dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Facebook je inspirací pro pražské vykradače bytů
Zadržení bytového zloděje musí proběhnout rychle a razantně. Nezřídka bývá i ozbrojen. Foto: Petr Štrompf

Facebook je inspirací pro pražské vykradače bytů

Pražští vykradači bytů směle drží krok s dobou. Internetové sítě, zejména facebook, jsou pro ně nevyčerpatelnou zásobárnou tipů, kde si nezákonně přivlastnit cenný majetek. Stačí k tomu málo – diskutéři na sítích se mnohdy předhánějí v informacích o dovolenkových či jiných pobytech. Tudíž bezva servis pro tipaře.

„Bytaři si nejdříve vytipovaný objekt obhlédnou a sledují jeho denní režim. Nespěchají, dobře už vědí, že nájemníci byt brzy opustí. Ten pak vybílí za několik minut,“ uvedl pro server Pražský patriot Ivan Smékal, náměstek pražského policejního ředitele. Způsobů vniknutí by se dala vyjmenovat celá řada. Tím nejčastějším je vlastní nedbalost nájemníků.

Tatínku, bojím se, v bytě je zloděj!

Tuto textovou zprávu ze svého mobilu poslal vloni svému otci vyděšený školák z Vinohrad, který byl v době vloupání zrovna v posteli. Schoval se pod peřinu a čekal na záchranu. Otec neprodleně zalarmoval policisty a ti recidivistu s několika uloupenými věcmi chytili ještě v domě.

Podle policie lupiči v útěku zabránilo okno bytu, které bylo příliš vysoko. Ne každý z poškozených měl takové štěstí. Podobných bytových vloupaček kriminalisté za loňský rok evidují 1578. Objasnili 207 případů.

Někdejší rady, aby soused ve vaší dlouhodobější nepřítomnosti zvýšil svou pozornost i k vašemu bytu, už v podstatě příliš neplatí. Doba totiž pokročila i v nárůstu brutality bytařů.

Náhodní svědci tak mají často oprávněné obavy o své zdraví, ne-li o život. Raději budou předstírat, že ani neexistují. Vloupačky totiž už dávno nejsou doménou jen „hodných“ českých zlodějíčků, ale i zahraničních gangů s diametrálně odlišnou mentalitou. Ty jsou podle policie mnohdy schopny všeho.

„Příkladem toho byl svého času případ bytového vloupání na Smíchově, ke kterému se takříkajíc náhodně přimotal soused poškozeného. Maskovaný cizojazyčný pachatel ho okamžitě napadl a způsobil mu těžká zranění,“ popisoval nejmenovaný detektiv.

Drama však nečekaně vyvrcholilo. Cizince při útěku totiž spatřila jiná osoba, kterou ale ve spěchu zřejmě přehlédl. Svědek tak stačil informovat policisty, kteří bleskově přijeli. Bytař se proto aspoň snažil uniknout přes střechy domů. Nezvolil dobře – ze střechy se zřítil a zabil se.

Lednička plná šperků

Policie při vyšetřování bytových vloupání mnohdy neregistruje jen místo činu a škodu na majetku. Výpovědi poškozených osob by si leckdy nezadaly se záznamem do knihy kuriozit.

„Například lednička jednoho z nešťastníků zcela nepochopitelně obsahovala, krom jiného, ukryté šperky a peníze. Jenomže zloděj prověřil i ledničku. Odnesl si pak cennosti v hodnotě několika stovek tisíc,“ poznamenal oslovený detektiv. Podle výpovědí některých zadržených pachatelů zmíněná skrýš prý jen vyloženě pobavila.

Pozornost bytařů se ale v první řadě obrací na noční stolky a ze všeho nejdříve hledají klíčky od auta. „Jsou schopni nájemníku zničit i akvárium, zdali v něm nejsou ukryty. I takové případy jsme tu měli. Do odcizeného auta pak drze naložili veškerý lup,“ doplnil kriminalista.

Kriminálník milující kaktusy

Vůbec nejkurióznější případ skrýše cenností byl v bytě jisté módní návrhářky. Ukryla je mezi kořeny vzrostlého kaktusu. „Zloději však odnesli i tento sukulent, aniž měli tušení, jakou má momentálně cenu. Za několik dní jsme je dopadli, a kaktus i s cennostmi jsme při domovní prohlídce u jednoho z pachatelů našli. Měl doma hodně kaktusů, byl to kromě kriminálního způsobu života i jejich vášnivý pěstitel“, podotkl zkušený policista.

Nejnebezpečnější jsou podle něj inteligentní zloději s velkými znalostmi. Rozpoznají prý vše, co má pro ně tu správnou cenu. Ale zároveň „alespoň“ neničí, co nepotřebují. „Ti druzí“ po sobě zanechávají jen spoušť. A mnohdy jen z morbidní zábavy.

Obrana před bytovými zloději však přece jenom existuje. Jako třeba technicky stále vyspělejší alarmy či kamerový systém. Pro majitele nemovitostí nebo bytů to obnáší samozřejmě poněkud větší investici.

V poměru s možnou materiální škodou se ale jenom vyplatí. Vůbec nejspolehlivějším strážcem je podle policie pes. I ten nejmenší ratlík. „Toho zloděj rozhodně nepřesvědčí, aby nedělal nesnesitelný rámus,“ uzavřel detektiv.


Autor: Petr Štrompf

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru