dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Farmářské trhy na „Jiřáku“ mění po letech provozovatele, ten slibuje větší pestrost
Farmářský trh na náměstí Jiřího z Poděbrad funguje skoro celý rok. Foto: www.scuk.cz

Farmářské trhy na „Jiřáku“ mění po letech provozovatele, ten slibuje větší pestrost

Oblíbené farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad změní po šesti letech svého provozovatele. Vítězem výběrového řízení na trhy na stala společnost World Production, dosavadní provozovatel, spolek Archetyp, který organizuje trhy na pravobřežní náplavce a v minulosti stál za trhy na Kubánském náměstí, skončil druhý. Radnice Prahy 3 počítá s tím, že výherce výběrového řízení zvýší kvalitu a atraktivitu farmářských trhů, které platí v Praze za jedny z nejvyhledávanějších. Část opozice výběr kritizuje. 

O provozování farmářských trhů v metropoli je velký zájem. Koncept, na který se v počátcích dívalo s nedůvěrou, si Pražané, farmáři i prodejci zamilovali. Proto se nelze divit, že pokaždé, když se začne hovořit o změně provozovatele, ten současný se brání.

Ještě v živé paměti je situace kolem zmiňovaných trhů Náplavka. Když na veřejnost začaly prosakovat spekualce o tom, že by se trhy musely posunout blíže k vyšehradské skále, podepisovaly se petice, zástupci Archetypu veřejnosti sdělovali, že oblíbené trhy si zůžený prostor nazaslouží a možná budou muset skončit.

Přitom, jak se později ukázalo, k zániku trhů situace vůbec nesměřovala, jednalo se spíše o mediální a politickou přestřelku. Podobě jako před dvěma lety, kdy Archtetypu končila smlouva na provozování farmářského trhu na Jiřáku. I tehdy se podepisovay petice, Archetypu byla nakonec smlouva prodloužena do poloviny letošního roku. A pak znovu, opět bez veřejné soutěže, o dalších šest měsíců.

Komise nehodnotila cenu, ale koncepci

Nyní se skutečně již soutěž konala, Archetyp nevyhrál a petice jsou podepisovány znovu. Zánik trhů přitom nehrozí a radniční rozpočet si nepohorší. Hodnotícím kritériem při posuzování uchazečů nebyla cena, ta byla předem stanovena na 100 000 korun měsíčně. Tedy stejná suma, kterou doposud platil radnici Archetyp.

Do výběrového řízení se přihlásilo pět uchazečů. Samotné hodnocení bylo svěřeno hodnotící komisi ve složení Alexander Bellu (radní za ODS), Jaroslava Suková (radní za TOP 09), Ivan Holeček (radní za ČSSD), Eva Hájková (vedoucí Odboru kultury), Jiří Snítil (ZA TROJKU, příspěvková organizace), Matěj Hoferek (referent Odboru kultury).

Komise hodnotila především celkovou koncepci farmářských trhů, organizaci a personální zajištění farmářských trhů, rozsah a skladbu sortimentu a dodavatelů farmářských trhů, doprovodný program a zkušenosti s pořádáním obdobných akcí. Na základě obsahu předložené nabídky pak vybrala společnost World Production, s. r. o.

Straně zelených vadilo výběrové řízení

„Chceme, aby farmářské trhy na Jiřáku úspěšně pokračovaly jako doposavad a aby lidem nabídly ještě lepší sortiment a nové služby, které trhy oživí a zvýší jejich atraktivitu. Vítězná nabídka toto všechno obsahuje a já věřím, že se lidé mají na co těšit,“ uvedl zástupce starostky Alexander Bellu.

Kritikem výběru nového provozovatele je Strana zelených v Praze 3. „Radnice opět vypsala zbytečné výběrové řízení na něco, co dobře funguje a co si lidé oblíbili. Vítězem je firma World Production s.r.o., k níž nelze dohledat žádné reference ani předchozí zkušenosti. Současný majitel ji koupil letos v říjnu,“ napsala žižkovská buňka strany na Facebook.

Opoziční strana přitom v roce 2014 hlasitě volala po novém výběrovém řízení, spojovala Archetyp a předsedu tohoto sdružení Jiřího Sedláčeka s ODS. Zeleným vadilo, že radnice Archetypu prodloužila smlouvu bez soutěže, dnes naopak kritizují, že tato smlouva nepokračuje dál.

Stejné dny jako doposud

Farmářské trhy o rozsahu 22 stánků budou v provozu ve stejné dny jako doposud, tedy ve středu, čtvrtek, pátek a v sobotu. Na návštěvníky se ale chystá řada novinek. Budou moci hlasovat pomocí žetonu o „Značku ověřeného farmáře“, pro drobné farmáře bez větší produkce bude možný smíšený stánek, nový provozovatel uvažuje také o roznášce farmářských produktů do okolních restaurací nebo přímo do domácností, firmy budou moci využít např. program Zdravá snídaně aneb Snídaně do firmy.

Anketa

Jaká bude podle vás úroveň farmářského trhu na náměstí Jiřího z Poděbrad s příchodem nového provozovatele?

50%
(50%)
32.1%
(32.1%)
17.9%
(17.9%)
Farmářské trhy nabídnou také program asistovaného nákupu pro hendikepované. Pro seniory, kteří překročili hranici 65 let, bude možná desetiprocentní sleva na nákup potravin. Nedílnou součástí trhů budou po konzultaci s žižkovskou radnicí malé kulturní akce a workshopy. Jako bonus si nový provozovatel připravil také dovoz čerstvého ovoce a zeleniny do sociálních zařízení pro seniory či do základních škol na území městské části.

„Děkujeme všem dosavadním návštěvníkům a samozřejmě i všem zúčastněným, kteří na provozu tržiště spolupracovali. Tržiště jsme se snažili provozovat odborně, kvalitně a poctivě. Tržiště bylo velmi dobře hodnoceno jak laickou, tak i odbornou veřejností. Stejně tak dobře je hodnoceno v nejrůznějších bedekrech a na sociálních sítích," napsal na svém facebookovém profilu ke svému odchodu z Prahy 3 Archetyp.

Jak si bude na náměstí Jiřího z Poděbrad počínat nový provozovatel, se ukáže v roce 2017.


Čím větší firma, tím menší pravděpodobnost, že faktury zaplatí včas

11. prosince 2017 v 10:05

V České republice existují významné rozdíly v platební morálce firem v závislosti na jejich velikosti. Nejlepší platební chování vykazují mikro firmy – faktury v termínu splatnosti uhradí téměř 46 procent subjektů, zatímco včas zaplatí jen 36 procent velkých společností. Informace dnes zveřejnila...

Další články
Nahoru