Dnes Středa - zatazeno -1°C
Zítra Čtvrtek - snih -1°C
Středa 2. 12. 2020
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Exředitel ústavu ve Svojšicích chce žalovat pražskou radní Johnovou
Pražská radní Milena Johnová. Foto: archiv MHMP

Exředitel ústavu ve Svojšicích chce žalovat pražskou radní Johnovou

Bývalý ředitel domova pro pacienty s chronickými onemocněními ve Svojšicích na Kolínsku Vítězslav Forman odmítá zjištění auditu, že pochybil, což podle pražské radní Mileny Johnové (Praha Sobě) vedlo k jeho odvolání. Plánuje na radní podat žalobu. Johnová se podle něj snaží dehonestovat zařízení, která pražský magistrát provozuje mimo metropoli, protože je chce uzavřít. Forman to ČTK sdělil v reakci na vyjádření Johnové z tohoto týdne. Radní uvedla, že si vzhledem k povaze zjištění nedovede představit, že by postupovala jinak.

Johnová ve středu uvedla, že v ústavu byly podle auditu dlouhodobé problémy s ekonomikou i péčí o klienty. Podle Johnové ústav zakoupil například automobil se sportovní výbavou za téměř 700 000 korun, který se poté neužíval, problémy údajně byly i s veřejnými zakázkami, nákupy zbytečného materiálu a nezájmem o klienty ústavu. Škoda podle Johnové dosáhla více než 15 milionů korun.

Forman, který do svojšického ústavu nastoupil v roce 2007, to odmítl. „Já budu postupovat právní cestou a hodlám podat žalobu na radní Johnovou," uvedl. Radní si za svým postupem stojí. „Pochybení ekonomického rázu jsem neodhalila já, ale auditorská firma. Tu jsem do organizace vyslala na základě podezření, která vyšla najevo při předávání agendy odvolaným ředitelem dočasně pověřené ředitelce. Neumím si představit, že bych postupovala jinak," uvedla na dotaz ČTK.

Formánek uvedl, že v zařízení se uskutečnila řada kontrol. „Obstáli jsme bez ztráty kytičky. Naopak zařízení bylo dáváno za vzor. Například kontrola VZP to přímo v zápisu cituje," uvedl. Pokud jde o zmíněný automobil, šlo podle něj o Peugeot 308 kombi se zařízením pro převoz invalidních vozíků, jehož nákup před půl rokem schválila rada hlavního města.

Ústav má podle bývalého ředitele vynikající úroveň. „Jako první zařízení zřizovatele hlavního města Prahy získal nejvyšší možné ocenění kvality těchto služeb v ČR a Evropě," sdělil. Dodal, že klienti museli na umístění v zařízení čekat i delší dobu a v době jeho odvolání činil počet takových uchazečů 160.

Radní v reakci uvedla, že kvalita péče byla nedostačující. „Například mnohalůžkové průchozí pokoje se opravdu už jen tak nevidí. Podle mých informací navíc v zařízení chyběl i personál. Jak může vypadat kvalita péče v takových podmínkách, ukazuje například zpráva inspekce kvality, která v Domově Svojšice před pár lety proběhla a kterou mám také k dispozici. Pro mě jsou směrodatné zprávy z kontrol ověřujících zákonnost a ty říkají, že v zařízení byly vážné problémy," uvedla.

Johnová v minulosti uvedla, že se na mimopražská zařízení pro osoby se zdravotním postižením, která byla dosud mimo pozornost pražských politiků, hodlá zaměřit. Město podobných zařízení zřizuje 15, z toho 11 je mimopražských. Audity ostatních se připravují. Podle Formana jde radní o jejich uzavření.

Domov ve Svojšicích poskytuje dle svých internetových stránek celoroční sociální služby lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodů chronického duševního nebo kombinovaného onemocnění případně mentálního postižení. Slouží také osobám se stařeckou a ostatními typy demencí. Kapacita domova je více než stovka klientů.


Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Včera ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Včera v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Včera v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Další články
Nahoru