Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 5. 12. 2024
Svátek má Jitka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Feministický podchod u metra budí odpor. Lidé malby ničí, vznikla petice
Malby na stěně jednoho z podchodů u stanice metra Jinonice. Foto: Jan Puci

Feministický podchod u metra budí odpor. Lidé malby ničí, vznikla petice

Když v dubnu nezisková organizace PRAHO! Project odkryla uměleckou instalaci na stěnách dvou podchodů u stanice metra Jinonice na lince B, témata spojená s feminismem vyvolala negativní reakce místních obyvatel. Vadil jim třeba špatný vliv na děti, které podchodem chodí do nedalekých škol. A odpor trvá dodnes. „Obyvatelé Jinonic již několik měsíců přebarvují a ničí veřejný prostor v jinonickém pochodu, a to i přes opakované snahy ze stran zakladatelů vést konstruktivní diskuzi,“ postěžovala si mluvčí organizace Anežka Hloušková.

Realizace, jejíž anglický název We Should Have a Talk vyzývá k dialogu, se podle autorů snaží poukazovat na závažná společenská témata týkající se emancipace, feminismu a inkluze. Po dubnové vernisáži se mezi obyvatelkami a obyvateli Jinonic rozpoutala diskuze nad tím, zda výjevy a citáty vyobrazené v rámci realizace patří na stěny podchodů. Část obyvatel dokonce sepsala petici, která žádá odstranění výmalby.

„Kolem denně chodí stovky dětí do dvou škol. Pro dospívající dívky je konfrontace s takovým uměním zdrcující a může způsobit vážné psychické poruchy,“ napsal v komentáři u svého podpisu pod veřejně přístupnou peticí Petr Papírník. „Výmalba podchodu metra ohrožuje psychický vývoj dětí chodících do nedalekých škol,“ napsala Hana Lánová.

V reakci na kritiku dokonce Praha 5 uspořádala na radnici moderovanou diskuzi nad uměleckou realizací. Přizváni byli zástupkyně petentů, spoluzakladatelky organizace Praho! project, vedení místních základních škol a odborníci, aby společně diskutovali nad možnými řešeními.

podchod-u-metra-jinonicka2

Část umělecké instalace. Foto: Jan Puci

„Jasně vnímám, že témata této realizace je potřeba ve veřejném prostoru otevírat a mluvit o nich, aby nebyla předmětem tabu. Zároveň je však třeba vyslechnout názory místních obyvatel a dát prostor k společné diskuzi i těm, kteří se domnívají, že je místo umístění této realizace nevhodné,“ uvedla starostka Radka Šimková (Praha 5 sobě), která zároveň připomněla, že pozemky jinonických podchodů nejsou ve správě městské části.

Ze setkání podle ní vyplynulo hned několik možných řešení, které může vedení Prahy 5 ze své pozice nabídnout. Jedním z nich je pomoc při vyjednávání o další podobě podchodů. Délka současné realizace je totiž smluvně ošetřená po dobu jednoho roku s možností prodloužení. Podle Šimkové se však dá předpokládat, že o její prodloužení nebude zájem.

Praha 5 by podle radní pro školství Alena Janďourkové (Praha 5 sobě) mohla pomoci s pořádáním edukativních workshopů, které by vhodně navázaly na instalaci v podchodech a rozšířily preventivní programy na školách.

„Instalace v podchodech u metra Jinonice si od samého začátku kladla za cíl přispět k tomu, abychom pomohli otevřít debatu k tématu genderové nerovnosti," sdělila Hloušková.

podchod-u-metra-jinonicka3

Jedna ze stěn podchodu. Foto: Jan Puci

„Na zdech muralu jsme kromě několika odborných článků a rozhovorů umístili desítky výpovědí v široké škále témat týkající se osobních pocitů a zkušeností žen i mužů, kteří otevřeně vypovídají o tom, jak se podle nich vyvíjí postavení a role žen a mužů ve společnosti,“ pokračovala.

Petenti s takovou formou komunikace nesouhlasí. „Mám dvanáctiletou dceru, na kterou podobná témata vyskakují všude jinde a má z nich hlavu už tak dost zamotanou. Prosím, tohle není cesta,“ sdělila Karolina Stranska. „Považovat tyto nápisy za umění je úplně absurdní,“ napsala petentka Martina Horová.

PRAHO! Project si za malbami a texty stojí. „K odborné a edukativní části jsme přizvali odborníky a organizace zabývající se danou problematikou, jako například Profem, Amnesty International, Konsent a další. To vše za podpory zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové, britského velvyslance Matta Fielda a dalších,“ sdělila Hloušková.

„Z důvodu poskytnuté anonymity jsme sesbírali mnoho autentických výpovědí, z nichž jedna popisovala i zkušenost se znásilněním. Do veřejného prostoru jsme se ji v rámci naší realizace také rozhodli umístit, protože věříme, že může pomoct v boji proti sexualizovanému násilí,“ dodala.

Část společnosti má podle psycholožky Karolíny Olivie Křížové z organizace Konsent za to, že děti musíme před těmito tématy chránit za každou cenu, a tak je ochráníme před zlem. „Děti ale nežijí ve vakuu a jsou naopak v mnoha ohledech zranitelnější. Tím, že jim budeme metaforicky zakrývat oči a uši, je neochráníme, právě naopak – vystavujeme je většímu riziku, pokud se s problematickým chováním samy setkají,” řekla.

„Souhlasím s tím, že témata, která se v prostoru otevírají, je potřeba otevírat. Ale ne v této formě,ů napsala petentka Lenka Liebichová. „Depresivní text nikoho z deprese nevyléčí. Jasně, přečtu si, že může být ještě hůř. A komu to pomůže? K ZŠ to nepatří,“ napsal petent Miloš Středa.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Hledá se architekt*ka veřejného prostoru

Dnes v 07:40

Zajímáte se o kvalitní rozvoj městské části, architekturu a urbanismus? Chcete se podílet na tvorbě koncepce veřejných prostranství a koordinaci staveb v návaznosti na veřejný prostor?

Štvanická lávka získala ocenění Víta Brandy

Včera v 10:43

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Celkem 55 projektů z celé České republiky se přihlásilo do soutěžní přehlídky Cena Víta Brandy 2024. Hlavní cenu za nejlepší dopravní stavbu a proměny ve veřejném prostoru získala Štvanická lávka propojující Karlín a Holešovice. Cena Víta Brandy každoročně vyzdvihuje projekty, které...

Odběrové místo v Poliklinice Palackého budě nově provozovat Nemocnice Na Františku

3. prosince 2024 v 19:55

Praha 1 otevřela odběrové místo v Poliklinice Palackého, které bude provozovat Nemocnice Na Františku. Ta nahradí dosavadního soukromého nájemce, společnost EUC Laboratoře s.r.o., která obdržela výpověď.

Muchovo muzeum zůstává v Panské ulici

3. prosince 2024 v 17:42

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v centru Prahy se otevřelo veřejnosti v únoru 1998. Od letošního podzimu vystavuje novou expozici. Její základ tvoří soubor děl, které pochází z původní sbírky Ivana Lendla.

Další články
Nahoru