Dnes Pátek - zatazeno -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kultura

Festival Akcent zve na příběhy obyčejných lidí z Ukrajiny nebo mladých umělců z chudé části Neapole

Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců, které jsou zprávou autorky textu Anastasie Kosodii o „obyčejných životech“ v krvácející zemi. To je jedna z inscenací, na kterou láká dvanáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent s letošním mottem: nebe / peklo / ráj. Uskuteční se od 16. do 27. listopadu v pražském Divadle Archa. 

V sedmi výjimečných inscenacích uvede divadelníky domácí i světové scény, jejichž tvorba pramení z hlubokých osobních pohnutek a dotýká se významných událostí současného světa. Vstupenky jsou aktuálně v prodeji na webových stránkách Divadla Archa.

Inscenace nazvaná Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum je silnou emotivní výpovědí samotné spisovatelky, režisérky Jany Svobodové a mezinárodní skupiny pěti žen, hovoří jazykem soudobého divadla a má zároveň hluboké kořeny v ukrajinské kulturní tradici. Anastasia Kosodii bude přítomna k debatě po představení. Druhý den, 19. listopadu, bude Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum součástí programu Noc divadel, kdy se pražská divadla otevřou veřejnosti. Diváci se podívají do zákulisí a představení uvidí zcela bezplatně.

Úplně z opačného konce Evropy, z italské Neapole, dorazí do Prahy vyprávět svůj příběh devět mladých herců, kteří mají za sebou castingy do Sorrentinových filmů, role v seriálech pro Netflix či italského Oscara za krátký film. Touží se však stát profesionálními herci, napsat divadelní hru, být básníky.

„Alessandra pracuje v baru, Domenico brousí karoserie aut v rodinné firmě, Daniela kasíruje do noci v pizzerii, Luigi učí na gymplu ekonomii, Lorenzo hraje fotbal za peníze, Alessandro dělá dýdžeje na diskotéce. Chtějí obstát, chtějí být nejlepší, chtějí být vidět. Chtějí žít svůj velký sen. A o tom je hra Perché non io? / Proč ne já?, která jejich příběhy rámuje v silných metaforických obrazech,“ popisuje dramaturgyně festivalu Akcent Jana Svobodová, která je v Česku průkopnicí dokumentárního divadla. Všech devět herců z Itálie dokonce prošlo její dílnou založenou na „extrémním naslouchání“. „Je to metoda, která vede umělce k samostatné tvorbě na principu vzájemného respektu. Text vznikal formou rozhovorů. Herci na scéně sami ovládají světla a zvuk, sami rozhodují o momentu, kdy promluví,“ vysvětluje Svobodová, která je podepsaná pod konceptem i režií. Inscenace byla vybrána Ministerstvem zahraničí Itálie, aby zahájila vedle představení Dante Alighieri a San Carlo oslavy sta let Italského institutu v Praze. Je uváděna ve spolupráci s Českými centry, Festivalem Fondazione Campania a divadlem NEST z Neapole.

Z aktuálního českého prostředí čerpá další, zvukově-světelná instalace nazvaná Kůrovec. Diváky zavede do vojenského újezdu Březina, jenž je veřejnosti nepřístupným územím. Kvůli malému broučkovi tam nastupují těžkotonážní zbraně těžařů. Krajina se tak rozkládá, stává se cizí. Dva lesníci se v temnotě lesa snaží vnést světlo do bezvýchodné situace a odpovědět na otázku, jak se oživuje to, co je mrtvé. „Téma jsem vyjmula z prostředí, ze kterého pocházím,“ prozrazuje Amálie Poledníčková, autorka instalace. V rámci tvůrčího procesu se do lesa několikrát vracela, aby společně s autorem hudby Stanislavem Pecháčem natočili autentické zvuky živého prostoru. V Kůrovci jsou proto slyšitelné hrubé údery do suchých stromů či praskání větví, které se prolínají s hudebním podkladem a mluveným slovem.

