dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Extrémní výstup na Nanga Parbat můžete v Holešovicích zažít i v prosinci
GundR je představení o vášni k hotolezectví. Foto: alfredvedvore.cz

Extrémní výstup na Nanga Parbat můžete v Holešovicích zažít i v prosinci

„Je obtížnější přežít v extrémních podmínkách velehor, vzdorovat mediálnímu tlaku, nebo se vyrovnat se ztrátou bratra?” ptají se autoři představení GundR, které uvedlo holešovické divadlo Alfred ve dvoře jako svou letošní poslední premiéru.

Celovečerní představení skupiny Wariot Ideal GundR se inspiruje životním příběhem ikonické osobnosti moderního horolezectví – Reinholda Messnera. Nová inscenace je stejně proměnlivá jako cesta vysokohorským terénem: rozehrává multimediální možnosti současného divadla, využívá estetiku horolezecké výstroje a ultimátní vysokohorské krajiny nebo live hudební performanci, která přechází v noisové requiem. GundR je inscenací, která diváka zavede do extrémních podmínek velehor i civilizační pustiny, v níž se osobní hlas ztrácí v mediální mlze.

Zlomová událost, od které se inscenace odvíjí, se stala v roce 1970 při německé expedici, které se účastnili bratři Reinhold a Günther Messnerovi. Jejím cílem bylo zdolat himalájský vrchol Nanga Parbat Rupálskou stěnou, nejvyšší kolmou stěnou světa. Po úspěšném výstupu ale došlo k neštěstí – při návratu do základního tábora zahynul mladší z bratrů, Günther.

Scénický epos GundR je představením o vášni k horolezectví, vytrvalosti a pokoře, překonávání vlastních možností a nezměřitelné síly hor i hlavách v oblacích.

V moderním světě tento příběh nutně vypovídá i o síle médií – právě jejich prostřednictvím Reinhold Messner získával finance pro další expedice, popularitu pro sebe i pro samotné horolezectví. Zároveň jimi byl po celou dobu skandalizován a obviňován z bratrovy smrti. GundR je prvním dílem inscenační trilogie na téma bratrství – vztahu, který je stejně jako dobývání nejvyšších vrcholů světa extrémní, čistý a nenahraditelný.

Tvůrčí uskupení Wariot Ideal vzniklo roku 2009 na základě dlouholeté spolupráce Vojty Švejdy a Jana Kalivody, v posledních letech se k nim připojil Jan Dörner. Výsledkem je řada výrazných projektů české nezávislé scény. Autoři se věnují mnoha uměleckým žánrům, mimo divadla i filmu, zvuku a světelnému designu.

Premiéra: út 25. 11., 20.00, Alfred ve dvoře
Reprízy: st 26. 11. a čt 27. 11, út 16. 12. a st 17. 12., vždy ve 20.00

Více na: www.alfredvedvore.cz


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru