dnes
Pátek - zatazeno
1°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Farma Žižkova zapracovala na defenzivě
SK Horní Měcholupy bojují v České fotbalové lize. Foto: Pavel Slavíček/fotbalpraha.cz

Farma Žižkova zapracovala na defenzivě

Na podzim trápila Horní Měcholupy, patnáctý celek České fotbalové ligy, velká marodka. Necelý měsíc před startem třetiligového jara je ale trenér Jindřich Trpišovský spokojený. Zranění se jeho týmu vyhýbají obloukem a všechno běží, jak má. „Vypadá to dobře, kdybychom startovali teď, tak řeknu, že jsme dobře připravení,“ tvrdí kouč.

Cítím ve vašem hlase úlevu, to vás tak tíží vzpomínky na nedávné léto a podzim s plnou marodkou?
Je to vážně změna, tentokrát máme minimum problémů. Na podzim jsme měli třeba šest zraněných. Teď vypadl ze hry jeden hráč. Povedlo se nám proto splnit v přípravě to, co jsme měli naplánováno. Vlastně jedinou komplikací bylo, že jsme teď neodehráli přípravný zápas s třetiligovým Vltavínem. Ale soupeř měl hodně zraněných a nemocných. My jsme se na ten zápas těšili, protože nám měl ukázat takové zrcadlo, jak na tom jsme.

Vyšehradský turnaj vám ale nabídl dostatek herní prověrky, ne?
To ano, byly tam zápasy s divizními soupeři i s juniorkami. Místo utkání s Vltavínem, který patří ke špičce třetí ligy, jsme si zahráli přátelsky proti Žižkovu. Skončilo to 3:3. Trenér Viktorky nám vyšel vstříc, rozdělil kádr na dvě půlky a jedna hrála proti nám. Bylo fajn, že jsme si mohli zahrát. Jen jsme si proti Vltavínu chtěli vyzkoušet, jak si povedeme, když budeme tvořit hru, protože na začátku jara hrajeme tři ze čtyř utkání doma. Ale tady to proti tak kvalitnímu soupeři úplně nešlo. Tak si to vyzkoušíme ve středu proti Motorletu.

Jak se vám během zimy povedlo zkvalitnit kádr a co vám ukázaly výsledky?
Zatím jsme neprohráli ani jeden zápas a je vidět, že se zvýšila konkurence vzadu. Co se týče kádru, tak je úhel pohledu trochu rozmazaný. Jsme přece jen hlavně farma Žižkova a bude záviset, jaké hráče k nám áčko Viktorky uvolní. Teď se snažíme pracovat na tom, abychom měli pohromadě páteř týmu složenou ze sedmi, osmi lidí. Už teď třeba vím, že v áčku Viktorky budou čtyři útočníci a je jasné, že jeden z nich bude chodit k nám.

Prioritou bylo zapracování na hře obrany?
Na defenzivu se zaměřujeme, nulu vzadu jsme udrželi jen málokrát. A teď během zimy je tam vidět ohromné zlepšení. Kromě utkání s juniorkou Slavie (prohra 1:5) jsme moc branek nedostali. Ve fantastické formě je gólman Kovář. I když je to příprava, tak musím říct, že s obrannou hrou jsme spokojení. Určitě to nepřeceňujeme, jak na tom jsme, to ukážou plně až mistrovské zápasy.

Jak moc se proměnil v zimě hornoměcholupský kádr?
Co se týče odchodů, tak odešel dlouholetý kapitán Jirka Musil, který chtěl na půlroční hostování do Štěchovic, tak jsme ho uvolnili. Hostování u nás skončilo Kurkovi, který se vrátil do Admiry. To mě docela mrzí, protože je to šikovný hráč, jen má časové problémy skloubit trénování s prací. Myslím, že jsme pomohli i Hájkovi. Jakub se u nás rozehrál a teď si ho stáhl Střížkov.

Pryč je prý i někdejší kanonýr Tomáš Birma. Je to pravda?
To je hodně platný útočník, ale pustili jsme ho. U něj je podobný problém jako u Kurka, kdyby pravidelně trénoval, tak není co řešit. Vzhledem k jeho povolání je to ale komplikované. Tomášovi je devětadvacet a tak jsme ho do Admiry pustili.