Podobné téma přináší také inscenace Zbytečnosti česko-německého sdružení Spielraum Kollektiv. Jejich dílo je volně inspirováno českým kultovním seriálem Návštěvníci a originálním způsobem se zaměřuje na téma proměny klimatu. Děj se odehrává roku 2500 a výzkumný tým diváky zavede na dobrodružnou výpravu zpět do roku 2022. S odstupem pěti století se mohou podívat na naši přítomnost a zkusit si odpovědět na otázky, co z roku 2022 bude nezbytné za deset let a co za pět set.

Další zajímavou multimediální performanci do Archy přivezou nizozemští autoři. Out of the blue / Zčistajasna je pokusem zachytit okamžik, který je možná klíčový v historii Země. Tedy jak hluboko mohou těžební společnosti kopat a k čemu se vlastně jako lidstvo chceme dokopat. Závěrečná část úspěšné trilogie o těžbě a dobývání, jejíž dvě předchozí části byly v Arše uvedeny, diváky zavede do prostředí dolování na dně moře.

Program Akcentu, který kromě představení nabídne i debaty, výstavu nebo mezinárodní konferenci Divadlo do škol, uzavře inscenace The End / Konec. Jejími autory i protagonisty je dvojice francouzských tanečníků Bertrand Lesca a Nasi Voutsas, nositelé ceny Forced Entertainment.


Autor: Cen

Výstava v Centru DOX: Bolest těch druhých

Dnes v 08:24

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

José Cura oslaví s Pražskými symfoniky životní jubileum

Dnes v 07:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil koncerty s José Curou k příležitosti jeho 60. narozenin. Světoznámý operní pěvec se představí nejen jako znamenitý tenorista ve scénách z oper Giuseppe Verdiho, ale také jako dirigent a skladatel.

Leden ve Viole: Vína popít lok, Proč si nezatančíte?, Stará dáma vaří jed a Ladění Violy

Dnes v 07:25

I v lednu můžete usednout v hledišti Divadla Viola a v útulném prostředí se sklenkou vína nebo nad šálkem kávy si vychutnat představení.

Pět nejistých situací představí nové hudební kompozice

Dnes v 07:13

Pět nejistých situací je první spolupráce ansámblu Prague Quiet Music Collective s Galerií hlavního města Prahy. PQMC oslovil pět současných skladatelů, kteří se nechali inspirovat pěti výtvarnými díly ze sbírek GHMP, v reakci, na něž zkomponovali nové skladby. 

Nekompromisní plynutí času studentů DAMU

7. prosince 2022 v 09:16

Inscenační tým v čele s režisérem Romanem Poliakem uvede ryze autorskou tvorbu s netradičním názvem 57'12''. Pohybová inscenace se zaměřuje na tematiku času. Čas jako společný prvek nás všech, který se snažíme ovlivnit, ale nikdo neunikne jeho nekompromisnímu plynutí. Premiéra bude uvedena...

Play Havel. Online hra vás zavede do budovy zvláštního úřadu, vy rozhodnete co dál

7. prosince 2022 v 06:48

Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt Play Havel vycházející z dramat posledního československého a prvního českého prezidenta. Play Havel se odehrává v budově neznámého ale zcela jistě významného úřadu, kterou musí divák a hráč v jedné osobě proputovat, aby...

Akademie operního zpěvu divadla San Carlo v Neapoli vystoupí v Rudolfinu

6. prosince 2022 v 06:11

U příležitosti oslav stého výročí založení Italského kulturního institutu v Praze založeného v roce 1922 se 18. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční zvláštní pocta divadla San Carlo v Neapoli, které je jedním z největších symbolů italské kultury. 

Adventní koncert v Kostele sv. Václava na Zderaze

5. prosince 2022 v 09:51

Praha 2 zve milovníky hudby na pokračování cyklu Adventních koncertů v kostelích. Poslední koncert z cyklu Adventních koncertů proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin v Kostele sv. Václava na Zderaze.

Komorní koncert na Nuselské radnici

5. prosince 2022 v 08:00

V úterý 10. ledna pořádá Praha 4 na Nuselské radnici Komorní koncert. Vstupenky za 50 korun jsou od 5. prosince v prodeji.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

4. prosince 2022 v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Další články
Nahoru