence. 

Signal Festival letos na téma Ekosystémy

10. října 2023 v 09:23

Signal Festival vstupuje do druhé dekády své existence. Od 12. do 15. října bude zkoumat nové ekosystémy plné uměleckých děl z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence, ale i konceptuálního umění. Spojuje historické kulisy Prahy s nejnovějšími technologiemi a...

Festival delikátních chutí v Praze 2

5. října 2023 ve 20:05

V neděli 8. října ochutnáte známé i neznámé pokrmy z několika kontinentů. Začíná se v 10 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

3. října 2023 v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Pivní festival Desítka na Desítce se vrací

20. září 2023 ve 22:55

V sobotu 23. září se na Kubánském náměstí v Praze 10 uskuteční festival pro všechny milovníky zlatavého moku. První ročník festivalu Desítka na Desítce loni zaznamenal mezi návštěvníky úspěch. Druhý ročník bude pokračovat v jeho šlépějích. Na návštěvníky čeká 12 minipivovarů, bezpočet stánků...

Festival Strahov OpenAir rozezní Strahov v čele s kapelou Wohnout

20. září 2023 ve 22:42

Výjimečný hudební zážitek nabídne 27. září od 14:30 hodin již 26. ročník festivalu Strahov OpenAir, který do areálu strahovských studentských kolejí přiveze široký výběr interpretů v čele s kapelou Wohnout. Součástí bude také food festival, který nabídne chutě z různých částí světa na jednom...

Butky Park provoní food festival a roztančí brazilská samba

19. září 2023 v 08:50

Butky Park, nový volnočasový areál v sousedství pražského obchodního centra Galerie Butovice a Prokopského údolí, v sobotu 30. září rozehraje symfonii všech smyslů při food festivalu, latinskoamerických tancích i cestovatelském vyprávění. Vstup je zdarma.  

Další články
Nahoru