Posunul se někdo z vašich svěřenců do prvního týmu Viktorky?
Od ledna je tam Jarda Procházka a Standa Hřebeček. Samozřejmě je to pro nás v určitém směru oslabení, ale je to takhle nastavené a my to tak bereme. Je to náš úkol pracovat s hráči a připravovat je tak, aby naskočili do druhé ligy. Stejně tak zase juniorka Viktorky připravuje hráče pro nás, je fajn, když se aspoň jeden hráč vždycky posune výš. Teď se to povedlo, takže je to i motivace pro ostatní, kteří vidí, že to jde.

Tak to bychom měli odchody, co nějaké posily?
My jsme měli velký zájem o Bédu Stumpfa z Vltavínu. Ten by se nám do středu pole hodil, ale nakonec si dává půlroční pauzu od fotbalu. Jinak na testech u nás bylo hodně hráčů, a to z Čech i ze zahraničí. Musím říct, že teď hodně stojíme o jednoho útočníka Slavie, uvidíme, jak to dopadne. Jinak nám pomohou návraty hráčů z hostování. To se týká Houžvičky z Čížové a taky Vrabce z druholigové Čáslavi. No a pak tu jsou uzdravení marodi.

To může být při velké marodce, co jste v Měcholupech měli, docela velké plus. Vidíte to podobně?
To je pravda, k dispozici budou Kučaba, Jíša, Pavlík a Markuzi. Tihle kluci už jsou v pohodě a v plném tréninku. Jen mě mrzí, že je pořád ze hry David Sobíšek, ten má pořád zdravotní problémy a ještě nezačal s přípravou.

Zmínil jste pomoc od žižkovské juniorky. Jak to vypadá, kolik hráčů se posune výš?
Tohle se bude řešit spíš individuálně. Musím ale říct, že teď u nás byli Votřel, Studecký, Doležel a třeba Studecký to chytil za pačesy. Je to na hraně základní sestavy. Je to univerzál, který se hodí. A taky je tam dorostenec Vejr, tomu je sedmnáct a může hrát středního obránce, nebo defenzivního záložníka. Ta univerzálnost je samozřejmě ohromné plus.

Během zimy došlo i ke změně v realizačním týmu u juniorky, kterou nyní vede nový kouč. Změnilo se něco na fungování spolupráce?
Ne. Sice skončil trenér Hušbauer, kterému se narodila dcera a dává si na půl roku pauzu, ale na jeho místě nastoupil nový kouč Procházka a vše bude fungovat úplně stejně. Druhý asistent Slezáček zůstává.

Změn tedy bylo v Horních Měcholupech během zimy požehnaně, ale přijde mi, že jste celkem spokojený. S jakým cílem tedy půjdou Horní Měcholupy do jara v ČFL?
To jaro bude hodně těžké. My to, co se týče umístění, nějak nehrotíme. Pro nás je prioritou práce s mladými hráči, které chceme připravovat na posun výš. Pochopitelně je naším cílem to, abychom se zlepšovali. Jak na tom opravdu jsme, ukážou až první mistráky. Budeme se snažit, aby to bylo co nejlepší. Ale v létě jsme hráli výborně, vyřadili jsme v poháru Sokolov, a pak přišla zranění a všechno bylo jinak. Takže pokračujeme v práci a uvidíme, jak se nám povede.

Redakce s přispěním Pražského fotbalového svazu (www.fotbalpraha.cz).


Fisaf pořádá workshop Mentální trénink (nejen) pro trenéry

20. prosince 2017 v 10:05

Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz pořádá 20. ledna 2018 unikátní celodenní workshop nazvaný Mentální trénink pro trenéry. Vede ho akreditovaný profesionální kouč pro osobní rozvoj a fitness, trenér David Huf, a je určen trenérům, instruktorům, ale také široké veřejnosti – zkrátka každému, kdo...

Nový kurz: Instruktor Děti na startu

19. prosince 2017 v 15:06

Valná většina českých dětí začíná s pohybovými aktivitami až v době školní docházky. Rodiče je pak často přihlásí na specializovaný sport. Ideální přitom je, aby se děti začaly hýbat co nejdříve, osvojily si všeobecné pohybové dovednosti a hlavně – aby měly z pohybu radost. K tomu všemu je vede...

Další články
Nahoru