dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražská kultura

Festival 4+4 dny v pohybu slaví tím nejaktuálnějším z výtvarného umění, tance, divadla i performance

Výstava současného umění Jak nic nechtít šedesáti umělců ve třech patrech prázdného Desfourského paláce Na Florenci, působivé autobiografické představení francouzsko-rwandské hudebnice a performerky Dorothée Munyanezy, spoluautorky soundtracku k filmu Hotel Rwanda, procházky po Praze s předními osobnostmi architektury a urbanismu, premiéra nového projektu herečky Halky Třešňákové, inscenovaná sarkastická přednáška na téma norského programu Oil for ART.

To je pouze malý výběr z rozsáhlého programu mezinárodního festivalu současného umění 4 + 4 dny v pohybu, který jako první kulturní akce v Praze začal v devadesátých letech využívat opuštěné, chátrající, či k demolici určené objekty a areály a zapojoval umělce tam, kde je nikdo před tím neviděl.

Letošní 20. ročník potrvá do 10. října v Desfourském paláci v ulici Na Florenci 21, Divadle Archa, prostoru Jatka78 a v divadle Ponec. Ke kulatému výročí festival připravil také speciální cenu vstupného na zahraniční představení – 200 korun základní, 100 korun snížená pro studenty a seniory.

Festival 4+4 dny v pohybu od svého počátku prezentuje zahraniční inscenace, která reprezentují to nejzajímavější ze současné taneční a divadelní evropské scény. “Letos se zaměříme na inscenace, které mají přesah do hudby a částečně i naopak, tedy hudební projekty s přesahem do performance,” uvádí dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek. Kompletní program na www.ctyridny.cz.

Festival zahájí 2. října v Divadle Archa výjimečný hudebně-taneční projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci špičkové belgické kapely Zita Swoon Group s legendárním vlámským souborem needcompany a který věrně rekonstruuje jedno z prvních dadaistických představení kabaretu Voltaire v Curychu roku 1916. Dále se představí slavná francouzská hudebnice, performerka a m.j. interpretka soundtracku k filmu Hotel Rwanda Dorothée Munyaneza. Munyaneza ve svém hudebně-tanečním představení Samedi Détente vypráví o svém útěku před genocidou ve své rodné Rwandě.

Festival zakončí 10. října v Divadle Archa unikátní a „těžko definovatelný a neopakovatelný” večer Plug & Play ve světové premiéře a derniéře zároveň. „Speciálně k dvacátému výročí festivalu jsme oslovili přední české a slovenské taneční a divadelní soubory, aby společně s oblíbenými muzikanty a kapelami pro nás připravily krátké performance a choreografie výhradně zaměřené na dialog hudby a pohybu,” doplňuje Pavel Štorek. V rámci něj se představí např. 420PEOPLE s kapelou Please the Trees, VerTeDance s kapelou Zrní, Petr Váša, Farma v jeskyni, Miřenka Čechová, Vojta Švejda a Tomáš Procházka, Boca Loca Lab, Dora Hoštová a Honza Čtvrtník, Handa Gote, Debris Company, Lenka Vagnerová a řada dalších osobností, s jejichž většinou festival 4 + 4 dny v pohybu v posledních dvaceti letech spolupracoval.


Další články
Nahoru