Dnes Sobota - polojasno 10°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Exteriéry bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě se zatím opravovat nebudou
Hotel Opatov (na snímku vlevo) a vedle něj stojící bývalá ubytovna Sandra. Foto(2x): JP

Exteriéry bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě se zatím opravovat nebudou

Zakázka na zhotovitele dalších úprav bývalé ubytovny Sandra v Praze 11 se zatím vypisovat nebude. Včera o tom rozhodli zastupitelé jedenácté městské části. Nyní se upravují interiéry budovy, v níž by podle plánů radnice mělo mimo jiné vzniknout 174 nových bytů. Plánované zateplení pláště, výměnu oken a opravu střechy panelové budovy u metra Opatov projektanti v letos v létě vyčíslili asi na 190 milionů korun. Radnici na další etapu rekonstrukce podle místostarosty Prahy 11 Ondřeje Prokopa (ANO) aktuálně chybí okolo 100 milionů korun.

Návrh na vypsání zakázky na zhotovitele oprav exteriéru budovy předložil k projednání zastupitelům právě místostarosta. Rada materiál už dříve neschválila. Prokop doporučil zakázku vypsat s tím, že bude v dokumentech k zakázce deklarováno, že radnice na rekonstrukci nyní nemá dostatek financí. Zároveň mělo být uvedeno, že pokud městská část potřebné peníze nezajistí, bude mít právo zakázku zrušit.

Pro vypsání zakázky v této podobě hlasovalo 12 zastupitelů zvláště z koaličních stran ANO a ODS. Ostatní přítomní zastupitelé návrh nepodpořili. Starosta Jižního Města Jiří Dohnal (Piráti) k tomu pro ČTK už dříve uvedl, že podle něj je vhodnější nejprve zajistit chybějící peníze a zakázku vypsat až poté.

Opoziční zastupitel Libor Vrkoč (Hnutí pro Prahu 11 – HPP11) navrhl budovu nyní zkolaudovat jako ubytovnu, pokud je to možné, a používat, přičemž další opravy doporučil provádět až v dalších letech, kdy budou potřebné finance zajištěné. 

Podle místostarosty Jižního Města může odkládáním vypsání soutěže vznikat městské části škoda. Upozornil, že městská část bude muset nechat budovu v nedokončeném stavu takzvaně zakonzervovat, za což bude muset platit.

sandra-1 První etapa rekonstrukce má podle něj být hotová letos na podzim. Interiéry nyní rekonstruuje firma Hochtief. Stavební práce měly podle smlouvy z dubna roku 2019 stát 247 milionů korun bez DPH, cena se postupně navýšila na 323,5 milionu korun bez DPH.

Bývalá ubytovna u metra Opatov se opravuje od léta 2019. V budově by měly vzniknout kancelářské prostory, sál pro kulturní akce či jednání zastupitelstva, restaurace a 174 nových bytů. Ty by měly primárně sloužit mladým rodinám, seniorům, učitelům, lékařům, hasičům, strážníkům městské policie či zdravotním sestrám.

Dalších 275 nových bytů by mělo vzniknout i v sousedním panelovém domě Hotel Opatov. Pražský magistrát za jeho rekonstrukci bude platit 689 milionů korun bez DPH. Práce provede firma Hochtief, kterou vybrali radní hlavního města na konci srpna.

Pro zlepšení situace s parkováním na Chodově, kam by v budoucnu měli přibýt obyvatelé panelových domů Sandra a Hotel Opatov, chce radnice v lokalitě postavit nový parkovací dům.

Parkovací dům by podle plánů mohl vzniknout mezi ulicemi Šalounova a Opatovská na ploše nynějšího parkoviště. Náklady na vybudování objektu architekti vyčíslili na částku okolo 140 milionů korun bez DPH.


Autor: ČTK

V Holešovicích hořela hala

Dnes v 10:17

Včera v 21:30 hodin byl na operační středisko pražských hasičů nahlášen požár haly v Holešovicích v ulici Partyzánská. 

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

20. října 2021 v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Další články
Nahoru