Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kultura

Festival Akcent zve na příběhy obyčejných lidí z Ukrajiny nebo mladých umělců z chudé části Neapole

Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců, které jsou zprávou autorky textu Anastasie Kosodii o „obyčejných životech“ v krvácející zemi. To je jedna z inscenací, na kterou láká dvanáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent s letošním mottem: nebe / peklo / ráj. Uskuteční se od 16. do 27. listopadu v pražském Divadle Archa. 

V sedmi výjimečných inscenacích uvede divadelníky domácí i světové scény, jejichž tvorba pramení z hlubokých osobních pohnutek a dotýká se významných událostí současného světa. Vstupenky jsou aktuálně v prodeji na webových stránkách Divadla Archa.

Inscenace nazvaná Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum je silnou emotivní výpovědí samotné spisovatelky, režisérky Jany Svobodové a mezinárodní skupiny pěti žen, hovoří jazykem soudobého divadla a má zároveň hluboké kořeny v ukrajinské kulturní tradici. Anastasia Kosodii bude přítomna k debatě po představení. Druhý den, 19. listopadu, bude Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum součástí programu Noc divadel, kdy se pražská divadla otevřou veřejnosti. Diváci se podívají do zákulisí a představení uvidí zcela bezplatně.

Úplně z opačného konce Evropy, z italské Neapole, dorazí do Prahy vyprávět svůj příběh devět mladých herců, kteří mají za sebou castingy do Sorrentinových filmů, role v seriálech pro Netflix či italského Oscara za krátký film. Touží se však stát profesionálními herci, napsat divadelní hru, být básníky.

„Alessandra pracuje v baru, Domenico brousí karoserie aut v rodinné firmě, Daniela kasíruje do noci v pizzerii, Luigi učí na gymplu ekonomii, Lorenzo hraje fotbal za peníze, Alessandro dělá dýdžeje na diskotéce. Chtějí obstát, chtějí být nejlepší, chtějí být vidět. Chtějí žít svůj velký sen. A o tom je hra Perché non io? / Proč ne já?, která jejich příběhy rámuje v silných metaforických obrazech,“ popisuje dramaturgyně festivalu Akcent Jana Svobodová, která je v Česku průkopnicí dokumentárního divadla. Všech devět herců z Itálie dokonce prošlo její dílnou založenou na „extrémním naslouchání“. „Je to metoda, která vede umělce k samostatné tvorbě na principu vzájemného respektu. Text vznikal formou rozhovorů. Herci na scéně sami ovládají světla a zvuk, sami rozhodují o momentu, kdy promluví,“ vysvětluje Svobodová, která je podepsaná pod konceptem i režií. Inscenace byla vybrána Ministerstvem zahraničí Itálie, aby zahájila vedle představení Dante Alighieri a San Carlo oslavy sta let Italského institutu v Praze. Je uváděna ve spolupráci s Českými centry, Festivalem Fondazione Campania a divadlem NEST z Neapole.

Z aktuálního českého prostředí čerpá další, zvukově-světelná instalace nazvaná Kůrovec. Diváky zavede do vojenského újezdu Březina, jenž je veřejnosti nepřístupným územím. Kvůli malému broučkovi tam nastupují těžkotonážní zbraně těžařů. Krajina se tak rozkládá, stává se cizí. Dva lesníci se v temnotě lesa snaží vnést světlo do bezvýchodné situace a odpovědět na otázku, jak se oživuje to, co je mrtvé. „Téma jsem vyjmula z prostředí, ze kterého pocházím,“ prozrazuje Amálie Poledníčková, autorka instalace. V rámci tvůrčího procesu se do lesa několikrát vracela, aby společně s autorem hudby Stanislavem Pecháčem natočili autentické zvuky živého prostoru. V Kůrovci jsou proto slyšitelné hrubé údery do suchých stromů či praskání větví, které se prolínají s hudebním podkladem a mluveným slovem.

Podobné téma přináší také inscenace Zbytečnosti česko-německého sdružení Spielraum Kollektiv. Jejich dílo je volně inspirováno českým kultovním seriálem Návštěvníci a originálním způsobem se zaměřuje na téma proměny klimatu. Děj se odehrává roku 2500 a výzkumný tým diváky zavede na dobrodružnou výpravu zpět do roku 2022. S odstupem pěti století se mohou podívat na naši přítomnost a zkusit si odpovědět na otázky, co z roku 2022 bude nezbytné za deset let a co za pět set.

Další zajímavou multimediální performanci do Archy přivezou nizozemští autoři. Out of the blue / Zčistajasna je pokusem zachytit okamžik, který je možná klíčový v historii Země. Tedy jak hluboko mohou těžební společnosti kopat a k čemu se vlastně jako lidstvo chceme dokopat. Závěrečná část úspěšné trilogie o těžbě a dobývání, jejíž dvě předchozí části byly v Arše uvedeny, diváky zavede do prostředí dolování na dně moře.

