dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Fenomenální Hanspaulku čeká už 81. sezona
Hanspaulku hraje zhruba 15 tisíc fotbalistů. Foto: archiv týmu Řežem to United

Fenomenální Hanspaulku čeká už 81. sezona

Fotbal se na malých hříštích i kdejakém plácku hrál odjakživa. V sedmdesátých letech se zejména v Praze začal malý fotbal organizovat v nejrůznějších soutěžích pod nejrůznějšími názvy.Významným milníkem byl rok 1972, kdy vznikla Hanspaulská liga. Ta by se dnes dala bez jakékoli nadsázky nazvat fenoménem. Letos na jaře odstartuje už 81. sezona.

Oblíbenost Hanspaulky se dá pozorovat na postupném nárůstu týmů. Liga vznikla v pražské čtvrti Hanspaulka a v první sezoně ji hrálo pouze osm týmů v jedné skupině. V roce 1981 překročil počet týmů první stovku, hranice pěti set mužstev byla pokořena v roce 1997. Od roku 2009 se po čet týmů ustálil na 768.

Soutěž má celkem osm lig. První liga je jen jedna, druhá liga má dvě skupiny a s rostoucím pořadím lig se počet skupin zvyšuje, v nejnižší osmé lize je dohromady osmnáct skupiny po dvanácti týmech. Kromě hlavní soutěže se hraje i Veteránská liga pro hráče nad 35 let, dále Superveteránská liga pro hráče nad 45 let a na jaře loňského roku se poprvé otevřela i Ultraveteránská liga určená pro hráče nad 55 let.

I přesto, že v soutěžích je registrováno téměř tisíc mužstev a hraje je na 15 tisíc fotbalistů, zájem neutichá. „Před každou sezonou se nám hlásí tolik nových týmů, že je nemůžeme ani všechny přijmout. Soutěž totiž nerozšiřujeme, ale nahrazujeme jiné týmy, které z různých důvodů skončily. Ať už proto, že přejdou třeba do Veteránské ligy nebo se prostě rozpadnou a přestanou hrát,“ uvedl v televizní debatě sekretář Pražského svazu malého fotbalu Karel Filip.

Nedostatek hřišť

V rozšíření soutěží brání zejména kapacita hřišť a nedostatek volných termínů pro zápasy. „Týdně se odehraje zhruba 450 zápasů, k tomu je potřeba alespoň 35 hřišť,“ počítá sekretář s tím, že pronájem hřišť je hrazen z části startovného, které platí každý hráč, který v sezoně nastoupí. 

Za jedenáct zápasů zaplatí každý fotbalista 300 korun. „I přesto, že někteří hráči si na tuto částku stěžují, tak se bude už čtvrtá sezona hrát na hřištích s umělých povrchem, navíc jsou u všech hřišť k dispozici šatny a sprchy,“ doplňuje.

Právě hřiště, na kterých týmy bojují o body do tabulky, prošli od vzniku soutěže mnohými proměnami. Zatímco rozměry hrací plochy zůstaly stejné, povrch se měnil. Zpočátku se zápolilo na všelijakých pískových nebo škvárových pláccích. 

Postupem času se zápasy přesunuly na hřiště s umělým povrchem, nejprve to byly povrchy druhé generace, poté i třetí generace. „Ty dokonce vyhovují i mezinárodním zápasům ve velkém fotbale,“ podotýká Karel Filip.

Hanspaulka je oblíbená je i z toho důvodu, že má v podstatě jedno jediné omezení. Hrát ji mohou hráči i hráčky starší patnácti let. A pravidla? Hanspaulka se hraje podle pravidel malé kopané. Každý tým hraje v šesti hráčích, z nichž jeden musí být brankář. Poločasy trvají 30 minut s maximálně pětiminutovou přestávkou. Míč je stejný jako při velkém fotbale.

Hrají amatéři i profíci

Ačkoliv byla Hanspaulka původně určena pro ryzí amatéry, občas jsou na malých hřištích vidět i profesionální fotbalisté. „Hanspaulku hrají i fotbalisté z první ligy pod profi smlouvami. Dodávají na prestiži a zvyšují úroveň soutěže. Ostatní hráči se jim chtějí vyrovnat, někdy ale zase dostanou pořádně nakopáno,“ prozrazuje sekretář Pražského svazu malého fotbalu a doplňuje, že ve velké většině týmů hrají i hráčim kteří hrají i klasický fotbal. „Hráči z nejlepších týmů Hanspaulky hrají i velký fotbal. A na slušné úrovni,“ dodává.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

Další články
Nahoru