Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Falešní bankéři napálili ženu, která tak přišla o více než 1,5 milionu korun
Foto: Karel Netolický

Falešní bankéři napálili ženu, která tak přišla o více než 1,5 milionu korun

Žena uvěřila hlasům na druhé straně sluchátka a postupně nastrkala do bitcoinmatů v Praze přes jeden a půl milionu korun. U jednoho z nich nalezla leták, z něhož pochopila, že se stala obětí podvodu. To už bylo ale pozdě. O případu informoval mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

V polovině října kontaktoval poškozenou neznámý hlas, který se posléze představil jako pracovník banky s tím, že její doklady byly začátkem října použity k založení nového účtu v Brně. Žena to označila za nesmyslné, ale hlas se nevzdával.

Sdělil ženě její veřejně dostupné nacionále a doplnil, že celá brněnská transakce je natočena na videozáznam a předána policii, která bude věc zkoumat. Panuje totiž podezření, že jsou v případu namočeni i pracovníci tamní pobočky. Je tedy velmi důležité, aby uzavřela všechny svoje účty, vybrala hotovost a vložila ji na nový účet, zřízený „pseudobankéřem“.

„Navíc poškozené důvěrně sdělil, že se někdo díval do její bankovní identity, kde jsou o ní vedeny veškeré platební transakce s tím, že se jedná o organizovaný zločin. Poté ji kontaktoval hlas druhý a taktéž se představil jako bankovní úředník. Navázal na předchozí komunikaci s tím, že v tom poškozenou nenechá a s převodem peněz na nový účet jí rád pomůže. Podmínkou je ale naprostá mlčenlivost, to proto, aby byli pachatelé dopadeni,“ popsal Rybanský.

Podvodník po telefonu poradil ženě, aby nekontaktovala svého bankéře, pokud nějaký je, člověk přece nikdy neví. Poškozenou následně kontaktoval další „bankéř XY“, v pořadí již třetí. Ten uvedl i telefonní číslo s místem pracoviště, pro případ, že by poškozená nevěřila a chtěla ho telefonicky kontaktovat. Další komunikaci pak doporučil přes mobilní aplikaci WhatsApp a pevnou síť.

V ženě tito „zaměstnanci banky“ vzbudili velkou důvěru, a tak ze svých běžných účtů v průběhu několika dní postupně vybrala přes jeden a půl milionu korun. Po obdržení QR kódů přes WhatsApp je obratem vkládala prostřednictvím bitcoinmatů v Praze na adresy virtuálních peněženek podvodníků.

Komunikace s podvodným hlasem netrvala krátkou dobu, ale několik dní, kdy žena nesměla vypnout telefon, při pohybu mezi bitcoinmaty a být stále v kontaktu. To bylo vysvětleno tak, že v případě jejího sledování bude upozorněna a bezpečně nasměrována k jinému bitcoinmatu.

Že není něco v pořádku, zjistila poškozená až v průběhu posledních vkladů. Na jednom z bitcoinmatů si přečetla upozornění na podvody tohoto typu, a to ji následně potvrdil i její osobní bankéř, kterému celý příběh převyprávěla. Žena také zjistila, že pan XY v bance sice dělá, ale o ničem nevěděl. Podvodníci se za něj jen vydávali.

„Prevence se zdá být jednoduchá, nejlépe je takový hovor ukončit, nijak dál nekomunikovat a informace si ověřit přímo ve svém peněžním ústavu. Bohužel stále se najdou poškození, kteří těmto podvodníkům uvěří a nenávratně pošlou všechny své životní úspory do neznáma,“ sdělil policejní mluvčí.

„Zaměstnanci v bankovnictví prostřednictvím mobilní aplikace Whatsapp nekomunikují, stejně tak nikdy nepožadují provést takovéto transakce, tedy, aby kdokoli zrušil účet a převedl vybranou hotovost prostřednictvím bitcoinmatů na kryptoměnu,“ dodal.

 


Autor: Karel Netolický

V ulici V kruhu hořel altán

29. května 2023 v 11:23

V sobotu 28. května před 23. hodinou zasahovaly jednotky pražských hasičů v ulici V kruhu v Praze 6 u požáru dřevěného altánu.

Prohodila mobil skleněnou výplní a pěstmi napadla řidiče

6. května 2023 v 09:12

Při hlídkové činnosti po půlnoci v Praze 5 v Plzeňské ulici strážníci krátce po půlnoci uviděli zjevně opilou ženu potácející se po vozovce k výstupní zastávce zaparkovaného autobusu MHD s řidičem uvnitř. Žena přešla k předním dveřím, a když se neotevřely, udeřila do nich několikrát pěstmi,...

Recidivista odcizil prodlužovací kabel, polštář a plastové stolní hodiny

20. dubna 2023 v 16:30

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky překazili plány dvaatřicetiletému muži, který se v sobotu navečer v pražské Libni vloupal do jednoho z rodinných domů. Nejprve přeskočil vysoký plot, poté rozbil skleněnou výplň balkonových dveří, aby se dostal dovnitř.

Noční konflikt na Vinohradské

18. dubna 2023 v 15:52

K rušení nočního klidu vyjížděla hlídka strážníků z Prahy 2 kolem půl šesté ráno na Vinohradskou ulici. U čísla 11 si všimla mladé dívky, která se snažila od sebe odtrhnout dva mladíky, z nichž jeden bil pěstmi druhého, ležícího na zemi.

Další články
Nahoru