dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Fanoušci železnice se dočkali: Odstřelené Nádraží Těšnov – provoz obnoven
Budova těšnovského nádraží 9. května 1971. Foto: Oldřich Janovský

Fanoušci železnice se dočkali: Odstřelené Nádraží Těšnov – provoz obnoven

V hlavní budově muzea Hl. m. Prahy na Florenci bude od středy 25. listopadu až do konce března 2016 k vidění výstava věnovaná nejkrásnější nádražní budově v Praze, která byla kvůli výstavbě severojižní magistrály odstřelena před třiceti lety. Řeč je o těšnovském nádraží.

Výstava s názvem „Nádraží Praha-Těšnov – provoz obnoven" představí návštěvníkům nádražní budovu otevřenou před 140 lety, stejně jako provoz vlaků na nádraží, což je možné díky modelovému kolejišti postavenému dle někdejší reality a s využitím dobových plánů a dalších historických pramenů.

nadrazi-tesnov-clanek-nahled

Pohled na nádražní a nástupiště, anonymní fotografie, kolem 1970

Výstavní sál muzea, po jehož obvodu jsou velkorozměrové fotografie ‒ zejména z 60. let 20. století ‒ zobrazující přijíždějící a odjíždějící vlaky, provoz depa, zbrojení lokomotiv uhlím a vodou, nabídne každému návštěvníkovi možnost zažít pocit výpravčích těšnovského nádraží.

Na digitálně řízeném modelovém kolejišti mohou návštěvníci využít interaktivních prvků a dle dobových jízdních řádů vypravovat osobní vlaky kupříkladu do Turnova, Všetat či Hradce Králové.

Naopak zážitek cestujících z těšnovského nádraží přibližují kupříkladu působivé litografie Jiřího Boudy, které svou detailní přesností a barevností plasticky vracejí dávno minulou realitu.

Každou sobotu bude v expozici probíhatvždy od 11 do 17 hodin, pouštění vlaků českými modeláři.


Další články
Nahoru