Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Fénix míří z Brna do Prahy, záchranáři vezou covidové pacienty
Příprava vozu Fénix na převoz pacientů z Brna do Prahy. foto: ZZS HMP

Fénix míří z Brna do Prahy, záchranáři vezou covidové pacienty

Do Fakultní nemocnice Brno přijel dnes v půl deváté velkokapacitní záchranářský vůz Fénix, který převeze do pražských nemocnic deset pacientů s onemocněním covid-19. Celkem jich z Brna zamíří do Prahy 19. Z toho 17 pacientů bude z Fakultní nemocnice Brno, dva z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Některé pacienty převezou sanitky a vrtulník. Cílem je ulehčit přehlceným moravským nemocnicím, ve kterých je nyní zhruba 900 covidových pacientů.

Deseti pacientům ve voze Fénix je poskytována kyslíková terapie. Další pětici nemocných transportují v pěti vozech zdravotníci Asociace samaritánů ČR.  Spolu se sanitními vozidly jedou ještě koordinační a doprovodný vůz pražských záchranářů, hladký průjezd kolony zajišťují příslušníci Pohotovostní motorizované jednotky a Ochranné služby Policie ČR. S transportem pomůže také dvojice členů Hasičského záchranného sboru.

„Díky velmi dobré spolupráci a koordinaci složek integrovaného záchranného systému, zdravotnických zařízení a dalších organizací jsme připraveni pomoct kolegům v regionech, kde počty hospitalizovaných s covid-19 přesahují kapacity nemocnic,“ sdělil Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS HM).

O převážené pacienty se v Praze postarají ve Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Bulovka a ve Všeobecné fakultní nemocnici. Někteří pacienti z Moravy budou hospitalizováni v Nemocnici Na Homolce.

Posádky pražské záchranky registrují za uplynulé týdny výrazně vyšší počty ošetřených a transportovaných pacientů s covid-19. Za listopad to už je více jak 1 700 případů, což je více jak dvojnásobek oproti celému říjnu a trojnásobek oproti září. Za stejné období loni v listopadu poskytovali pražští záchranáři péči „jen“ přibližně 1 000 pacientů.

„Aktuální počty transportů do nemocnic jsou vysoké, oproti předchozím vlnám je ale patrné, že u očkovaných pacientů je průběh onemocnění podstatně méně závažný. To nic nemění na tom, že nyní naši zdravotníci na každodenní bázi podávají opět mimořádný a obdivuhodný výkon, za který jim děkuji,“ dodal Petr Kolouch.

Poprvé vyrazili pražští záchranáři se speciálem Fénix k takzvaným mezikrajským transportům před rokem, kdy 12. listopadu transportovali deset pacientů z Benešova do Prahy. Za první pololetí roku 2021 pak ZZS HMP uskutečnila sedm hromadných převozů covid pozitivních pacientů. Posádky leteckých záchranářů na jaře uskutečnily pět desítek transportů pacientů s tímto onemocněním ve vrtulníku.


Autor: puc

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Praha 2 zajistí přeočkování seniorů proti nemoci covid-19

3. srpna 2022 ve 22:11

Praha 2 rozesílá seniorům nad 80 let dopis, ve kterém jim nabízí zajistit aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze tak chce nabídnout toto přeočkování rychle, bez front a stresu.

FTN: Za první týden naočkováno přes 930 lidí

25. července 2022 v 09:39

Za první týden očkování 4. dávkou proti covid-19 ve bylo ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkováno přes 930 lidí.

Další články
Nahoru