dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Fasády paláce na Pražském hradě se dočkají opravy, repasí projdou i Plečnikova oka
Nový královský palác. Foto: Daniel Baránek / Wikimedia Commons

Fasády paláce na Pražském hradě se dočkají opravy, repasí projdou i Plečnikova oka

Správa Pražského hradu (SPH) opraví fasády Nového královského paláce na druhém nádvoří. Práce by měly začít v březnu a skončit do konce října. SPH začala tento týden hledat firmu, která rekonstrukci zajistí, zjistila ČTK z věstníku veřejných zakázek. Oprava by měla stát asi 18,5 milionu korun. Opraveny budou západní, severní a jižní fasády paláce.

„Prvním krokem bude odstranění akronátových nátěrů, a to dostupnými a na Pražském hradě odzkoušenými metodami,“ sdělil ČTK mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Neprodyšné nátěry z osmdesátých let minulého století budou nahrazeny nátěry speciálně nanášenou vápennou barvou. „Součástí oprav fasády budou i štukatérské práce, klempířské práce a uvedení elektroinstalací do souladu s normami 21. století," dodal Šebek.

Repasí projdou i svítidla nazývaná „Plečnikova oka“, tedy originální jednoduché lampy. Když už bude kvůli opravě fasád postaveno kolem paláce lešení, chce SPH zrekonstruovat i střechu budovy. Podle Šebka její krov i krytinu památkáři označili za „dožilé“. Všechny práce by měly skončit do 28. října, včetně rozebrání lešení.


Další články
Nahoru