dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Fasáda Betlémské kaple ožije slavnostní premiérou světelné a hudební projekce o Husovi
Projekce na fasádě Betlémské kaple. Všechna foto: archiv Zdeňky Čechové

Fasáda Betlémské kaple ožije slavnostní premiérou světelné a hudební projekce o Husovi

Již příští sobotu 4. října ožije budova Betlémské kaple v Praze 1 slavnostní premiérou světelné a hudební projekce u příležitosti 600. výročí upálení Jana Husa. Tato unikátní multimediální umělecká show, jejíž úspěšnou generálku a předpremiéru viděly stovky diváků v loňském roce, nese název Betlémská Odysea – Video mapping.

Diváci budou moci vidět premiéru rozšířeného projektu, obohaceného o další digitální efekty a doplněného o unikátní památníky Jana Husa v zahraničí – Worms, Konstanz, Zürich, Genéve, Kopenhagen, Washington. Začátky představení budou v časech od 20:30, od 21:00 a od 21:30 hodin.

cechova-videomaping-nahled

Zdeňka Čechová

Autorka, výtvarnice, režisérka a choreografka Zdeňka Čechová, se nesnaží šokovat nečekanými zvraty, ale naopak chce, aby si divák mohl plně prožít krásnou hudbu – oratoria hudebního skladatele Miroslava Vobořila a zároveň, formou oživení historických fresek na fasádě Betlémské kaple, provádí historií, která se k tomuto památnému místu váže.

Odpor českého lidu

V historických obrazech, prolnutých náročnými počítačovými efekty a animacemi, se odvíjí děj prezentující Jana Husa jako kazatele, rektora Univerzity Karlovy a poté jako kacíře a mučedníka. Symbolicky je ztvárněn odpor českého lidu pod vedením Jana Žižky a následné husitské hnutí.

videomaping-betlemska-kaple-a-2-nahled V dalších částech jsou připomenuty národní a zahraniční památníky Husa. Jsou zdůrazněna celosvětově významná data založení Univerzity Karlovy a ČVUT v Praze. 

Závěrečná část projekce je věnována současné roli Betlémské kaple jako univerzitního objektu, kde se konají slavnostní inaugurace a promoce.

Současná role Betlémské kaple je zdůrazněna také tím, že na vzniku tohoto náročného projektu se významným způsobem technicky podíleli studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Navazuje na svá předchozí díla

Originální autorskou formou, multimediální světelné a hudební show, navazuje Zdeňka Čechová na svá předchozí umělecká díla – projekty, které vytvořila pro Zpívající fontánu v Mariánských Lázních, a především velká vodní, hudební a světelná show pro Křižíkovu fontánu v Praze.

videomaping-betlemska-kaple-a-1-nahled „Věříme, že projektem Betlémská Odysea – Video mapping oslovíme nejen naše české diváky, ale rovněž zahraniční návštěvníky Prahy, pro které jsme použité texty přeložili do anglického jazyka. Přejeme všem divákům příjemný umělecký zážitek,“ zve na představení jeho autorka Zdeňka Čechová. Vstup je zdarma.

Upoutávka na projekci:


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru