dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Fandíííme slušně: V souvislosti s Blankou už primátorka nehovoří o debilovi, ale debilech
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. Foto: archiv

Fandíííme slušně: V souvislosti s Blankou už primátorka nehovoří o debilovi, ale debilech

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) chce parlamentní vyšetřovací komisi k tunelu Blanka. Na čtvrtečním jednání se totiž nedohodla s dodavatelem technologické části tunelu, firmou ČKD Praha DIZ na dalším postupu dokončení stavby. Komise má připravit kompletní analýzu projektu. O zřízení komise primátorka požádala poslance Bronislava Schwarze (za ANO). Vedení Prahy s ČKD jedná kvůli problémům s kabely, které poničila voda. Stavba Blanky si vyžádá asi 37 miliard korun.

Debil

Slovo debil, které je odvozené od termínu debilita, podle lékařské klasifikace znamená člověka s inteligenčním kvocientem v rozmezí 50 – 69 IQ. Debil zhruba dosahuje v dospělosti úrovně nejvýše dvanáctiletého dítěte. Může mít slušnou paměť a při pečlivé výchově někdy debilita zůstává poměrně skryta.

„Není tam jenom jeden debil, omlouvám se, ale je tam více debilů. Všechny firmy na sebe vzájemně svalují vinu, to nás ale vůbec nezajímá. Toto překračuje rámec mé trpělivosti," řekla ve čtvrtek Krnáčová. Narážela tak na své nedávné vyjádření, kdy za „debila" označila projektanta tunelu.

Termín otevření Blanky nesdělila, neboť dodavatelé jsou podle ní nespolehliví. „Na konci roku jsme na základě jejich ujištění řekli, že to (otevření) bude v dubnu. A vidíte, jak to dopadlo," řekla. Za problémem podle ní stojí „zločinecká spolčení, které chce pravděpodobně z Prahy vytáhnout co nejvíc peněz".

Zástupci vedení města a dodavatelů se domluvili, že si ještě předají další dokumenty. Rovněž musí počkat na závěr šetření pojišťoven. Do konce března pak má být hotov znalecký posudek. Z něj by mělo být jasné, kolik kabelů je třeba vyměnit. „Co se týká takzvaných průchodek, tak se bavíme o 95 procentech kabelů," řekl náměstek primátora Petr Dolínek (ČSSD).

Anketa

Jak hodnotíte vulgární slovník pražské primátorky v souvislosti s tunelem Blanka?

Kabely poškodily přívalové deště a vlhké prostředí tunelu, se kterým miliardové smlouvy s dodavatelem technologií nepočítaly. Jak dlouho práce potrvají a kolik budou stát, zatím nikdo neřekl. Podle vyjádření Dolínka z minulého týdne to může být v řádu desítek milionů korun. Dodavatel, firma ČKD, ale vinu za vzniklou situaci odmítá. Stejně tak ji odmítl hlavní projektant tunelu, firma Satra, i Inženýring dopravních staveb, který stavbu dozoruje.

Stavbu tunelu Blanka, kterou zadala někdejší politická garnitura pod vedení primátora Pavla Béma (ODS), provází řada problémů. Město několikrát odložilo termín otevření, který byl původně stanoven na rok 2011. V průběhu let se stavba prodražila minimálně o šest miliard korun. Rozhodčí soud řešil spory Prahy s Metrostavem o miliardové částky. Pokračuje soudní pře se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS).


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru