Dnes Pátek - zatazeno 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 10°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Festival Akcent zve na příběhy obyčejných lidí z Ukrajiny nebo mladých umělců z chudé části Neapole

Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců, které jsou zprávou autorky textu Anastasie Kosodii o „obyčejných životech“ v krvácející zemi. To je jedna z inscenací, na kterou láká dvanáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent s letošním mottem: nebe / peklo / ráj. Uskuteční se od 16. do 27. listopadu v pražském Divadle Archa. 

V sedmi výjimečných inscenacích uvede divadelníky domácí i světové scény, jejichž tvorba pramení z hlubokých osobních pohnutek a dotýká se významných událostí současného světa. Vstupenky jsou aktuálně v prodeji na webových stránkách Divadla Archa.

Inscenace nazvaná Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum je silnou emotivní výpovědí samotné spisovatelky, režisérky Jany Svobodové a mezinárodní skupiny pěti žen, hovoří jazykem soudobého divadla a má zároveň hluboké kořeny v ukrajinské kulturní tradici. Anastasia Kosodii bude přítomna k debatě po představení. Druhý den, 19. listopadu, bude Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum součástí programu Noc divadel, kdy se pražská divadla otevřou veřejnosti. Diváci se podívají do zákulisí a představení uvidí zcela bezplatně.

Úplně z opačného konce Evropy, z italské Neapole, dorazí do Prahy vyprávět svůj příběh devět mladých herců, kteří mají za sebou castingy do Sorrentinových filmů, role v seriálech pro Netflix či italského Oscara za krátký film. Touží se však stát profesionálními herci, napsat divadelní hru, být básníky.

„Alessandra pracuje v baru, Domenico brousí karoserie aut v rodinné firmě, Daniela kasíruje do noci v pizzerii, Luigi učí na gymplu ekonomii, Lorenzo hraje fotbal za peníze, Alessandro dělá dýdžeje na diskotéce. Chtějí obstát, chtějí být nejlepší, chtějí být vidět. Chtějí žít svůj velký sen. A o tom je hra Perché non io? / Proč ne já?, která jejich příběhy rámuje v silných metaforických obrazech,“ popisuje dramaturgyně festivalu Akcent Jana Svobodová, která je v Česku průkopnicí dokumentárního divadla. Všech devět herců z Itálie dokonce prošlo její dílnou založenou na „extrémním naslouchání“. „Je to metoda, která vede umělce k samostatné tvorbě na principu vzájemného respektu. Text vznikal formou rozhovorů. Herci na scéně sami ovládají světla a zvuk, sami rozhodují o momentu, kdy promluví,“ vysvětluje Svobodová, která je podepsaná pod konceptem i režií. Inscenace byla vybrána Ministerstvem zahraničí Itálie, aby zahájila vedle představení Dante Alighieri a San Carlo oslavy sta let Italského institutu v Praze. Je uváděna ve spolupráci s Českými centry, Festivalem Fondazione Campania a divadlem NEST z Neapole.

Z aktuálního českého prostředí čerpá další, zvukově-světelná instalace nazvaná Kůrovec. Diváky zavede do vojenského újezdu Březina, jenž je veřejnosti nepřístupným územím. Kvůli malému broučkovi tam nastupují těžkotonážní zbraně těžařů. Krajina se tak rozkládá, stává se cizí. Dva lesníci se v temnotě lesa snaží vnést světlo do bezvýchodné situace a odpovědět na otázku, jak se oživuje to, co je mrtvé. „Téma jsem vyjmula z prostředí, ze kterého pocházím,“ prozrazuje Amálie Poledníčková, autorka instalace. V rámci tvůrčího procesu se do lesa několikrát vracela, aby společně s autorem hudby Stanislavem Pecháčem natočili autentické zvuky živého prostoru. V Kůrovci jsou proto slyšitelné hrubé údery do suchých stromů či praskání větví, které se prolínají s hudebním podkladem a mluveným slovem.

Podobné téma přináší také inscenace Zbytečnosti česko-německého sdružení Spielraum Kollektiv. Jejich dílo je volně inspirováno českým kultovním seriálem Návštěvníci a originálním způsobem se zaměřuje na téma proměny klimatu. Děj se odehrává roku 2500 a výzkumný tým diváky zavede na dobrodružnou výpravu zpět do roku 2022. S odstupem pěti století se mohou podívat na naši přítomnost a zkusit si odpovědět na otázky, co z roku 2022 bude nezbytné za deset let a co za pět set.

Další zajímavou multimediální performanci do Archy přivezou nizozemští autoři. Out of the blue / Zčistajasna je pokusem zachytit okamžik, který je možná klíčový v historii Země. Tedy jak hluboko mohou těžební společnosti kopat a k čemu se vlastně jako lidstvo chceme dokopat. Závěrečná část úspěšné trilogie o těžbě a dobývání, jejíž dvě předchozí části byly v Arše uvedeny, diváky zavede do prostředí dolování na dně moře.

Program Akcentu, který kromě představení nabídne i debaty, výstavu nebo mezinárodní konferenci Divadlo do škol, uzavře inscenace The End / Konec. Jejími autory i protagonisty je dvojice francouzských tanečníků Bertrand Lesca a Nasi Voutsas, nositelé ceny Forced Entertainment.


Autor: Cen

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Festival Věčná naděje 2024

15. února 2024 v 07:40

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje zahájí 21. února PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostele sv. Šimona a Judy. Od února do dubna festivalová pódia přivítají Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovou, Igora Ardaševa či Dětskou...

Premiéra Zapomenutou cestou Praha–Lvov a Měsíc Ukrajiny

14. února 2024 v 08:36

Městská divadla pražská představí od 24. února do 24. března průřez všemi společnými projekty s ukrajinskými umělci, kteří našli útočiště v České republice, i těmi, které Městská divadla pražská podporují přímo na Ukrajině. 

Další články
Nahoru