Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Fénix míří z Brna do Prahy, záchranáři vezou covidové pacienty
Příprava vozu Fénix na převoz pacientů z Brna do Prahy. foto: ZZS HMP

Fénix míří z Brna do Prahy, záchranáři vezou covidové pacienty

Do Fakultní nemocnice Brno přijel dnes v půl deváté velkokapacitní záchranářský vůz Fénix, který převeze do pražských nemocnic deset pacientů s onemocněním covid-19. Celkem jich z Brna zamíří do Prahy 19. Z toho 17 pacientů bude z Fakultní nemocnice Brno, dva z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Některé pacienty převezou sanitky a vrtulník. Cílem je ulehčit přehlceným moravským nemocnicím, ve kterých je nyní zhruba 900 covidových pacientů.

Deseti pacientům ve voze Fénix je poskytována kyslíková terapie. Další pětici nemocných transportují v pěti vozech zdravotníci Asociace samaritánů ČR.  Spolu se sanitními vozidly jedou ještě koordinační a doprovodný vůz pražských záchranářů, hladký průjezd kolony zajišťují příslušníci Pohotovostní motorizované jednotky a Ochranné služby Policie ČR. S transportem pomůže také dvojice členů Hasičského záchranného sboru.

„Díky velmi dobré spolupráci a koordinaci složek integrovaného záchranného systému, zdravotnických zařízení a dalších organizací jsme připraveni pomoct kolegům v regionech, kde počty hospitalizovaných s covid-19 přesahují kapacity nemocnic,“ sdělil Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS HM).

O převážené pacienty se v Praze postarají ve Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Bulovka a ve Všeobecné fakultní nemocnici. Někteří pacienti z Moravy budou hospitalizováni v Nemocnici Na Homolce.

Posádky pražské záchranky registrují za uplynulé týdny výrazně vyšší počty ošetřených a transportovaných pacientů s covid-19. Za listopad to už je více jak 1 700 případů, což je více jak dvojnásobek oproti celému říjnu a trojnásobek oproti září. Za stejné období loni v listopadu poskytovali pražští záchranáři péči „jen“ přibližně 1 000 pacientů.

„Aktuální počty transportů do nemocnic jsou vysoké, oproti předchozím vlnám je ale patrné, že u očkovaných pacientů je průběh onemocnění podstatně méně závažný. To nic nemění na tom, že nyní naši zdravotníci na každodenní bázi podávají opět mimořádný a obdivuhodný výkon, za který jim děkuji,“ dodal Petr Kolouch.

Poprvé vyrazili pražští záchranáři se speciálem Fénix k takzvaným mezikrajským transportům před rokem, kdy 12. listopadu transportovali deset pacientů z Benešova do Prahy. Za první pololetí roku 2021 pak ZZS HMP uskutečnila sedm hromadných převozů covid pozitivních pacientů. Posádky leteckých záchranářů na jaře uskutečnily pět desítek transportů pacientů s tímto onemocněním ve vrtulníku.


Autor: puc

Praha 6 očkovala třetí dávkou, vakcínu dostali senioři a dlouhodobě nemocní

23. listopadu 2021 v 17:26

V centrech sociální péče Prahy 6 se očkovalo třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Očkování se dnes dobrovolně zúčastnilo 55 seniorů z městské části. Přeočkovat se v předešlých dnech nechali rovněž obyvatelé domů s pečovatelskou službou, pacienti v léčebně dlouhodobě nemocných a také...

Radnice Prahy 13 své služby ani úřední hodiny neomezuje

22. listopadu 2021 v 11:44

Praha 13 přijala interní opatření proti šíření onemocnění covid-19, nicméně úřední hodiny a služby úřadu zůstávají pro všechny občany a klienty nezměněny.

Praha připravila pro podnikatele třetí vlnu slev z nájmu

20. listopadu 2021 v 08:52

Pražští radní v listopadu přijali návrh na poskytnutí slev pro nájemce nebytových prostor hlavního města Prahy v důsledku přetrvávající krize související s šířením nemoci covid-19. Nájemci nebytových prostor mohou žádat o slevy nejpozději do 31. 12. 2021. Výše slev se pohybují dle zaměření a...

Další články
Nahoru