Program Akcentu, který kromě představení nabídne i debaty, výstavu nebo mezinárodní konferenci Divadlo do škol, uzavře inscenace The End / Konec. Jejími autory i protagonisty je dvojice francouzských tanečníků Bertrand Lesca a Nasi Voutsas, nositelé ceny Forced Entertainment.


Autor: Cen

Anna Vaverková vystoupí v Jazz Docku

Včera v 07:00

Zpěvačka, songwriterka a producentka Anna Vaverková, která byla letos nominovaná ve všech třech českých prestižních hudebních cenách Vinyla, Apollo i Anděl, zahraje v Praze poprvé od vydání ceněného alba Pozdravy z polepšovny. V pražském Jazz Docku se v úterý 6. června představí s kytaristou...

Šárka Dvorská: Ne ruka, to duše maluje aneb cesta životem

5. června 2023 v 07:41

V Kulturním centru Zahrada v Malenické ulici v Praze 11 najdete od 5. června výstavu Šárky Dvorské. Autorka se od útlého dětství ráda vyjadřovala kresbou a malbou. Potřebné „pomůcky“ však neuchopovala rukou, ale ústy.

Electric Universe: Spojení klasické a elektronické hudby v O2 universu

4. června 2023 v 15:24

Budební a audiovizuální show Electric Universe 24. listopadu od 21 hodin v pražském O2 universu propojí dva zdánlivě nesourodé hudební světy. Úspěšný hudební skladatel a producent Karel Havlíček večer zahájí klasickými skladbami ze své tvorby v moderním pojetí a poté naváže elektronickým live...

Superhrdinové ovládnou Rudolfinum

4. června 2023 ve 14:46

Supermana, Batmana, Úžasňákovi, Avengers nebo Hellboye spojí na jednom pódiu Filmová filharmonie. Díky velkému symfonickému orchestru a pěveckému sboru přenese posluchače do světa superhrdinů.

Výstava v Praze 6: Má vlast cestami proměn

4. června 2023 ve 14:09

Výstava Má vlast cestami proměn představí na sto proměn ze všech krajů České republiky a Slovenska. Některé projekty jsou větší, jiné docela drobné, ale za všemi stojí chuť a snaha zlepšovat či dokonce zachraňovat chátrající a vdechnout nový život opuštěným místům. Zahájení výstavy proběhne...

Válovky ve Valdštejnském paláci

3. června 2023 v 07:03

Komorní výstava o životě malířek Jitky a Květy Válových byla zahájena ve Valdštejnském paláci.

Výstava Evropský gulag připomíná historii východoevropských táborů otrockých prací

3. června 2023 v 06:55

V prostorách Galerie Ambit v klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze se v úterý 6. června otevře výstava s názvem Evropský gulag. Expozice, kterou připravily Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století, se věnuje polozapomenuté historii desítek pracovních...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů v zahradě Velkopřevorského paláce

2. června 2023 v 17:36

Koncert v rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“, který uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za podpory radnice Prahy 1 v zahradě Velkopřevorského paláce v Lázeňské ulici v Praze 1 – Malé Straně koncert duchovní...

Festival ZUŠ Open zaplní Valdštejnskou zahradu hudbou, divadlem i tancem

1. června 2023 v 07:21

V sobotu 3. června bude Valdštejnská zahrada patřit dětem. Zdarma přístupný program v režii celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open nabídne desítky koncertů, divadelních i tanečních představení i výtvarných workshopů v podání více jak 800 nejmladších umělců z celé České...

Kdysi slavný jako Mucha. Znovuobjevený obraz malíře Karla Vítězslava Maška jde do aukce

31. května 2023 v 11:22

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865–1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. 

Výstava: Ztraceni v nadcházejícím okamžiku

31. května 2023 v 11:14

Ve čtvrtek 8. června začne v Kunsthalle Praha nová výstava. Jmenuje se Lost in the moment that follows neboli Ztraceni v nadcházejícím okamžiku a jedná se o druhou výstavu z cyklu Cesty sběratelství. Název vychází z citátu André Bretona a reflektuje vztah mezi minulostí, současností a...

Praha 9 zve na Folkové Podviní 2023

31. května 2023 v 10:24

Osmnáctý ročník Folkového Podviní se koná ve čtvrtek 8. června. Vstup je volný.

Praha 13: Hudba pod Radnicí

30. května 2023 v 11:11

Skupina Big Rock bude hrát nejlepší rockové songy skupin Kabát, Katapult, Turbo, Pink Floyd, Judas Priest v restauraci Pod Radnicí v Praze 13.

Další články
Nahoru